האיש החזק של מרצ במגזר הבדואי פותח הכל: "זלזלו בנו, התנשאו. לא פלא שהפסידו"

האיש החזק של מרצ במגזר הבדואי פותח הכל: "זלזלו בנו, התנשאו. לא פלא שהפסידו"

ד"ר מאזן אבו סיאם, הפוקד החזק למרצ בחברה הבדואית, מטיח בשיחה עם 'סרוגים' שורת האשמות במנגנון המפלגה ומאשים כי אם הנהגת מרצ לא הייתה נוהגת בזלזול ובהתנשאות, כדבריו, כלפי החברה הבדואית - היא הייתה עוברת את אחוז החסימה. רן כהן לסרוגים: "במקום לטפח ולעזור - להדיר? זה לא רק לא חכם, זה גובל בפשע". המזכ"ל: "טענות מופרכות ושקריות"

author-image
'זלזלו בנו': האיש החזק של מרצ במגזר הבדואי פותח הכל
  מזכ"ל מרצ תומר רזניק והיו"ר זהבה גלאון במטה המרצת מצביעים (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

ד"ר מאזן אבו סיאם, דמות מוכרת בחברה הבדואית ומי ששובץ במקום השמיני ברשימת מרצ שלא עברה את אחוז החסימה, מפנה אצבע מאשימה לעבר מנגנון המפלגה, טוען לזלזול מצדה ומצד בכיריה בחברה הבדואית, ואומר בשיחה עם 'סרוגים' כי אם הייתה מתנהלת אחרת – היא הייתה עוברת בקלות את אחוז החסימה. לדבריו: "המפלגה לא התייחסה לחברה הבדואית בקמפיין שלה".

למעשה, בבחירות האחרונות אחוזי ההצבעה למפלגת מרצ ירדו באופן משמעותי בכל המגזר הערבי, ולא רק בחברה הבדואית – מה שהיה אחד הגורמים המשמעותיים לירידה של מפלגת השמאל הוותיקה מתחת לאחוז החסימה. גורם בסביבתו של השר היוצא עיסאווי פריג', הנציג הערבי של מרצ בשנים האחרונות, הסביר: "סביר להניח שאם עיסאווי היה ברשימה מרצ היא הייתה עוברת את אחוז החסימה" ומוסיף: "היה קמפיין דרדל'ה לחברה הערבית, לא היה קמפיין באמת. ניסו להציג את עלי סלאלחה הדרוזי כמי שמייצג את הערבים".

עוד באותו נושא

המאבק על המפקד שעשוי להכריע מי יהיה יו"ר מרצ

למעשה, בבחירות האחרונות בכפר קאסם קיבלה מרצ 5.42%, ובבחירות שלפניהן 19.49%, כאלף קולות פחות. ברהט לעומת זאת הייתה עלייה, כאשר יצאו להצביע הפעם 951 בוחרים למרצ לעומת 470 בבחירות הקודמות. למעשה, כמעט בכל היישובים הערבים מלבד רהט חלה ירידה משמעותית באחוז ההצבעה למרצ.

ד"ר אבו סיאם, שכאמור מעלה טענות נגד מנגנון המפלגה והמזכ"ל תומר רזניק, פקד למרצ אלפי תושבים מהמגזר הבדואי בנגב, מתוכם 1,200 נפסלו על ידי המפלגה בטענות שונות. אבו-סיאם טען כי עד היום הפקודים שנפסלו לא קיבלו את כספם חזרה. לטענתו, למפלגת מרצ "הייתה הזדמנות לעבור את אחוז החסימה אם לא הייתה מחבלת בקמפיין של הפריימריז עצמו ומשתמשת בזה שבמקום השמיני הוצג מועמד מהמגזר הבדואי".

"הוא פגע בי, הוא פגע במתפקדים שלי, הוא פגע באמון שלי אל האנשים" אומר אבו סיאם לסרוגים על מזכ"ל המפלגה, "עד עכשיו אנשים שפקדתי אומרים לי 'גררת אותנו למפלגה של גנבים', אנשים נפגעו ברמה האישית, יש אנשים שהצביעו נגד מרצ ונגד מאזן אבו סיאם. מועמדים של מפלגות אחרות, רע"מ למשל, השתמשו בזה ואמרו שמרצ פסלה את המועמדים הבדואים".

"מרצ פספסה פעמיים" אומר אבו סיאם, "פעם אחת בפריימריז כשהיא הלכה על הראש שלי ופסלה את האנשים שפקדתי מהחברה הבדואית, ופעם שנייה כשהם לא ניצלו את זה שיש להם מועמד במקום השמיני מהחברה הבדואית" הוא אומר.

כאמור, אבו סיאם מאשים את התנהלות המפלגה, שכללה לדבריו זלזול והתנשאות כלפי המגזר הבדואי, בהפסד: "כמה קולות היו חסרים למרצ? בערך 3,000. ה-1,200 מתפקדים שפסלו לי היו מצביעים מרצ אם לא היו פוסלים אותם, הייתי מביא עוד 1,800 אם במקום להתעמת חודשיים עם המפלגה היינו עובדים יחד ומשקיעים במגזר". במצב כזה, הוא אומר: "מרצ הייתה עוברת בשקט את אחוז החסימה".

פעילי מרצ בשעת פרסום תוצאות הבחירות (צילום: Flash90)

"שלחתי הצעת תקציב לקמפיין בחברה הבדואית, אבל המפלגה לא אישרה את הקמפיין" מספר אבו-סיאם, וטוען כי המזכ"ל התנה את אישור התקציב בפגישה איתו". לפגישה המדוברת, אבו סיאם לא הסכים להגיע לאחר שנפגע מהתנהלות המזכ"ל בפריימריז. המזכ"ל מצדו, לא הסכים להצעת פשרה של אבו סיאם לפיה מתווך מטעמו ייפגש איתו וימצא פתרון, וכך ההצעה של אבו סיאם לקמפיין בחברה הבדואית לא אושרה על ידי המפלגה.

"הוא פסל לי מתפקדים באופן שרירותי ושיקר בבית הדין באופן שיטתי, בין הדין של מרצ קיים דיון של חמש שעות ועשה עליו צו איסור פרסום, הוא שלח לי בתחילת אוקטובר הודעה שהוא רוצה לשבת כדי לסגור ענייני תקציב, לא עניתי לו אבל עניתי למפלגה – כולל לזהבה שאני עם תומר לא אשב בחיים" הוא מציין, "אני לא הייתי מוכן לשבת איתו, זה בנאדם שחיבל בנו, אני לא מכיר בו כמזכ"ל עד עכשיו".

"הגיעו אלי זהבה ומוסי (רז) לבית לנסות לשכנע אותי לשבת עם רזניק, אמרתי להם 'אני איש שבחיים לא נכשל במשימה, ואתם, מרצ, הכשלתם אותי'".

למרות זאת, מאזן החליט על דעת עצמו לערוך קמפיין מותאם לציבור הבדואי בנגב, ועבד מול ספקים מקומיים להם קיווה שהמפלגה תשלם בהמשך. הוא הודיע למפלגה כי הוא מקים מטה, וביקש להציג את הצרכים שלו לצורך הקמפיין. אבו סיאם מספר כי בתגובה, מזכ"ל המפלגה כתב לו כי מדובר בפעילות שעשויה להיות עבריינית.

עוד באותו נושא

עובדים במרצ לא קיבלו כסף; המזכ"ל תקף: "צרי אופקים"


8

במכתב שנשלח ב-12.10 ממזכ"ל מרצ אל אבו סיאם, כותב תומר רזניק כי ניסה שוב ושוב לקיים פגישה עם אבו סיאם לגבי פעילות בחירות ביישובים הבדואים, אך זכה להתעלמות גורפת. הוא מציין באותו מכתב כי למטה הבחירות נודע שאבו סיאם מקיים פעילות בחירות ללא תיאום וללא קבלת אישור תקציבי, ומציין כי מרצ מחוייבת בדיווח למדינה על הוצאותיה במהלך הקמפיין.

