אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב רבינוביץ': הגיורים לא צריכים להיות בהסכמת הרבנות הראשית

בישיבת מועצת רבני צהר אמר ראש ישיבת מעלה אדומים כי נתינת הסמכות הבלעדית לגיור בידיה של הרבנות הראשית "עוקר את יסוד הגרות, ומעולם לא היה דבר כזה בישראל, אלא כל בית דין היה רשאי לגייר"

הרב רבינוביץ': הגיורים לא צריכים להיות בהסכמת הרבנות הראשית
  לגייר גם מחוץ לרבנות. הרב רבינוביץ' (פלאש90)

מועצת רבני צהר המורכבת מ-40 רבנים, ששמות חלק מהם חסויים התכנסה אתמול לדון בחוקי הגיור, לאור ההצבעות הצפויות בכנסת בחודשים הקרובים.

רבני המועצה שמעו סקירה מקיפה על מצב חסרי המעמד הדתי בישראל מבחינה דמוגרפית, ותיאור המצב המשפטי של הגיור בישראל מפי פרופסור אביעד הכהן. פרופסור הכהן הזהיר בדבריו את חברי המועצה כי ללא חוק גיור מוסדר בחוק, בית המשפט העליון עלול לקבוע כי כל אדם או כל רב (רפורמי, קונסרבטיבי או אורתודוכסי) יאושר לגייר והסמכות תינטל לחלוטין מהרבנות הראשית.

הרב נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר מעלה אדומים שהשתתף בדיון ואינו חבר מועצה, תבע מארגון רבני צהר לפעול לשינוי מיידי של מצב הגרים במדינת ישראל: "אין מקום לחוקק חוק שכל הגיורים צריכים להיות מוכרים רק ע"י סמכות הלכתית מרכזית אחת. דבר זה עוקר את יסוד הגרות, ומעולם לא היה דבר כזה בישראל, אלא כל בית דין היה רשאי לגייר, והרי כבר אצל הלל ושמאי ראינו ששמאי דחה גר ואילו הלל גייר את אותו גר."

"יש לתת לרבני ערים לגייר ואף למנות את חברי הרכב בית הדין שלהם בעצמם. יש לאפשר גיור קטינים בהסכמת ההורים גם אצל כאלו שהאימא אינה יהודיה ואף אם האימא אינה רוצה להתגייר בעצמה" הוסיף הרב רבינוביץ'.

בדיון שנמשך שעות רבות עלו הצעות שונות למניעת התבוללות בישראל, ומהו מעמד הרבנות הראשית בתחום הגיור. המועצה הגבילה את עצמה מלהתייחס לסוגיות רבות בחוקים המוצעים והתמקדה בעיקר בהרכב ובסמכות לקביעתו של בתי הדין לגיור. אחת ההצעות שעלתה בדיון היא הקמת בתי דין פרטיים לגיור, אולם החלטה לא הגיעה לכלל הצבעה.

בסיכומו של הדיון הוחלט ברוב גדול על קריאה לרבנות הראשית "להתמודד עם אתגר הגיור ולראות בו משימה לאומית ממדרגה ראשונה להתמודדות עם סוגיית ההתבוללות במדינת ישראל." בנוסף תומכת מועצת רבני צהר " בהענקת סמכות לרבני-ערים לעסוק בגיור ולבחור את הרכבי בתי הדין לגיור על פי קריטריונים של יפחתו מהקריטריונים המקובלים כיום בבתי הדין הממלכתיים לגיור".

בצהר הוסיפו ואמרו כי ינסו להגיע להסכמה בין המחוקקים בכנסת לבין הרבנים הראשיים ולצורך כך הוקמה ועדה בנושא בה חברים, הרב יעקב ורהפטיג, הרב ראם הכהן, הרב יעקב מידן, הרב דוד סתיו, הרב יעקב מרגלית, הרב יהודה גלעד. מי שירכז את פעילותה, הוא ראש 'צהר לחקיקה' הרב אוריאל גנזל.

הרב דוד סתיו יו"ר ארגון רבני צהר : אם המצב יישאר כמו שהוא היום עם מאות אלפי לא יהודים ואלפי זוגות פסולי חיתון בית המשפט העליון יחייב פתרון גורף לנישואין אזרחיים חיים. ואז כולנו המקילים והמחמירים נשאל את עצמנו אם עשינו מספיק כדי למנוע זאת ולשמור על העם היהודי במדינת ישראל.

הרב רפי פוירשטיין יו"ר עמית רבני צהר: המועצה הוכיחה היום שוב את חשיבותה כגוף מוביל ומרכזי שינחה את צהר והציונות הדתית בענייני חקיקה בנושאי דת ומדינה או בנושאי הלכה בעלי משמעות לאומית רחבה. צהר מתכוונת לקחת תפקיד מרכזי בהפיכת הגיור ההלכתי לפתרון מועדף על ידי הקהילה הנפלאה של יוצאי חבר העמים ואחרים, שהתערו בישראל בצורה מעוררת השתאות, אך התרחקו מהגיור בשל העדר מעטפת ליווי, לפני התהליך ואחריו. מהפיכת הגיור של רבני הקהילות, בליווי של רבני צהר תהפוך את הגיור לתחנה אהודה ורצויה בדרך אל היהדות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
בית של גויים כבר אמרנו כנסו דחוף....
| 10-04-2014 15:47
מודה שזרק את הכיפה בשרות , אשתו חילונית , שומע שירת נשים בבין המצרים ועוד והוא שמנהיג את ציבור "היראים" ומטיף על שילוב בין צבא ליהדות מה גם שהוא לא אקדמאי וכל היום מנפנף בכל מיני אתרים שהקים אולי תפרט קצת מההישגים שלך ?? מה הפינוי הקרוב זה הישג ? הגזרות הכלכליות ? הרבנים הראשיים ? שנאת ישבות ההסדר ? הצטרפות החרדים לשונאינו ? איכס איכס איכס
2
ל-1 אם זה על בנט זה חזק ביותר ישר כח
| 10-04-2014 15:50
3
מדוע הרבניטם מפחדים לגלות את שמם ומתחבאים מאחורי הסינר
איש | 10-04-2014 17:46
של הרב רבינוביץ? יואילו צהר לגלות לנו מי הם החכמים...
4
בלבול גדול ומביך בין 2 מושגים שונים !
ישראלי ≠ יהודי | 10-06-2014 13:55
העם הישראלי לעם היהודי. כדי להיכנס לעם היהודי צריכים שמירת תו"מ, ואם המתגיירים הללו אינם מסכימים לתנאי הזה, אות הוא כי אינם חפצים להיכנס לעם היהודי. כדי להיכנס לעם הישראלי צריך לדבר עברית ולשרת בצבא, ובכך הם נהיים ישראלים, וזה בדיוק מה שהם רוצים. אבל, לכל הרוחות, מה עניין גיור לעם היהודי לכניסה לעם הישראלי. אם הציבור הישראלי מתעקש על תהליך דומה ל"גיור" לישראליות, במקום הצהרה אצל עו"ד וכדומה, שיעשה זאת, אך אין לגיור זה כל קשר לא לרבנות ולא לעם היהודי ולעניין ההתבוללות, הגויים הללו מתבוללים בעם הישראלי [שממילא אינו יהודי] ולא בעם היהודי - אז אם כך מה הבעייה ?