איך ירושלים הפכה להיות כל כך אטרקטיבית ליזמים? - סרוגים
כלכלה ונדל"ן, נדל"ן, תוכן שיווקי

איך ירושלים הפכה להיות כל כך אטרקטיבית ליזמים?

נטע נסים, ראש מנהלת התחדשות בירושלים מספרת בראיון לסרוגים על הזינוק שנעשה בעיר בשנים האחרונות, ועל הדברים שצריכים לדעת בעלי הנכסים לפני שהם חותמים על הסכם עם יזם.

איך ירושלים הפכה להיות כל כך אטרקטיבית ליזמים?
  אל תחתמו בלי להתייעץ. נטע נסים

נטע נסים, ראש מנהלת התחדשות בירושלים מספרת בראיון לסרוגים על הזינוק שנעשה בעיר בשנים האחרונות, ועל הדברים שצריכים לדעת בעלי הנכסים לפני שהם חותמים על הסכם עם יזם.

איך ירושלים הפכה פתאום להיות כל כך אטרקטיבית ליזמים?

טוב, זה לא פתאום. אנחנו עבדנו מאוד מאוד קשה כדי שזה יקרה. 'המנהלת להתחדשות עירונית ברשות לפיתוח ירושלים' פועלת כבר 6 שנים בעיר, ואחד הדברים שבאמת רצינו לעשות זה לשכלל פה את השוק. אם אנחנו מדברים רגע, מ-2017 נניח 6 שנים אחורה, בעצם לא היו פה יזמים כמעט שרצו לעבוד, היינו צריכים לשכנע אותם להגיע לכאן.

אז אם אנחנו מדברים בערך על 5,000 יחידות דיור שהיו אז בתוך התהליך, אנחנו מדברים היום על 50,000 יחידות דיור שזה גידול פנומנלי בכל קנה מידה.

היום באמת כל השחקנים שמובילים בהתחדשות עירונית עובדים בירושלים. זה משהו שהוא באמת קיבל דחיפה מאוד מאוד גדולה. עם כניסתו של ראש העיר משה ליאון לתוך המערכת הזאת, הדחיפה שלו היא חד משמעית, היא מחלחלת פנימה לתוך מסדרונות העירייה. אנחנו מקבלים גיבוי מלא ממנכ"ל העירייה, ממהנדס העיר, כולם דוחפים את כל התהליך של התחדשות עירונית וזה מאוד מבורך, כי אנחנו רואים את השינוי.

מה התפקיד של המינהלת בתוך כל הדבר הזה?

המינהלת היא הגוף שמלכד את שלושת השחקנים המשמעותיים בתוך האירוע הזה. זה יש לנו פה את העירייה מצד אחד, היזמים מצד שני, ואת בעלי הדירות מצד שלישי, שכולם צריכים לעבוד בסינרגיה כדי שכזה פרויקט יקרה.

צריך ללוות את גם את היזמים, גם את בעלי הדירות בתוך התהליך כדי שהוא יקרה הכי מהר שאפשר. המטרה שלנו שהתהליכים האלה יהיו קצרים ואיכותיים לוודא שבעלי הדירות יקבלו את מה שהם צריכים, יפגשו את הדירה החדשה שלהם יחסית מהר. זה טוב גם ליזמים, כי בסוף זה עניין כלכלי והם רוצים גם כן לפגוש את הכסף יותר מהר, וזה טוב לעיר.

העיר מתחדשת, העיר מתפתחת, השכונות מתחדשות לחלוטין. זה אומר שבעצם הקושי הוא לפתח עיר מבפנים. זה לא ללכת לבדוק עוד לבנות עוד שכונה, אלא לקחת את הקיים ולחדש אותו. זה אירוע מאוד מסובך.

דיברת על בעלי דירות מחר בבוקר מגיע יזם לבעל דירה. מה ההמלצה שלך אליו?

