אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי יציל את חולי הפרקינסון בישראל?

בדיון מיוחד שיתקיים לרגל יום הפרקינסון הבינ"ל, חולי הפרקינסון בכנסת יציגו נתונים בנוגע לטיפול החולים בישראל. לפי הנתונים בישראל יש רופא 1 על כל 2,272 חולים. בפריפריה אין כלל בתי חולים ומרפאות אשר מטפלים בחולים

מי יציל את חולי הפרקינסון בישראל?
  פרקינסון. רק 11 מומחים בישראל (צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)

בישראל יש כ-25,000 חולים מאובחנים בפרקינסון, ורק אחד עשר רופאים נוירולוגים מומחים. מדובר ביחס של רופא אחד על 2,272 חולים. כל הרופאים מרוכזים רק בבתי החולים באזור המרכז וברמב"ם ולא קיים מענה לחולים בפריפריה.

בדיון שיערך בכנסת, יוצגו נתונים לפיהם קיים חוסר הטיפול בשל המחסור ברופאים מומחים מביא למצב של יציאה מוקדמת של חולים ממעגל העבודה, מצב של ליקוי בטיפול הרוחבי בחולים בטיפולים משלימים ותומכים. אחת ממטרות הדיון היא להגדיר אבני דרך עיקריות ולגבש דרכי מימון ומשאבים במטרה משותפת מוסכמת שתכליתה שיפור איכות חיי החולים.

לפי מחקר שנעשה בכנסת ומצורף להודעה זו שיעור ההימצאות של פרקינסון בישראל הוא 334 מקרים ל- 100,000,  שיעורים אלה גבוהים מאוד בהשוואה לשיעורים במדינות אחרות,  שכן על פי מחקרים בבריטניה, בשבדיה, באיטליה, בספרד, בארה"ב ובמדינות מפותחות אחרות שיעור ההימצאות נע בין 60 ל 350 – ל 100,000 נפש (לעומת כאמור 334 בישראל).

ח"כ משה פייגלין התייחס לנושא ואמר: "קשה להאמין עד כמה המצב בישראל חמור. מספר הרופאים בישראל לא מספיק, ועוד גרוע מכך, אין בכלל דור המשך. בכל המדינה יש היום רק רופא אחד שנמצא בתהליך התמחות במחלה האיומה הזאת. חולים מהפריפריה צריכים להיגרר למרכז כדי לעבור טיפולים, מחסור בטיפולים גורם ליציאה מוקדמת ממעגל העבודה והפסדים רבים למשק הישראלי. אני קורא למשרד הבריאות לפעול בהקדם כדי למצוא פתרונות לחולים ולמצוקותיהם."

עמיר כרמין, יו"ר עמותת הפרקינסון בישראל: "אי השוויון במתן זכות טיפול לחולי פרקינסון אצל מומחים הוא בלתי נסבל. חולים אינם מאובחנים בזמן ואינם מטופלים בצורה נאותה רק משום שאינם גרים במרכז".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו