עידו ברוך הגן על תושבי השומרון ונפל בפיגוע: "תמיד מחייך"

עידו ברוך הגן על תושבי השומרון ונפל בפיגוע: "תמיד מחייך"

בשיחה מרגשת ועוצמתית לסרוגים מספר איתן ברוך על בנו עידו ז"ל שנהרג השנה מפיגוע ירי בשומרון. על הנפילה, ועל המשפט שמאז השבעה מלווה את המשפחה: 'תעשה טוב תקבל טוב'. לדבריו: "זה מבחינתנו הצוואה של עידו"

author-image
עידו הגן על תושבי השומרון ונפל בפיגוע: "תמיד מחייך"
  איתן ברוך בחדר הזיכרון (צילום: חן שימל, סרוגים)

סמ"ר עידו ברוך נפל במהלך השנה האחרונה (11/10/2022,חוה"מ סוכות) בפיגוע ירי סמוך ליישוב שבי שומרון. עידו שהיה מיועד לקצונה, נפל בעת שהיה בפעילות הגנה על תושבי שבי שומרון. מחבלים מחוליית גוב האריות הגיעו למקום עם רכב ופתחו בירי לעבר לוחמי סיירת גבעתי ששהו במקום. עידו שספג את הכדורים נפצע באורח קשה ולאחר מכן נקבע מותו.

עידו גדל בגדרה בכור להוריו איתן ועינב ברוך, ואח של יעל בת ה-17 ונעמה בת ה-13. עידו למד בגדרה, והיה חניך ומדריך בצופים, אחד מתחביביו הגדולים שנהפך גם למקצוע זה המוזיקה, עידו היה דיג'י מחונן וניגן בהתנדבות ובתשלום באירועים רבים. לפני השירות עשה עידו שנת שירות בעמותת קדימה, עידו פעל עם נוער בסיכון בשכונת מצוקה, באור עקיבא, עם חניכיו התנדב ב"סיירת חסד ייחודית" המחלקת מזון לנזקקים. במהלך שנת השירות הכיר את בת זוגו שהתנדבה גם היא במקום.

ההורים, איתן ועינב ברוך בחדר הזיכרון (צילום: חן שימל)

לאחר מכן התגייס לסיירת גבעתי, במהלך הטירונות עשה קורס מ"כים לאחר מכן עשה תפקיד פיקודי על טירוני גבעתי לאחר 4 חודשים עידו החל בהכנה לקצונה אך בשל עניין רפואי נאלץ לדחות את הקצונה בכמה חודשים. בזמן ההמתנה לקורס הקצינים שעתיד היה להתקיים בנובמבר, הוא חזר לצוות שלו לתעסוקה מבצעית בשומרון.

לקראת יום הזיכרון, דיברנו עם איתן ברוך אביו של עידו הי"ד, על משפט המורשת שמלווה את המשפחה מאז השבעה, ועל ההתמודדות לאחר הטרגדיה הנוראית.

חדר ההנצחה לזכרו של עידו

חצי שנה לאחר שעידו נפל, יום הזיכרון הראשון שאתם חווים כמשפחה שכולה, איך התחושות?

"כל השבועיים לפני מרגישים משהו באוויר יותר מהחצי שנה האחרונה. גם האי וודאות איך יהיו התחושות שלנו ביום הזיכרון עצמו וגם מתעסקים הרבה בנושא, בראיונות בהרצאות, זה יותר באוויר מאשר ביום יום".

בשבוע שעבר ערכה משפחתו של עידו פרויקט מרגש לזכרו במסגרתו, פתחו את חדר ההנצחה שהקימו בחדר של עידו לציבור הרחב במשך שלושה הימים.  "בא לנו הרעיון לעשות בית פתוח ולהזמין אנשים לחדר ההנצחה החדש שעשינו בחדר של עידו. במהלך הבית הפתוח העברתי הרצאה לבאים הרצאה שכבר הספקתי להעביר כ-40 פעם במכינות קדם צבאיות, ובבסיסי צה"ל. כמובן שחלק הכירו את עידו וחלק לא אבל זה היה מטורף, מרגש, מחשמל, זה היה מאד מאד חזק, עשיתי הרצאה ולאחר מכן אנשים שהכירו את עידו סיפרו עליו ואנשים שלא הכירו שאלו שאלות. זה היה מאד מאד עוצמתי".

