עו"סיות לגולדקנופף: לעצור את הפינויים מהדיור הציבורי

עו"סיות לגולדקנופף: לעצור את הפינויים מהדיור הציבורי

עובדות ועובדים סוציאליים קראו לשר השיכון יצחק גולדקנופף לעצור את פינוי המשפחות מהדיור הציבורי ולהגדיל את מלאי הדירות: "השקעה בעלת פוטנציאל לצמצום בעיות חברתיות שלהן עלות כספית על החברה; הצלת נפשות"

author-image
עו"סיות לגולדקנופף: לעצור את הפינויים מהדיור הציבורי
  שר השיכון יצחק גולדקנופף (צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90)

איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים בישראל פנה היום (ראשון) לשר השיכון יצחק גולדקנופף, וביקשו לעצור את פינויי המשפחות מהדירות הציבורי – במטרה להציל נפשות, כדבריהם, ולמנוע מצוקות הנגרמות לדיירים המפונים בעקבות כך.

"מתוך הידע המקצועי שלנו וניסיוננו המצטבר כעובדות ועובדים סוציאליים, אנו קוראים לך לפעול באופן מיידי להצלת הדיור הציבורי בישראל וזאת לא רק כדי להבטיח קורת גג לאנשים החיים בעוני אלא גם כדי לצמצם מצוקות ובעיות חברתיות אחרות" נאמר בפנייה.

העו"סים הגדירו דיור בטוח ויציב כבסיס שתחושת הרווחה האישית נבנית עליו. "ללא תחושת ביטחון זו משפחות ופרטים עלולים להתמודד עם מצוקות בכלל תחומי החיים".

"המפגש שבין מצוקה כלכלית ובין שוק השכירות הישראלי מוביל, לא פעם, גם למעברי דירה תכופים. למעברי הדירה הללו השלכות מקיפות וארוכות טווח. שורה של מחקרים, בישראל ובעולם, מצאו קשר ישיר בין חוסר יציבות במגורים ומעברי דירה תכופים ובין מצוקות שונות" נאמר.

הפגנה נגד פינוי משפחות מדיור ציבורי. ארכיון (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

הם מציינים את ניסיונם כעובדות ועובדים סוציאליים עם חסרי יציבות בתחום הדיור ומצביעים על מצוקות וקשיים בתחומי החיים, בניגוד לשיפור שנרשם בתחומי החיים האחרים אצל מי שזוכה ליציבות בתחום הדיור.

בנוסף, הם מציינים במכתב לגולדקנופף כי בסקר שנערך לעובדות ועובדים סוציאליים, 90% אמרו כי בעת מגורים בדיור ציבורי חל שיפור במצבן של המשפחות.

כ-64% השיבו כי חל שיפור במצוקה הרגשית והנפשית, כ-33% שחל שיפור בקשיים הקשורים בתעסוקה (מציאת עבודה, יציבות בעבודה, תפקוד בשוק התעסוקה), 27% השיבו שחל שיפור בתפקוד ההורי או ביחסים בין ההורים והילדים ו-28% על שינוי וצמצום באלימות, שימוש בסמים, אלכוהול ובביצוע עבירות.

בעקבות הנתונים, העובדות והעובדים הסוציאליים קראו לשר השיכון לעצור באופן מיידי את הפינויים בדיור הציבורי. "לאחרונה, חזר משרד השיכון לפנות מדירות הדיור הציבורי אנשים ומשפחות אשר מתגוררות בהן בחלק מהמקרים שנים ארוכות".

"כפי שידוע לנו, וכפי שנקבע בממצאי וועדת ברביבאי. החלק הארי של המועמדים לפינוי הינם משפחות שיש להן צורך אמיתי וברור לדיור ציבורי. במקרה כזה, פינויים עלול להוביל להשלכות ארוכות טווח על המשפחה והילדים ובין היתר מצוקות רגשיות ונפשיות" נאמר.

"אנו קוראים למשרדך לעצור באופן מיידי את הפינויים, עד לסיום עבודת וועדת הבדיקה שהוקמה במשרדך וסיום עבודת וועדת הכהן, לתקן את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי, ברוח ההצעה שהנחנו בפני וועדת הכהן. בפרט לבטל את דרישת הסף לרם של 3 ילדים במשפחה, אשר עלול לדחוק את מי שנמצא ממילא במצוקה כלכלית ובמצוקת דיור להביא לעולם ילד נוסף".

אתר בנייה בגוש דן. העו"סים מבקשים להרחיב את ההשקעה בבניית דירות חדשות לדיור הציבורי (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

בנוסף, מבקשים העו"סים מהשר גולדקנופף לבטל את הדרישה לתלות ארוכה בהבטחת הכנסה לצורך זכאות לדירה, "אשר מחייב אנשים להתקיים מקצבה שאינה מאפשרת קיום מינימלי בכבוד למשך תקופה ארוכה, ולהכליל בקבוצת הזכאות נשים נפגעות אלימות ואנשים עם מוגבלות נפשית שהעדר הדיור במצבם חמור פי כמה וכמה".

העו"סים קוראים לשר גולדקנופף להרחיב את ההשקעה בבניית דירות ציבוריות חדשות, ומציינים כי "ללא בנייה של דירות ציבוריות, אין משמעות ממשית לשינוי הקריטריונים ולא ניתן לשקם את שוק הדיור הציבורי".

עוד באותו נושא

האם הציונות הדתית תומכת בדיור הציבורי?


13

"השקעה כספית בהרחבת מלאי הדירות אינה רק בעלת הצדקה ערכית, אלא גם בעלת פוטנציאל לצמצם בעיות חברתיות שלהן עלות כספית על החברה, כגון פשיעה והשתלבות בשוק התעסוקה.

הם מסיימים את הקריאה במילים: "בשם כ-20,000 עובדות ועובדים סוציאליים בישראל ובשם מאות אלפי אנשים החיים בעוני – אנו דורשים כי תפעל למען שוק הדיור הציבורי בישראל ולמען משפחות בעוני, לשם הצלת נפשות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו