אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: ראשי הישיבות התיכוניות מאוכזבים מהבית היהודי

בכנס החירום עלו בזה אחר זה ראשי מוסדות החינוך ותקפו את חוסר המעש של המפלגה בסוגיות החינוך: "3 פוליטיקאים בכנסת שעברה הביאו פי 10 מאשר 12 הפוליטיקאים של עכשיו"

צפו: ראשי הישיבות התיכוניות מאוכזבים מהבית היהודי
  הרב דרוקמן והרב אייזמן בכנס (גילי צרפתי)

ראשי מוסדות החינוך הציונים דתיים, אולפנות וישיבות, יצאו אתמול (ד') בהתקפה חסרת תקדים על התנהלות הבית היהודי בכל הנוגע להתנהלותם בנושא הישיבות והאולפנות.

בצד הנושא של הפגיעה הערכית בלימודי הקודש בגלל הרפורמה של שר החינוך פירון, עליה דיווחנו בידיעה נפרדת, עסק הדיון בבור התקציבי שנפער לראשי המוסדות בגלל קיצוץ וביטול שעות תל"י (תיגבור לימודי יהדות) והורדת שכר הלימוד ב-10% על ידי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך.

ראש ישיבת נחלים הרב שמואל לורנץ אמר בכנס כי ראשי המוסדות מבזים את עצמם במשלחות השתדלנות והבקשות כלפי משרד החינוך. "לפני שאני מאשים את הרב שי פירון, אני מאשים את החבר'ה שלנו, כי הסיפור של הורדת 10% משכר הלימוד הוא טריק שיווקי. הגיעו לאזור שלי נציגי הבית היהודי ואמרו להורים 'אל תשלמו', 'אל תתנו להם. יש להם מאיפה לקצץ יש שומנים. אלו אמירות מאוד פוגעניות ומלאות דמגוגיה".

בסוף דבריו הוסיף הרב לורנץ כי סדר העדיפויות כרגע הוא לא נכון. "הרבנים צריכים להגיד לפוליטיקאים, 'נכשלתם או שתשנו כיוון או שאנחנו נשנה כיוון'. ולא להתבייש להגיד את זה. למה אנחנו כל הזמן צריכים להתחנף?

"צריך להגיד לבית היהודי, עם כל הכבוד, אנחנו בחרנו בכם, אם 3 פוליטיקאים בכנסת שעברה, הביאו לנו פי 10 מאשר 12 פוליטיקאים, אז נחזור ונקים לנו מפלגה של 3 פוליטיקאים. ואם אתם לא יודעים לעשות את זה, תנו לאחרים".

 לא מצליחים להעביר את התקציבים

הרב איתן אייזמן ראש מוסדות צביה, דיבר על הכשלון בהעברת התקציבים: "שמא תאמרו, אין תקציב? יש תקציב! לפני שבאתי לכאן דיברתי עם ר' ניסן (סלומינסקי), ואמרתי לו כאן תהיה התקפה על הבית היהודי. הוא אמר לי 'יש תקציב, אבל לא יודעים איך להעביר אותו'. ואני שואל את עצמי, החבר'ה שלנו כל כך לא מוצלחים שלא יודעים להעביר את התקציבים האלה?"

אז אומרים לנו תלמדו, תלמדו לשם שמיים, ולמה לא? אם היינו יכולים, בכיף גדול, אז נחזור למתכונות הקטנות, שיהיו כמה ישיבות קטנות שיזכו ללמד לשם שמיים, אבל מי שמע על דבר נוסף, שגם שיש הורים שרוצים לשלם, בלי המאבק על אלה שלא רוצים, גם הורים שרוצים לשלם לא יכולים.

אבא בא ואומר 'תלמד את הבן שלי תורה' ואני אומר לו 'בבקשה, תשלם' והוא מוכן, אבל משרד החינוך ואומר 'לא מסכימים, בשום אופן לא'" לא יעלה על הדעת דבר כזה.

ארז בראון מנהל ישיבת חצים באיתמר אמר: "אחרי הבחירות כולם חשבו שיהיה שינוי, יש לנו שלושה שרים ושני סגנים, ויו"ר ועדת כספים, וחשבנו שהבעיות של החינוך הן האחרונות שיעסיקו את הציבור שלנו, ומסתבר שאלה באמת הבעיות האחרונות שמעסיקות את החברי כנסת שלנו. אבי וורצמן משקיע מאמצים אבל בפועל התוצאות רחוקות מלהיות מתאימות. מוסדות לא אמורים להתקיים בעשרים ושלושים אחוזי קיצוץ, בטח שלא בעיכוב כזה.