חדר ההנצחה לזכרו של עידו ברוך ז"ל (צילום: חן שימל, סרוגים)

שמעתם במהלך הזמן שעבר ובמסגרת הפרויקט המיוחד, סיפורים רבים, גיליתם משהו שלא ידעתם עליו? "את רוב הדברים הכרתי כי עידו היה משתף אותי בכל שורות חייו הוא היה משתף אותי גם בצופים, גם בשנת שירות וגם בצבא, אבל בכל זאת למדנו כמה דברים חדשים על עידו, הדבר הראשון שלמדנו זה שהרבה מהדברים שהוא סיפר לנו הוא סיפר את זה בצניעות, גילינו שעידו מאד דאג לחיילים בודדים וגילינו שכל מה שקשור בלספר על הפעילות המבצעית שלו הוא היה שקרן גדול והסתיר ממנו".

עידו ברוך היי"ד(באדיבות המשפחה)

"רק רצה שיהיה להם כיף בחג"

האב איתן שיתף סיפור שאולי ממחיש יותר מכל על אופיו המיוחד וטוב ליבו של עידו: "יום אחד כשעידו היה רס"פ בצבא, הוא התקשר לאמא שלו ואמר שהוא מעוניין לקנות משהו לחיילים בודדים לכבוד חג הפסח. היא אמרה לו אין בעיה תבוא נלך ביחד. הם הלכו וקנו כוסות זכוכית, מילאו אותם בשוקולדים, עטפו בצלופן והכינו את זה לחלק ל-11 החיילים הבודדים שהיו אצלו בפלוגה. אחרי כמה ימים שאלתי אותו נו חילקת? הוא אמר לי כן. בשבעה נזכרתי במקרה ושאלתי את החיילים הבודדים, שהגיעו לבקר 'נו עידו חילק לכם את הכוסות?', הם אמרו לי לא הוא לא חילק המפקדים חילקו לנו… ואז הבנתי שעידו בכלל לא לקח את הקרדיט לעצמו ונתן את הקרדיט למפקדים, הוא רק רצה שיהיה להם משהו כיף לחג".

סמ"ר עידו ברוך ז"ל (קרדיט: מדור אינטרנט ורדיו)

המשפט שחוזר על עצמו בהנצחה של עידו זה: "תעשה טוב תקבל טוב", מאיפה זה הגיע? "יש שני משפטים שאנחנו הולכים איתם מאז השבעה  וזה מבחינתנו הצוואה של עידו. המשפט הראשון הוא:  'תעשה טוב תקבל טוב', עידו רצה כל הזמן לעשות טוב. בתחילת דרכו של עידו במוזיקה כ-די ג'יי צעיר ולמרות הקורס שעשה היה לו קשה למצוא עבודה אז אמרתי לו תקשיב אל תחפש עבודה. תחפש להתנדב וככה יכירו אותך. וזה מה שהוא עשה. אז קרה משהו מדהים, כל פעם שעידו היה מתנדב, הוא היה מקבל באותו שבוע 3-4 טלפונים של עבודה בתשלום. זה היה ממש ריטואל שחוזר על עצמו שוב ושוב ושוב. משם הגיע המשפט בשבעה שחזר על עצמו: "תעשה טוב תקבל טוב".

איתן ברוך: תעשה טוב תקבל טוב" (צילום: חן שימל, סרוגים)

"עידו עשה כמות מוזיקה בהתנדבות מטורפת, בר מצוות בת מצוות, כל הפנימיות ברדיוס שלנו שמעו אותו בהתנדבות. הוא הלך עם השבט שלו בצופים לבית אבות נווה אורנים בגדרה שיושבים שם גם תשושי נפש, והיה נמצא שם במשך שעה – שעה וחצי בשבוע ומנגן להם כדי להעביר להם את הזמן ולעשות להם טוב. באחת ההתנדבויות שלו הוא תיקלט במשך אירוע שלם של בת מצווה למשפחה מעוטת יכולת". "המשפט השני זה: 'חייך עידו מאחורייך'. עידו היה תמיד מחייך גם כשקשה הוא היה מקפיד לחייך". זה באמת שתי המשפטים שהולכים איתנו והדפסנו אותם על סטיקרים וצמידים".

עידו על עמדת הדיג'יי (באדיבות המשפחה)

"המחבלים לא רלוונטיים מבחינתי. אנחנו מתעסקים בטוב"

ב-13 בפברואר נתפסו בדירת מסתור בשכם מחבלים חברי חוליית גוב האריות שביצעו את הפיגוע הקטלני. איתן הבהיר כי זה כלל לא מעסיק אותו והסביר:  "המחבלים פה בחיים ועומדים למשפט אבל הם לא מעניינים אותי. אני לא מתכוון ללוות את המשפט, אנחנו מתעסקים אך ורק באנרגיות חיוביות. אנחנו כן מצפים שהם יקבלו את העונש שמגיע להם אבל מעבר לזה אני לא מתעסק בזה. אני לא יודע איך קוראים להם, הם באמת לא רלוונטים מבחינתי".

(צילום: חן שימל, סרוגים)

ואכן בדרכו של עידו, המשפחה באמת מתמקדת רק בטוב. שבוע לאחר האסון הכבד, הודיעה המשפחה בהחלטה אצילית לתרום את קרניות עיניו של עידו ז"ל ל-2 אנשים שקיבלו את מאור עיניהם בחזרה. בתשובה לשאלה האם הייתה התלבטות ענה איתן:  "אצלנו במשפחה זה החלטה מאד קלה לכולנו  יש כרטיס אדי בכיס גם לעידו היה. זה ברור מאליו שאם לא עלינו נתקלים בסיטואציה כזאת, אז מובן מאליו מבחינתנו לתרום מה שאפשר. במקרה של עידו, בגלל שהרבה איברים נפגעו אז מה שהיה אפשר לתרום זה את קרניות העיניים וזה מה שעשינו".

משפחת ברוך (באדיבות המשפחה)

"פגשנו את האישה שקיבלה, האיש לא יכול להגיע כי הוא לא הרגיש טוב, אבל הגיעה הבת שלו עם חברה, וכמו שאנחנו יודעים אנחנו חיים במדינה קטנה והחברה של הבת סיפרה לי שהיא הייתה יועצת של עידו בבית ספר היסודי. היא סיפרה לי שיום אחד בכיתה ו' עידו נכנס למשרד שלה ואמר לה שהוא רוצה לחנוך ילדים קטנים, והוא באמת עשה את זה, אפשר להגיד שזה היה ההתנדבות הראשונה מיני רבות של עידו".

"ההנצחות מחיות את עידו"

אחת מההנצחות שעשו לעידו ביוזמת בת שירות שהייתה ביחד עם עידו זה הנצחה דרך המוזיקה היא אמרה שחייב להנציח אותו גם דרך המוזיקה. והיא הביאה רעיון לבוקסה עם מדבקה של עידו, ויש שם ברקוד שברגע שאתה סורק אותו, יש את הפלילייסטים של עידו. יש עוד הנצחות עם תרומות של מזון לעמותות של לנזקקים. וכמובן חדר ההנצחה המרגש שפתחו המשפחה בביתם. האב השכול הסביר מה עומר מאחורי הכול: "כל הפרויקטים של ההנצחה זה לא משהו של זיכרון, אני מבחינתי ממש מחייה את עידו. ההנצחות האלה משאירות את עידו איתנו, כדי שיזכרו אותו ויזכרו את הערכים לפיהם הוא פעל – נתינה, אהבת חינם וקבלת האחר".