רזניק הבהיר לו בנוסף כי המפלגה לא תישא בעלות פעילות בחירות שנעשתה או תיעשה ללא אישור תקציבי, ומצטט מחוק מימון מפלגות לפיו עלול להיות מדובר בעבירה על החוק שעונשה שנת מאסר. בנוסף, הוא מבקש ממנו להתייחס לכספי ציבור בכבוד ולא לעבור על החוק. עם זאת, רזניק מודיע לו כי הוא מקצה עבורו כ-60 אלף ש"ח מכספי הקמפיין, אותם אבו סיאם מספר שהוציא על "ספקים מקומיים".

מזכ"ל מרצ תומר רזניק, והיו"רית הנבחרת זהבה גלאון לאחר תוצאות הפריימריז (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

אבו סיאם מספר כי כאשר שלח את העתק המכתב לזהבה גלאון, יו"ר המפלגה, היא התחמקה מלהגיב בנושא ואמרה שאינה מתערבת בנושאים הקשורים במנגנון המפלגה. "כולם ללא יוצא מן הכלל פחדו מתומר (רזניק), לא רצו להתעמת איתו, אף אחד לא יכל להגיד לו כלום" מתאר אבו-סיאם.

הוא טוען כי "רזניק היה בטוח שהוא עובר את אחוז החסימה והוא לא צריך את הבדואים, הוא אפילו שלח לי ציטוטים דרך שליחים שהבדואים לא שווים קולות". לדבריו: "רזניק העביר לי מסר ש'אם תביאו קולות במגזר הבדואי אז נשלם לכם אחרי הבחירות', כאילו אני קבלן קולות".

בזמן שניהל קמפיין עצמאי למגזר הבדואי, מפלגת מרצ שלחה לאבו סיאם חומרי קמפיין בערבית הכוללים פלריגים, פלאיירים ושלטי ניילון – שלטענתו לא היו מותאמים לאוכלוסיה הבדואית מבחינת התוכן. הוא הסביר כי "לא נהוג לתלות פלריגים (שלטים גדולים) ביישובים הבדואים", לגבי הפלאיירים, הוא מספר כי הם "היו כתובים בערבית לא ברורה, סלאנג של צפונים שלא מתאים לאוכלוסייה בנגב" ומציין: "פשוט זרקתי אותם לפח".

עוד באותו נושא

גלאון: לא ביקרנו בדימונה, לא חיפשנו בייס חדש | צפו


33

נשיא ועידת מרצ, רן כהן, שכיהן בעבר כשר מטעם מפלגת מרצ ואף התמודד על ראשות המפלגה, התייחס היום בשיחה ל"סרוגים" להתנהלות המפלגה מול ד"ר אבו סיאם ואמר: "זה משאיר לי טעם מאוד מאוד רע בפה", אך הבהיר: "זה לא תפקידי להתעסק בזה, זה של יו"ר המפלגה או המזכ"ל".

"זו הייתה התנהלות מאוד מאוד לא בריאה ולא נכונה" הוסיף כהן, "כאשר קם פעיל בחברה הבדואית שזו לא חברה שהיו בה למרצ גדודים – אבל זו חברה שטבעי שיצביעו בה מרצ – ולא מטפחים אותה אלא רק מדירים אותה ולא עוזרים לו בפעילות שלו – זה בעיני לא רק לא חכם, אלא כמעט גובל בפשע".

מתומר רזניק נמסר בתגובה: "מתוך כבוד לד"ר אבו סיאם ולמרצ אני מעדיף לא להתייחס לטענות המופרכות והשקריות שנשמעו כאן, לא כל שכן באמצעות התקשורת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
רצית זהבה קיבלת...
אס | 01-01-2023 17:38
רצית זהבה קיבלת חרה
2
כל דבריהם נגדו...
מציאות בשטח | 01-01-2023 17:49
כל דבריהם נגדו הבל הבלים. משחק מילים וסטיגמות בלי קשר למציאות.
3
איזה תגובה מזלזלת...
עמי | 01-01-2023 18:10
איזה תגובה מזלזלת אמר שהכל שקר בלי להוכיח כלום
4
לא משנה למה...
שלום | 01-01-2023 18:58
לא משנה למה אכי חשוב שהלכתם דיייייי
5
ריאיון שלא יתפרסם בהארץ....
טל | 01-01-2023 23:48
עיתון המפלגה מצונזר