הלל לייבוביץ מהועד המנהל של מוסדות חורב תקף אישית את שר החינוך שי פירון: "מפחדים להזכיר כאן את השם המפורש שי פירון, ואבי וורצמן פתאום הפך להיות נציגנו. חלק מהאנשים פה ישבו בלשכה של שר החינוך בשנה שעברה, והבן אדם הבטיח 'הכסף יגיע'. כשהוא היה בישורון בפתח תקווה, הוא נהנה מכספי הרשות המקומית, והיום הוא מתעלם מהכל.

הגיע הזמן להוריד את הכפפות, צריך להלחם. אנחנו לא צריכים לבקש, אנחנו עומדים על הזכויות שלנו. אנחנו בחורב פנינו לבג"צ, כי במשרד החינוך לא מבינים שפה אחרת ואז אישרו לנו גבייה כמו בשנה הקודמת. צריך להוריד את הכפפות ולהלחם."

אבי וורצמן: פועלים לחיזוק המוסדות

בתגובה לדברים נמסר מלשכתו של סגן שר החינוך אבי וורצמן: "נושא שכ"ל במוסדות החינוך העל יסודי בחמ"ד מהווה בשנים האחרונות נטל כבד על רבבות משפחות, שחווה אותה מרבית הציבור הדתי לאומי. ועדות שונות דנו בנושא אולם מרבית המלצותיהם נותרו רק על הנייר. הבית היהודי הבטיחה לפעול להורדת תשלומי ההורים ולראשונה, בעבודה מאומצת של משרד החינוך יחד עם ראשי הרשתות, הגענו להפחתת תשלומי ההורים ב10% ומעלה בכל המוסדות העל יסודיים בחמ"ד. מעבר לכך, כדי לא לפגוע בהיקף השעות התורניות שניתנו לתלמידים וכדי לשמר את רמת המוסדות החליט משרד החינוך לסייע להם בתהליך ההסתגלות.

הבשורה הגדולה היא שלראשונה משתתף משרד החינוך במימון משרת רב בכל מוסדות העל יסודי בחמ"ד וכן מכיר ומחזק את שעות התפילה כחלק אינטגראלי מתכנית הלימודים. כמו כן, לראשונה נהנים ממימון זה כלל הישיבות והאולפנות כפי שהובטח, אך גם כל בתי הספר המקיפים ברחבי הארץ. מהלך זה בא לחזק את החינוך הדתי ציוני לכלל ילדי מערכת החינוך הממלכתי דתי ובכללם רבבות ילדים מהפריפריה החברתית והגאוגרפית בישראל.

בנוגע לסכום הסיוע למוסדות: כבר לפני ארבעה חודשים הועבר כשליש מהסכום עליו סוכם עם המוסדות, בשעות תגבור תורני ותפילה בחטיבות הביניים. לגבי שאר הסכום – כעשרה ימים לפני החג ישבה ועדת התמיכות וקבעה את חלוקת הכספים למאות מוסדות. הסכומים נמסרים בימים אלו לכל המוסדות והחל מחודש מאי ובחודשים הבאים עד סוף שנת הלימודים ישולמו כל הסכומים כפי שהובטח ונקבע מראש עם המוסדות.

