בראיה יהודית, העיקר שיישאר מהמחאה היא הקריאה לחירות

בראיה יהודית, העיקר שיישאר מהמחאה היא הקריאה לחירות

בראיה היסטורית של סיפור העם היהודי, הדבר העיקרי שיישאר מהמחאות הנוכחיות הן הקריאה לחירות. הקריאה היהודית וסיפור יציאת מצרים מביאים בשורה של שימוש בתבונה בכוח על מנת להיטיב

author-image
המחאות מביאות לשיא את השאלה: מהי מדינה יהודית?
  (צילום: פלאש 90)

מתחילה עובדי עבודה זרה היו אבותינו. בארץ ישראל קם העם היהודי. בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית, המדינית. ואקח את אביכם את אברהם מעבר הנהר. לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו.

וַנִּצְעַק אֶל־ה' אֱלֹהֵי אֲבֹתֵינוּ, וַיִּשְׁמַע ה' אֶת־קֹלֵנוּ, וַיַּרְא אֶת־עָנְיֵנוּ וְאֶת עֲמָלֵנוּ וְאֶת לַחֲצֵנוּ. לשנה הבאה בירושלים הבנויה. חודש ניסן ובמיוחד חג הפסח הוא זמן למיתוסים. בכוונת מכוון נמתח החודש הזה לימים לאומיים של זיכרון השואה, אבל על החללים ויום העצמאות של מדינת ישראל.

סיפור יציאת מצרים כפי שמסופר בהגדה המסורתית והמתחדשת וסיפור מגילת העצמאות עולים על הבמה. מתחברים ומתנגשים. בימים אלו של מחאות דמוקרטיה מגילת העצמאות תופסת מקום של כבוד. היא הופכת בפי רבים מאנשי המחאה ומנהיגי האופוזיציה לבסיס להסכמות מחודשות וכתשתית לחוקה עתידית.

מחאה (צילום: Flash90)

כפי שמשה, גיבור יציאת מצרים, לא מוזכר בהגדה כך לא מוזכרת "הדמוקרטיה" בהכרזת העצמאות אבל רבים מאתנו חשים שהיא הגיבורה של המגילה ורוחה מרחפת מעל פני המשפטים שהקריא בן גוריון בה' באייר תש"ח.

התפיסה הרווחת היא שהמחאות מביאות לשיא את ההתנגשות של המרכיב הדמוקרטי עם המרכיב היהודי של מדינת ישראל. זה נכון, אבל חלקי וחסר. המחאות וגם מחאות התגובה מביאות, בעיני, לשיא את שאלת הזהות היהודית של מדינת ישראל. אם תרצו, שאלת "מהי יהודית?"

הריבונות היהודית אף פעם לא הייתה קלה וברורה. מאז יציאת מצרים התנהלנו הרבה יותר שנים ללא ריבונות כזה מאשר איתה.

היא מעלה שאלות של היחס אל "האחרים" הגרים. מעלה שאלות לגבי היחס אל "החלשים" וחסרי המשאבים בחברה. היא מעלה שאלות לגבי היחס אל תרבויות המקום והעולם ואל מדינות האזור והעולם.

היא מעלה שאלות לגבי מה יהודי במדינת היהודים. עד כמה המדינה הזו יכולה להתערב, בשם היהדות, בזכויות של קהילות ופרטים במרחב הישראלי. האם היא יכולה לשלוט צבאית בעם אחר.

יש הרבה מה לשאוב ממגילת העצמאות ביחס לשאלות הללו, אבל יש לא פחות לשאוב מסיפור יציאת מצרים והחוקה שכונן עם העבדים בדרכו לארץ המובטחת. בפשטות, המהלך של היציאה ממצרים וההליכה במדבר ויצירת הטקסט המקראי כוננו את התנועה לשחרור האדם.

חג החירות הוא הסמל לכל אלה. הוא תשובה לאדם המשועבד, המוקרב, המנוצל, זה שלא רואים אותו ולא שומעים אותו, הצועקת בשדה ואין שומע לה, הנרצח במחשכים, זה ששכרו מולן, אלו שמאבדות את אדמתן ועוד ועוד.