הדבר הראשון זה להתקשר אלינו, אנחנו מאוד זמינים. 'מינהלת התחדשות עירונית', אפשר להתקשר אלינו. ב-8223* או למצוא אותנו דרך האינטרנט. לי הכי חשוב לומר לבעלי הדירות אל תחתמו על שום מסמך בלי שיש לכם ייצוג.

אנחנו עושים הסברה לבעלי דירות.

אני חייבת לומר שהסיפור הזה של לקחת הסכם לחתום עליו בלי להתייעץ, זה עניין שקשה מאוד לחזור ממנו, לכן אני מפצירה בהם לא לעשות את זה בחיפזון, לעשות את זה לאט ולהתייעץ. המודל הכי נכון זה לבחור נציגות של בעלי הדירות. אחרי שהתארגנו כל בעלי הדירות במתחם הם צריכים לבחור נציגות, לבחור עורך דין שמייצג אותם ורק אז להגיע לשלב שבכלל לנהל מו"מ על איזשהו הסכם.

אנחנו מקבלים המון המון פניות מבעלי דירות שכבר חתמו ואמרו "לא הבנתי על מה חתמתי", "החתים אותי באישון לילה", יש כל מיני פניות שכאלה, וזה משהו שקשה מאוד לחזור ממנו ולתקן.

דיברנו על לא לחתום מהר מדי. מה הטעות באמת הכי נפוצה שאת מכירה שדיירים עושים?

הטעות הכי נפוצה זה לא להתייעץ. תתייעצו תקבלו את כל המידע תעשו את התהליך. שלא ישתמע שאם יזם מגיע למתחם זה לא בסדר, זה בסדר גמור. יש יזמים טובים וראויים בירושלים, אני שמחה על זה, באמת מערכת מאוד משוכללת.

בוא נגיד שבעלי דירה היום בירושלים יכולים לבחור טוב מבין טובים. יש באמת חברות טובות ורציניות כך שהברירה היא לא ברירה קשה, אפשר לעשות את הבחירה הזאת בצורה מושכלת וזה נורא נורא חשוב לי.

עוד באותו נושא

חוגגים פסח בירושלים: כל האירועים ברחבי העיר

איך תושבים יכולים לדעת שמה שהיה יזם בעצם מציג להם זה תוכנית שבאמת אושרה?

בעצם יזם, העדיפות שלו היא לפעול בתוך מתחם בשקט כדי שיזמים אחרים לא יכנסו וירצו גם לקדם תוכנית במתחם, וככל שהם מצליחים להשיג את הסכמת הדיירים בעלי הדירות במתחם, אז המצב שלהם יותר טוב יותר בטוח. ואז, מתוך הביטחון הזה מגיעים בעצם למערכת העירונית.

יש לנו בירושלים הליך מאוד סידור של איך מגישים תוכנית בפינוי בינוי. יש לנו פורום שנקרא פורום התחדשות עירונית. הוא בעצם עושה יחד עם העירייה ועם הוועדה המחוזית את הבדיקה המקדימה של התוכניות האלה עם יזם. היום יזם רוצה לקדם תוכנית בירושלים ופינוי בינוי, אנחנו מבקשים ממנו דבר ראשון אחרי שביקרת אצל בעלי הדירות והבנת שהם רוצים, אל תתחיל להחתים, בוא אלינו.

הדבר שחשוב לי שיידעו הוא שאין לנו סמכות להוציא יזמים. הדירות הן של בעלי הדירות, זה בית שלהם שהם יכולים למכור או לא למכור לאותו יזם. כדי לעשות את התהליך, לנו אין אפשרות להתערב בתהליך הקנייני. ולכן אם רוצים להוציא יזם המתחם או שיש יזם שלא עושה את העבודה כמו שצריך, אפשר כמובן לפנות אלינו, אבל אנחנו לא המצילים. אנחנו לא נוכל להציל אותם מהעניין הזה ולכן אני מדגישה כל הזמן להתייעץ ולהיות מיוצגים לפני שחותמים.


הכתבה נכתבה בשיתוף עיריית ירושלים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו