אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גם הרב מלמד מגן על הקרן לידידות: "עלילה"

הרב אליעזר מלמד מתייחס לסערת קייטנות משרד החינוך: "מותר להירשם לקייטנות משרד החינוך, עלינו להיאבק נגד מיסיונרים, ולא נגד נוצרים מוסריים שמכבדים את דתנו ותומכים בנו"

גם הרב מלמד מגן על הקרן לידידות: "עלילה"
  הרב מלמד. כספי נוצרים, לא מסיון (צילום: פלאש 90)

אל הפולמוס הציבורי סביב התמיכה בקייטנות משרד החינוך הפועלות בתמיכת הקרן לידידות מצטרף גם הרב אליעזר מלמד במדורו 'רביבים' שיתפרסם מחר בעיתון 'בשבע'.

 בתשובה לשאלה "האם אפשר להירשם לקייטנות משרד החינוך לאחר שנודע ש'הקרן לידידות' שותפה במימון שלהן, ואמרו על קרן זו שהיא משרתת מיסיונרים נוצריים ואף בקייטנות עצמן ילמדו תכנים נוצריים מיסיונריים?" עונה הרב כי "מותר להירשם לקייטנות משרד החינוך, קייטנות אלו שודרגו השנה באופן ניכר בשני היבטים. ראשית, בכך שהמנהלים והמורים אחראים עליהן, כך שהן ממשיכות ומשלימות את המהלך החינוכי של כל השנה. שנית, בהוזלת עלותן ופתיחתן לכל המוני הילדים, גם ממשפחות עניות ועל כך יש להכיר טובה לידידי הרב שי פירון שר החינוך".

בעניין התכנים הנוצריים בקייטנות השיב הרב אליעזר מלמד: "קשה להבין מהיכן צמחה עלילה כזו, שמשרד החינוך הסכים להטמיע תכנים נוצריים בקייטנות של ילדי ישראל. כל אדם סביר היה צריך להבין מעצמו ששמועה זו מופרכת".

"אמנם לדעתי 'הקרן לידידות' אינה נוהגת כראוי בכך שהיא אוספת כספים בטענה שמצב העוני במדינת ישראל קשה, כי בכך היא פוגעת בכבוד ישראל ומוציאה דיבה על הארץ, ראוי היה להפנות את רצונם הטוב של התורמים לסיוע מכובד שיועיל לבניין הארץ והעולם כולו" ממשיך וכותב הרב מלמד, "אך בכל אופן, לאחר שהתורמים האוונגליסטים תרמו את כספם בלב טוב ובאהבה לעם ישראל בלי שום התניה ומעורבות להיכן ילך הכסף, אסור לפגוע בהם בהטחת תרומתם בפניהם תוך האשמה שהם מנסים להעביר יהודים על דתם. מעבר לכך, הסכום שהתקבל מה'קרן לידידות' הוא מיעוט קטן שאין מפעל הקייטנות תלוי בו, שכן מדובר על 36 מיליון ₪ מכספי הקרן, לעומת 260 מיליון שהוקצבו ממשרד החינוך ושאר המשרדים.

עוד כותב הרב כי "לגבי הטענה שתרומה זו עלולה לגרום להמוני בית ישראל להתייחס באופן חיובי לאוונגליסטים, שהם נוצרים אוהבי ישראל – אין בכך פגם, שכן ראוי להכיר להם טובה על תמיכתם בנו. עלינו להיאבק נגד מיסיונרים, ולא נגד נוצרים מוסריים שמכבדים את דתנו ותומכים בנו. ניתן לומר שהאוונגליסטים האמריקנים הם כיום הקבוצה החשובה והמשמעותית ביותר שתומכת במדינת ישראל. מדובר בכשבעים מיליון אזרחי המעצמה הגדולה בעולם, שמאמינים שדברי התנ"ך שרירים וקיימים, והעם היהודי צריך לחזור לארצו ולשמור את תורתו ומצוותיו. מעמדם המוסרי גבוה ונעלה ממעמדו של כורש שסייע לשיבת ציון".

לגבי טענות על כך שהרב עצמו מקבל כסף הוא הוסיף פסקה: "ניתן להבין ולכבד בעלי דעות אחרות, שחוששים מאוד מהשפעה זרה שעלולה לצמוח מההתקרבות הזו. אבל זאת בתנאי שינהגו בישרות ולא יפיצו שקרים זדוניים. קוראי 'רביבים' וודאי זוכרים שכתבתי מספר פעמים בשנים קודמות, שעוד לפני שהתחלתי לברר את היחס לאוונגליסטים קבלתי על עצמי בפומבי שלא לקבל מהם תרומות עבור הישיבה, כדי שהבירור יהיה לשם שמיים ללא שום נגיעות אישיות. ואף היה מקרה שהגיעה תרומה גדולה ליישוב, ובקשתי מפרנסי היישוב להחזירה, למרות שההתחייבות שלי יכלה לחול רק על הישיבה. ובעזרת ה' נתקבלו דבריי והתרומה הוחזרה, והוסכם שגם היישוב לא יקבל תרומות.

