אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נשארתם ערים כל הלילה, מה עם ברכות השחר?

נשארתם כל הלילה ערים בתיקון ליל שבועות, איך תברכו את ברכות השחר? קמתם בצהריים ורציתם להדליק מנגל? הרב מאיר נהוראי עם בירור הלכתי קצר על דינים מיוחדים לחג שבועות

נשארתם ערים כל הלילה, מה עם ברכות השחר?
  למצולמים אין קשר לכתבה (ארכיון פלאש90)

חג השבועות אינו מתאפיין במצוות מיוחדות. המטרה המרכזית בחג הוא להרבות בלימוד תורה יותר משאר הימים. ובכל זאת, כמה הערות קצרות. נהגו ישראל להיות ערים וללמוד תורה בלילה זה.

האם מי שהיה ער בלילה יכול לברך את ברכות השחר?

א) מן הסתם לפני התפילה אדם נזקק להתפנות (שרותים) ולכן לאחר מכן ייטול ידיו ויברך על נטילת ידים + אשר יצר. ניתן לומר את כל ברכות השחר מלבד שתי ברכות: א) 'אלוקי נשמה' ,ב) 'המעביר שינה' (שו"ע מו,ח ס"ק כד)

ב) שתי הברכות הללו (אלוקי נשמה, המעביר) ישמע מהחזן ויצא ידי חובה. לכן נכון שהחזן יאמר את הברכות בקול וכל אחד יאמר אף הוא את הברכות לעצמו מלבד שתי הברכות הללו שיצא ידי חובה מהחזן.

ג) ברכות התורה: ישנה מחלוקת לגבי האם מי שהיה ער כל הלילה יכול לברך ברכות התורה. לכן, עדיף לצאת ידי חובה מאדם אחר. מי שישן בצהרים (ערב חג) יכול לכתחילה לברך את הברכות בבקר אעפ"י שלא ישן במהלך הלילה [ר'עקיבא איגר]. מי שלא ישן בצהרים (ערב שבועות) וגם לא ישן במהלך כל הלילה ישמע את ברכות התורה מהחזן ובכך יוצא ידי חובה. (שולחן ערוך מז,יא- יב)

מה ההגדרה של 'ישן'?

ברור לכולם, שמי שישן במיטתו זמן מסוים בלילה לאחר שהתעורר מוטלת עליו חובה לברך את ברכות השחר. מכאן, מי שנרדם אפילו בבית הכנסת או בזמן השיעור וקל וחומר אם ישן במיטה בצורה מסודרת לזמן של בערך חצי שעה נחשב כישן בלילה ומברך את הברכות כסדרן.

מנגל ביום טוב

בשנים האחרונות פשט המנהג, לנצל את החג לאפשרות של עשיית מנגל. ביום טוב מותר להעביר אש, מאש שדולקת בכך ניתן להדליק את המנגל כראוי. ברם, יש להיזהר מכיבויו. כלומר, אין לכבות את הגחלים ביום טוב יש להשתדל ולמעט בנפנוף שעלול אף לכבות את הגחלים. יש להתכונן מראש ולדעת שאין לכבות את האש בסיום המנגל וכמובן שבמקום שהדבר מסוכן יש להימנע מראש להדליק את המנגל.

==

הרב מאיר נהוראי הוא יו"ר ארגון רבני בית הלל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הלכות- לאשכנזים בלבד...
חרד | 03-06-2014 13:49
אצלנו הספרדים אומרים כל אחד בפני עצמו כל הברכות כולם... שינת קבע כתב ביבי"א שזה כשישן על המטה בלבד...
2
אכן רק לאשכנזים
| 05-06-2014 0:08
המגיב הראשון לקח לי את הדברים מהפה. דווקא אצלנו בציונות הדתית שאנו מתאחדים (לפחות כלפי חוץ) אשכנזים עם ספרדים, אין סיבה שלא לפרסם גם את מנהגי הספרדים, או לכל הפחת לציין שאלו הלכות רק לאשכנזים. מצופה מראש ארגון תורני שייתן דעתו על כך להבא.
3
על פי הרמב"ם ההלכות שונות
חיים | 05-06-2014 1:22
אם ישן במשך הלילה. א. יטול ידיו לתפילה ויברך על נטילת ידיים. ב. אין לברך את כל ברכות השחר, חוץ משלא עשני גוי, עבד, אשה ג. אם שמע תרנגול יברך הנותן לשכוי. ד. ברכות התורה יברך.