המקרא מבקש לומר, מול ממלכות אכזריות ששולטות בכל המרחב, שיש רק מלך אחד. והוא יושב בשמיים. והדרך לעבוד אותו היא לכבד את צלמו בכל אדם ולשחרר כל אדם, כמידת היכולת. וגם אם יש כניעה לחולשות האנושיות דאז יש גבולות. לעבדות. לבעלות על אדמה. למלוכה ארצית. לפולחנים.

הפגנות נגד הרפורמה (צילום: תומר נויברג/פלאש 90)

לא במקרה סיפור יציאת מצרים הקסים והשפיע עמוקות על מתקני עולם כמרטין לותר קינג ג'וניור ורבים אחרים. הזעקה של מחאות הדמוקרטיה היא זעקה שמתכתבת עם השאיפה הזו לחופש. במובן הזה, המחאות הן בשורה חשובה ויפיפייה ולא חשוב מאיזה מקום פוליטי אנחנו מגיעים לשאלת החקיקות שמציעה הקואליציה הנוכחית.

יהודה עמיחי כותב שנולדנו מהרגע שאברהם שובר את פסלי אביו ומכונן דת חדשה. ושעלינו לשבור חלק מהפסלים של אבותינו ולחדש את הדת שלנו. בכל דור ודור. שהתנועה הזו היא היא היהדות.

במונחים היסטוריים עברנו את המדבריות שהפרידו בין עשרות רבות של ארצות מוצא והגענו לארץ המובטחת. אחרי הנחלה צצות השאלות האמיתיות. מה עושים עם הכנען הזו?

הארץ המובטחת היא הבטחה על תנאי. ותמיד הייתה. והתנאים תמיד נגעו, ראשית וכמעט בלעדית, להתנהלות האנושית שלנו. הנביאים מביאים את הדברים באופן מפורש. התלמוד מספר לנו אף הוא את אגדות החורבן.

עוד באותו נושא

אם זה המשחק הדמוקרטי – איפה הייתם בהתנתקות?


199

הסיבות הפוליטיות נתונות לפרשנים הפוליטיים. הקריאה היהודית תמיד נגעה לאובדן בושה וטיפוח גאווה, לרמיסה של כל מי שחלש מאיתנו, לשנאת גרים וזרים, לפגיעה ושנאה כלפי הזולת, לעושק וצבירת עושר.

הבשורה המדהימה של סיפור יציאת מצרים נוגעת לכח. במקום שבו היו שתי אפשרויות בלבד: להיות עושק או נעשק, מנצל או מנוצל- מציע המקרא ומציעים עיקר זרמי היהדות דרך אחרת לגמרי. אפשר לשבור את מעגל הכח. את החד גדיא הזה. אפשר להשתמש בכח בתבונה. על מנת להטיב.

בראייה היסטורית שרואה את עיקר הזעקה של מחאות הדמוקרטיה, הרבה מעבר לשוליים ולהתקוטטות רגעית ואינטרסנטית באולפנים, זה הדבר שיישאר: הקריאה לחירות. הקריאה לריסון הכח. הקריאה לשחרור האדם.

מועדים לשמחה!

הכותב הוא מייסד תנועת הפריפריות, מנכ"ל קול רבני לזכויות אדם ותלמיד רבנות במכון הרטמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
אבי דבוש: אין...
יעקב נאור | 10-04-2023 16:00
אבי דבוש: אין לך מושג מהי מדינה יהודית. דבריך הם אוסף של שטויות!מדינה ש 25 אחוז מתושביה אינם כלל יהודים אינה מדינה יהודית! מדינה שבה עדין רוב היהודים הפורמאליים מחללים שבת בפרהסיה אינה מדינה יהודית. מדינה שבה במקום סנהדרין יש לנו בית משפט עליון שפוסק שלא לפי דיני התורה אינה מדינה יהודית.
2
יהדות תלויה בשאלה...
עמוס ברכה | 10-04-2023 17:26
יהדות תלויה בשאלה הבסיסית, מה מוגדר יהדות במשך אלפי שנים, והתשובה היא ההגדרה של התורה, וממילא השאלה מה היא יהדות תלויה בתורה ולא ברוחות פרוגרס של התבוללות. אבי דאבוש בושה לעדה הטריפולטאית, לא מייצג אותה ולא קרוב לזהות שלה.
3
התנך אומר דבר...
מלכי | 10-04-2023 22:47
התנך אומר דבר אחד ברור. תהיה גאולה שלמה, יהיה משיח.... לפי כל הנבואות, עם ישראל יחטא, יצא לגלות, אבל לבסוף יהיה קיבוץ גלויות ולאחר יבוא משיח ויהיה שליח אלוקי לגאולה שלמה. קיבוץ גלויות זה רק שלב ראשון בגאולה, ובהמשך יהיה תהליך רוחני. כול המבולבלים (כמו הכותב) המקדשים את השלב הראשון ועוטפים אותו בערכים לא מאוזנים, בערכים חלקיים ולפעמים מרושעים - יחזרו בתשובה, ואם יסרבו לחזור בתשובה, אז כמו בגאולת מצרים - הם לא יגאלו.... נתפלל על כולם שיזכו ללכת בדרך התורה ולחזור בתשובה.
4
מה המרקסיסט הדביל...
חן ברג | 11-04-2023 0:32
מה המרקסיסט הדביל הזה מקשקש
5
רפורמי
אברהם | 11-04-2023 2:22
רפורמי...
6
אתה בחרתנו מכל העמים
שלמה | 11-04-2023 2:32
לא מגילת העצמאות ולא נפוליון ולא גורג וושינגטון יקבעו את ערכי עם ישראל. פסח הוא החג שבו פסח ה' על בתי בני ישראל בנגפו את מצרים ואת בתינו הציל (הפליה..) החג שבו ה' החליט לקחת לו גוי מקרב גוי לבחור בבני אברהם יצחק ויעקב שיהיו עם ה' וימליכו את ה' בעולם. ערכינו יקבעו רק מהתורה שנתן לנו בורא העולם!
7
לא הבנתי מה...
יקי | 11-04-2023 6:36
לא הבנתי מה הקשר בין השתעבדות לדיקטטורה של בג''ץ ושילטון האליטות בכל המערכות הציבוריות כנגד בחירת רוב העם היהודי הבריא, לבין חירות. במקרה הטוב זה מזכיר את עגל הזהב.
8
משופר ...
שלום עלכים אחי | 11-04-2023 10:00
משופר בספרים אכדושים איך מזהים ערב רב רק בפסח כשאדם ממשיך לחזיק חמץ לפי מה שקורה היום שקנה לעם ישראל חמץ יותר מהעגל
9
כתבת יהודה עמיחי...
יללה יללה הביתה | 11-04-2023 10:12
כתבת יהודה עמיחי ואני נשכבתי על הרצפה.. אין ....אין....
10
יש יהודים שחושבים שמצווה לאכול מצה בפסח
יהודי על מלא | 11-04-2023 10:43
קוראי העמוד יודעים שחרדים לא אוכלים מצות בפסח בגלל שהם חרדים להחמצת המצה בעקבות הלחות באוויר (או משהו כזה) זו דוגמא קטנה להחמרות שחרדים לוקחים עליהם. סילוף הטעמים של המצוות כבר כל כך גדול, שמצווה מדאורייתא הפכה לעבירה חמורה. מה זה אומר להיות יהודי? האם החרדים עדיין יהודים?
11
מפריח זיקוקים מבלי להשכיל
משה אהרון | 11-04-2023 18:14
להבעיר שלהבת העולה מאליה
12
בקיצור, בא לך...
מתפלל שיהיה פה טוב | 12-04-2023 5:33
בקיצור, בא לך לעבור לאיראן…
13
כתבת יפה. כחילוני...
אלעד | 12-04-2023 9:09
כתבת יפה. כחילוני - מאמרים כאלה הם הסיבה להיכנס לאתר הזה. חיפוש היופי ביהדות (צר לי אבל נציגי האורתודוקסיה בכנסת גורמים לי לשנוא את הדת. ממש לשנוא).
14
סמוריץ בן-גביר ורוטמן שכנעו ציבור עצום
JOS | 12-04-2023 15:03
שהגיע הזמן להפריד דת ממדינה ולכונן חוקה ושכל עימות בין דת לדמוקטיה במחלוקת צריך לבחור בדמוקרטיה. היהדות תקועה במאה ה-17 ומדת חדשנית ומתקדמת הפכה לעוד דת מפגרת שמנוהלת עי קיצוניים חסרי השכלה רחבה.
15
רבנים לזכויות פלסטינים והכאת יהודים
תפילות עליך דבוש | 12-04-2023 22:15
שחרר אותנו לחירות מטיפשותך