והנה למרות שהדברים נכתבו שחור על גבי לבן, יש אנשים שמעזים להפיץ שקרים כאילו לאחרונה בנתה ישיבת הר ברכה חמישה בניינים בכספי נוצרים. מן הסתם אישים אלה מפיצים עוד שקרים, ואין כוח בידם של אנשים ישרים לחפש ולאתר ולהפריך את כל הכזבים שלהם. החפץ בחיים צריך שלא להאמין לשום עלילה בנושא זה ללא עדות אישית גמורה ומדויקת."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
איייייזה דמיון מדהים יש בינו לבין סתיו, נכון?
חנן | 11-06-2014 20:45
2
האם אין שליטה על הפרסומת לימין הרב?
בושה | 11-06-2014 20:45
3
ל-2
| 11-06-2014 20:55
מה אתה מתפלא? אם לא הבנת, זו כל המטרה! אני קורא לאתר הזה ynet 4 (ואם מענין אותך לדעת מה השאר, שאל ואענה)
4
התפוח לא נופל רחוק מהעץ
יחיעם שור | 11-06-2014 21:31
גם אבא שלו התיר לעצמו לפנות את גבעת האולפנה בבית אל בהסכמה בתמורה ל 160 מליון ש"ח מקופת המדינה לטובת המוסדות שלו ( 3 בנינים מימון מלא של החטיבה להתיישבות + מבנה חדש וגדול לישיבה שלו+ כספים לעמותות השונות שהוא מחזיק) למרות שעוד באותו בוקר ( לפני שסגר על הכסף) הוא קרא לכולם לבוא ולמסור את הנפש (ציטוט מדוייק) על גבעת האולפנה אז מה? למסור את הנפש על ארץ ישראל? או למסור כסף בתמורה לפינוי ארץ ישראל? והוא עוד חושב שהוא מתלמידי הרצי"ה אוי לה לאותה בושה וכלימה
5
"מכבדים את דתנו" איזה פתי וחסר הבנה בכל הנושא הזה
גם....מחריש חכם יחשב | 11-06-2014 22:25
למה אין חוק שאוסר על רבנים להתבטא ולהביע דעה בנושא שהם לא מבינים בו?
6
ל-4: איך אתה מעז? לדבר על רבנים? בושה!
שלומי | 11-06-2014 22:26
אחרי זה עוד יגידו שמדובר בחבורה של הורים יראי שמיים. לי זה נשמע כמו חבורה של יחצנים שמחפשים תשומת לב.
7
מאחר והגאון הרב רבינוביץ התיר, נסתתמו טענותיהם של האוסר
גדי | 11-06-2014 22:57
הרב רבינוביץ מגדולי הפוסקים התיר בתשובה מנומקת היטב, ההיתר הוא מכמה וכמה צדדים שונים. והתורה חסה על ממונם של ישראל. לכן אפשר לסמוך ללא כל חשש
8
פרסומת בעייתית...
מגיב מס' 2 - פרסומת | 12-06-2014 0:22
הפרסומות באינטרנט מופיעות על בסיס הגלישה של האדם, זאת אומרת אם אתה גולש במקומות מסויימים אי הפרסומות באינטרנט אצלך יהיו בדומה לאופן גלישתך... מה לעשות?
9
לשלומי 6: זה ההבדל בין הנצרות ליהדות
יוסף פריד | 12-06-2014 8:54
בנצרות אסור לבקר את "הגדולים" שלהם כמו שאתה שואף אך להפתעתך ביהדות אין הדבר כן אלא מותר ולעיתים חובה לבקר את הגדולים על מעשיהם באם עשו משהו שלא תקין ולכן גם במקרא וגם בדברי חז"ל יש לא מעט ביקורת על גדולי ישראל במקום שצריך ( וזאת מבלי לגרוע מגדולתם הכללית של המבוקרים) בדורנו ישנם קהילות דתיות לאומיות במסווה של כיתות פולחן בהם האנשים סוגדים לרבם בצורה עיוורת וללא כל כושר חשיבה עצמי כנראה אתה משתייך לקבוצה זו ולכן אין ביכולתך להבין שהרב יהיה גדול ככל שיהיה אם עשה מעשה מותר לבקר אותו ויתרה מזו עליו מוטלת חובת ההסבר למעשיו ושלא יסתתר מאחורי "זכות השתיקה" אדרבה שיחשוף לציבור את המהלך ואת ההסכם ויראה הציבור וישפוט
10
הקרן לידידות -מותרים לכם,מותרים לכם
אור | 12-06-2014 9:17
הרב מלמד ,שומר פתיים ה" נדבקת בדת של אהבה או בכספם רח"ל?
11
שאלה: האם מותר לפנות שכונה בארץ ישראל תמורת כסף?
גבעת האולפנה בית אל | 12-06-2014 10:09
כנראה אוהבים שם כסף במשפחה הזו
12
הרב מלמד הצהיר בעבר שהוא לא לוקח כספים מהקרן
איתמר | 12-06-2014 10:24
כדי שפסיקתו בנושא לא תהיה מושפעת
משו
אנונימוס | 12-06-2020 10:55
פשוט מזעזעע
13
ל2 ו-3
| 12-06-2014 10:44
הפרסומות הם של גוגל, לכל אחד יש משהו אחר, זה הולך לפי התוכן בשילוב מה שאתם בדרך כלל מחפשים באינטרנט. מעניין מה זה אומר...
14
באמת?
| 12-06-2014 10:49
"אמנם לדעתי 'הקרן לידידות' אינה נוהגת כראוי בכך שהיא אוספת כספים בטענה שמצב העוני במדינת ישראל קשה, כי בכך היא פוגעת בכבוד ישראל ומוציאה דיבה על הארץ" הם לא נוהגים כראוי? הרי זאת סיבה לא לקחת מהם כסף לא משנה מה! מי שאומר שמותר לקחת כסף מגויים לא רק מחטיא את הרבים אלא מעודד פגיעה בכבוד ישראל ומוציא על העם הארץ והתורה דיבה!
15
אין הבדל בין אליעזר מלמד לצוהר
זיו | 12-06-2014 11:35
מרן הגר"א שפירא זצ"ל פסק שאסור לקחת כסף מהקרן לידידות
16
לא יאומן איזה חוצפה יש לרבלך האלו מול גדולי התורה
שומרון | 12-06-2014 16:03
שישכין שלום ביישוב שלו לפני שהוא מדבר על דברים שגדולים ממנו ב 10 מידות צניעות וענווה לא תזיק לו
17
ל-13 (שחושב שהוא "חכם")
זה אני מגיב 3 | 12-06-2014 20:29
תגיד, אם אתה כזה "חכם", איך אתה מסביר את זה שאני לא גולש לאן שחשדת בכשר כמוני? הרי אני בכלל לא רואה פרסומת!? יש לך מושג אולי למה? אני אגיד לך, חוכעם שכמוך; כיון שאני משתמש בתוסף שנקרא AdBlock. אם לא שמעת עליו אתה מוזמן לשאול את "הרב" Google.
18
איך רב של מושבה יכול להוציא הוראה כזאת ?
ומה הכלים של הרב כדי לבחון את מטרות הנוצרים הנדיבים ? | 14-06-2014 22:51
הרב אליעזר מלמד לא ידוע כמי ששימש אף ת"ח גדול מהדור הקודם ובקושי שימש את אביו ולא מובן איך רב של מושבה יכול להוציא הוראה כזאת ? הרב זלמן מלמד לא התייחס בעד וגם לא נגד וזה לא מובן , כי התלמידים של הרצי"ה ינקו ממנו את הסלידה מנצרות כפי שרואים זאת גם אצל הרב צפניה דרורי.
19
ל-18 תשאל בכלל למה שרב של מושבה פוסק במקום הרבנות הראשי
רבני מושבות לא צריכים בכלל להתעסק בהלכות ציבור | 15-06-2014 12:54
ובכלל מה ההכשרה של אותם רבנים שלא שימשו מעולם רבנים גדולים המוכרים כרבנים הפוסקים בהלכות ציבור כגון הריה"צ ? זה פשוט לנסות ולהיכנס בתחומים שהם אינם מבינים בהם בכלל ובמיוחד שנטען שבישוב של הרב מלמד התקבלו 90 מיליון שקל מנוצרים למזכירות הישוב הר ברכה שהמזכירות נהינית מפירותיה ושבאותו ישוב הרב מלמד התיר שנוצרים יגורו בשכונה בישוב למרות שהתושבים התנגדו. רב שמבקש לפסוק הלכה מן הראוי שיפעל בגילוי נאות ויכתוב טרם מה קשריו לנושא הנידן. זו אותה סוגייה מאשר גבעת האולפנה אשר הרב מלמד נימק למה היה צריך להסכים להסכם פינוי ברצון תמורת כספים ונדלנים. כאשר הוא בעצמו מעורב בנושא עם אבא שלו ושמי שעומד כיו"ר וועדת הביקורת לעמותה שהוא מנהל היה חבר מליאת המועצה של בית אל. אי-שקיפות טרם הבעת עמדה לא רק שזו צביעות לדון בו אלא שזה מטעה את הציבור ומהווה מעין בגידה לתורה ולאידאלים
20
תפסיקו כבר
מומו | 15-06-2014 23:42
יש מחלוקת בין הרבנים. הנטיה הראשונית היא כמובן לחלק בין רבנים 'ליברלים' כמו הרב סתיו לרבנים חרד"לים כמו הרב אבינר. אז הנה הפתעה! הרב מלמד מעיז לצאת מהמשבצת החרד"לית שלו, ודווקא לתמוך בתרומות מנוצרים. אותי משמח שיש רב עם דעות לא צפויות. (אפשר כמובן לא להסכים לעמדתו, אבל אני מניח שכמו בכל עניין הוא בירר זאת בצורה רצינית והכריע בשיקול דעת רב)