מהלך זה הוא צעד ראשון בדרך לשינוי שיקל על ההורים הנושאים בנטל הכבד של התשלומים למוסדות תוך שמירה על מוסדות החינוך הדתי ציוני. אנו רואים כחלק מרכזי בשליחות שלנו את הצלחת הישיבות האולפנות והמקיפים הדתיים ונפעל יחד איתם לחיזוק המוסדות"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
תתפקחו: לצערנו, הבית היהודי עוקרי תורה!!!
עמי | 24-04-2014 19:58
2
על מה אתם מתלוננים? זה היה ביד שלכם!
דוד | 24-04-2014 20:04
רוב מצביעי בנט הינם צעירים שאין להם ילדים ב'על יסודי'. אני מעריך שרוב ציבור המצביעים המבוגר יותר הצביע לאורלב. משום שהבוגרים כן יודעים את חשיבותו של פרלמנטר טוב. אבל אתם בתור מחנכים לא הנחלתם את ההבנה הזאת לצעירים ופרי עמלכם הוא שהצביע נגדכם. לכן אני מציע שתבואו בטענות רק כלפני עצמכם!
3
אני מאוכזב מהאתר שלכם שלא מפסיק לתקוף את הבית היהודי
ירא ה' | 24-04-2014 22:00
כאילו שהציבור הדתי לא היה 30 שנה באופוזיציה (מקסימום מפלגה שולית בקואליציה)
4
ושוב הרבנים הדת"ל הוכיחו שהם לא רואים מעבר למטר הקרוב
זלמן | 24-04-2014 22:22
מה שכל רבני הציבור החרדי ראו והזהירו מבחינת איזהו חכם הרואה את הנולד
5
ל4 אתה רציני??
| 24-04-2014 23:52
חחחחח רק לקרוא את מה שכתבת לגבי הראייה קצרה והמצומצמת..
6
תודיעו כבר עכשיו שבבחירות הבאות רק עוצמה לישראל!
יערה | 25-04-2014 0:02
אבל אם אתם מקטרים ומקטרים אבל בסופו של יום תמשיכו להיות פראיירים ולתמוך בבנט ובחבריו פעם נוספת, תוכלו אח"כ לבוא בטענות רק לעצמכם...
7
בחרתם? תאכלו את הלוקשים
יוסי | 25-04-2014 0:45
בכיינים שידעו שלא יהיה כסף. האמינו להבטחות? גם למיידוף האמינו. וגם לביבי. נו, מי כאן העאבעל? לא מרוצים- לכו לאגודה, שם מקום הכתומים עם השחורים.
8
געגועים להרשקוביץ
הילה | 25-04-2014 1:15
היה היה מנהיג לציונות הדתית שבמשך ארבע שנים לא רדף אחרי מצלמות, לא הצהיר הצהרות פומפוזיות, לא ביטל את השטח והתעלם מכל הפעילים, לא סינן שיחות טלפון והתנהג כאילו השמש זורחת לו על הקרחת. היה היה מנהיג שהיה איש תורה ואיש חכמה, אדם שעמל בשתי ידיו על השכלתו שלו ועל בניינה של הציונות הדתית מתוך הבנה שדברים טובים נבנים לאט וביסודיות. היה היה מנהיג שהאמין שלא הצהרות נבובות בונות עולם של תורה וחכמה, אלא מעשים, הרבה מעשים, רחוקים מאור הזרקורים, מתוך הקשבה לסביבה, לשטח, מתוך ענווה גדולה ורצון ללמוד ולעשות. היה היה מנהיג שלא הסתכסך עם ראש הממשלה אלא היה איש אמונו, שלא הסתכסך עם כל העולם אלא הביא לנו הרבה כבוד, שהיה אדם נעים הליכות ולא צעקן ויהיר, שלא הסתבך בבריתות תמוהות ולא היה צריך לזחול אל הממשלה כמנודה. היה היה מנהיג שידע לשתוק כשכולם צעקו עליו ולא לנבוח בחזרה בפייסבוק, שהיה מהנעלבים ואינם עולבים, שעבד קשה עבורנו, ולא ציפה שנעבוד עבורו. די ברור שכל מי שיש לו יד ורגל בעשייה צבורית מתגעגע אליו. גם אני מתגעגעת. יוחזר הרב הרשקוביץ לממשלה!!!
9
נא להתייחס עניינית
יהודי | 25-04-2014 8:33
תשלומים למוסדות לדרוש כן , אך לא לחנוק את ההורים מבחינה כלכלית, יש לדרוש פתרון ארוך טווח בו יהיו תקציבים ממלכתיים למוסדות בצורה מסודרת ולא תקצוב ממשכורות הורים . כמו כן חלק מבעלי העמותות במקביל יש להוריד משכורות ולא לשבת על משכורות מנופחות
10
לתגובה 3
מאוכזב | 25-04-2014 10:55
האתר הזה ממתן את ערוץ 7 שכל הזמן משבח את הבית היהודי
11
צריך להחזיק את אורלב והרשקוביץ
| 25-04-2014 10:59
שניהם דאגו למגזר ותקציבים הרבה יותר מבנט שהוא רק דואג לכסא ולהמשך הברית עם לפיד(ולא לקללק את הקשר הטוב עם יאיר)
12
חברים, אנשי הבית היהודי עושים המון....
אבי | 27-04-2014 12:54
פשוט לא מעניין אותם המגזר. זה הכל.
13
ומה עם אחיכם החרדים ? מה זאת הסלקציה הזאת
אח חרדי | 28-04-2014 19:39
לדאוג רק למוסדות שלכם ???
14
הרשקוביץ,מתגעגע
דןד | 28-04-2014 23:18
היית מנהיג אמיתי . דוגמא אישית בהתנהגות אצילית, בהשכלה תורנית,ובידע עצום במדע. זה המודל לצעירים ולא האחים למיניהם. איזה ליקוי מאורות .