חדר הזיכרון (צילום: חן שימל, סרוגים)

על מה אתה מדבר בהרצאות עם בני הנוער לקראת גיוס והחיילים?

"אני מספר בגדול את מה ששמעת פה, ומשלב את זה עם הערכים שלו והסיפורים עליו. התגובות שאני מקבל בסוף ההרצאות שאני שואל עם מה הם יצאו הם מטורפות. כמו: 'אני רוצה להיות כמו עידו', 'אני רוצה להיות בן אדם יותר טוב', 'אני רוצה להיות מפקד יותר טוב','ואני רוצה לתרום עוד'. אנשים אחרי זה מתקשרים ומספרים לי שהם נרשמו להתנדבות, האפקט מטורף".  בעוצמה ובכנות נדירה משתף אותנו איתן בסיפור שממחיש אולי יותר מכול את הערכים שספג עידו בבית:  "אני זוכר שבסוף י"ב במסיבת הסיום ראש המועצה בגדרה, חילק תעודות הצטיינות למצטיניים לימודיים ולמצטיינים חברתיים. עידו שקיבל תעודת הצטיינות חברתית, ניגש אליי עם התעודה ואמר לי: ' נכון שזה יותר חשוב לך', אמרתי לו, בהחלט".

עידו בצופים (באדיבות המשפחה)

אתה בקשר עם החברים לצוות של עידו? "בוודאי!!! מהרגע הראשון שעידו נהרג, זה היה ברור ל-2 הצדדים שיש רצון לקשר אמיתי, והם מכירים בזה שאנחנו המשפחה שלהם לכל החיים. קבוצת הוואטסאפ שלנו איתם נקראת: 'משפחת ברוך, צוות 5'. והם באים אלינו הרבה וזה עושה להם טוב ועושה לנו טוב והם חלק מאיתנו לכל החיים. בנוסף הלכנו הלכנו למסע כומתה של הפלוגה בה היה עידו רס"פ ופתחנו שולחן אוכל לחיילים הבודדים".

(באדיבות המשפחה)

האב השכול שבכל השיחה משדר מסר של עוצמה וחיים החליט לסיים את הריאיון המיוחד במסר מאחד וחשוב כל כך, בצל המחלוקות הקשות: "אני רוצה שנזכור שבסוף יש לנו רק מדינה אחת ויש הרבה אויבים מסביב, מותר להתווכח ומותר לא להסכים אבל צריך לזכור שאנחנו צריכים לחיות ביחד כי אין לנו מקום אחר. רק שבוע שעבר היה את יום השואה כדי להזכיר לנו שלא אוהבים אותנו במדינות אחרות. אני מבקש בבקשה להשאיר את כל הוויכוחים מחוץ ליום הזה בוא נשמור איזה משהו קדוש וטהור, מחוץ לוויכוח הפוליטי, ונכבד את כל חללי צה"ל"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יהי זכרו ברוך
אלדד | 24-04-2023 22:55
ת.נ.צ.ב.ה
2
משפחה אצילה
יהודה | 24-04-2023 23:39
יהי רצון שתזכו לרוב טוב
3
החל משנה הבאה...
רפורמת שויון בנטל | 25-04-2023 7:50
החל משנה הבאה מתחלפים, החצי שלמד תורה, יתגייס לשרת את המדינה שלוש שנים, והחצי ששירת, ילמד ויקבל קצבאות ופטורים.
4
לא הכרתי את...
שרה | 25-04-2023 8:45
לא הכרתי את הסיפורים על הבן שלכם אישיות מעוררת הערצה מבית מעורר הערצה. שנזכה ללכת בדרכיו