אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מיכה הלוי: "צהר הוא ארגון חרדי שפירק את הרבנות"

רב העיר פתח תקווה על הארגון שהיה ממקימיו: "ברגע שהם התחילו לדבר על אלטרנטיבה לרבנות – קמתי ופרשתי. כל מי שבא היום להירשם בצוהר – בא בעצם כדי להירשם לא ברבנות"

הרב מיכה הלוי: "צהר הוא ארגון חרדי שפירק את הרבנות"
  לחזק את הרבנות הראשית. הרב הלוי (פלאש90)

בכתבה המתפרסמת היום (ה') בעיתון 'בשבע' מביאים כתבי העיתון ישי פרידמן וחגית רוזנבאום קולות מכנס שהתקיים במוצאי השבת האחרונה בפתח תקווה ביוזמת ארגון 'ליבה יהודית', בו נשאו דברים הרב צבי קוסטינר, ראש הישיבה במצפה רמון, ולאחריו הרב מיכה הלוי, רבה הראשי של פתח תקווה, אשר תקפו בחריפות את חוק הגיור החדש בפרט, ואת גל החקיקה בנושאי דת ומדינה בכלל.

הרב מיכה הלוי מיקד את דבריו בתפקידה ובמעמדה של הרבנות הראשית בכלל, ובנוגע לחוקים העומדים על הפרק בפרט.

לגבי חוק הגיור, אמר הרב הלוי: "הסמכות האחת והיחידה להכיר בגיור היא הרבנות. זה חילול השם להכניס את זה לחוק! האם הנפש היהודית יכולה להיכנס למסגרת של חוק? האם גם אכילת בשר וחלב תכניסו לחוק? שבת? גיור? אלו נושאים שלא שייכים לפוליטיקה. אל תיגעו בזה! מי שׂמכם? מי נתן לכם רשות לגעת ביסודות הקודש של מדינת ישראל?", תקף הרב את פעילות הח"כים.

"אסור בכלל לדון בפרטי החוק הזה, גם אם יתוקנו בו פרטים כאלה ואחרים. מבחינתי אין חוק כזה, לא יקום ולא יהיה", קבע הרב הלוי נחרצות. לדבריו, רק לרבנות הראשית יש הסמכות ליוזמות בנושאי דת ומדינה, אולם המצב כיום התהפך: "הבעיה מספר אחת היא שהפכו את הרבנים הראשיים ליועצים וממליצים. הם שוטרי תנועה במקום מנהיגים. הח"כים רצים קדימה עם החוקים, ואז שואלים את הרבנים: אתם עוצרים אותנו או לא? לא 12 מנדטים ולא 120 מנדטים – יש רבנות, ורק היא יכולה ליזום בדבר הזה. המפלגות לא מייצגות את הרבנות בנושא".

לדברי הרב הלוי, ההצהרות של הפוליטיקאים הדתיים בדבר התייעצות וקבלת הסכמות מהרבנים הראשיים לנוסחי החוק ריקות מתוכן: "מהלכים אימים על הרבנים, אין מילה אחרת. לא נותנים להם לחשוב, מעמידים אותם מול אין ברירה. שמים אותם בפינה ואומרים להם: אם לא תאשרו את החוק עם התיקונים זה יהיה יותר גרוע, כי אז חוק שטרן יעבור. מה הפלא שהרבנות לא רוצה לדבר איתם?".

לא מחפשים רבנות נגישה

שנים ארוכות ברבנות בתל אביב הפגישו את הרב הלוי גם עם הציבור הכללי. לדבריו, זהו ציבור שצמא לקריאת הכיוון של הרבנות, גם אם זו לא תמיד נוחה לו. "העם צמא לעמדה של הרבנות, שאי אפשר לקנות אותה בכסף, בפוליטיקה או בפופולריות. הציבור לא צמא לרבנות נגישה", הוא רומז, "אלא לרבנות מרוממת, שעומדת על דעתה ואומרת אמת. מערכת החוקים הזו נטלה את ההנהגה מהרבנות, שהיא זו שמכריעה בהלכות ציבור. לכן, גם אם לפי פרטי החוק, הגיור הספציפי של המתגייר יהיה כהלכה, יש פה שיקולים של הלכות ציבור שבהם יכולה להכריע רק הרבנות. כי גם אם הגיור יהיה כהלכה, אתה בעצם מעודד יהודים להכיר גויות. מי עושה את החשבון הזה? הח"כים? הפופולריות? רק הרבנים והרבנות".

הרב הלוי התייחס גם לפולמוס המגזרי סביב החוקים, אשר במסגרתו מכונים הוא ורבנים נוספים מזרם ישיבות הר המור כ"חרדים" ו"אנטי ציוניים". הוא דווקא סבור כי דווקא מי שמקדמים את החוקים ובכך כופרים בסמכות המסגרת הממלכתית של רבנות ראשית לישראל, הם החרדים והלא-ציוניים.

"מי שלא מקבל את הרבנות הראשית במדינת ישראל, הוא אנטי-ציוני, חרדי. שמעתי דברים נוראים מישיבת סיעת הבית היהודי. עמדו שם בכירים ושאלו: מי זו הרבנות הראשית? הם צריכים לעלות לקבר של הרב קוק ולבקש ממנו סליחה. לאן התנועה הזו הלכה?", הוא תמה.

כבר מסעיף ההקדמה לחוק, גם בנוסח המתוקן, מצביע הרב הלוי על מגמה בעייתית של דחיקת הרבנות מתחום הגיור: הוועדה לאיתור ראש מערך הגיור תהיה מורכבת מקול אחד של הרב הראשי, וחמישה קולות נוספים של גופים וארגונים שונים, שאין להם קשר לרבנות. "סעיף אחרי סעיף שמים את הרבנות במשבצת קטנה לאורך כל הדרך. הסעיף החמור ביותר מדבר על כך שתהיה הכרה בגיור לאומי בהבחנה מהגיור הדתי. בעצם כתוב שם הכרה בגיור הרפורמי! וזה נוסח שאחרי התיקונים של הח"כים שלנו. שאלתי אותם מה זה, והתשובה הייתה: אין ברירה, היינו חייבים לבלוע את הסעיף הזה. מי שׂמכם לבלוע אותו? הרי בהסכם הקואליציוני יש לכם זכות וטו על נושאים של דת ומדינה. אבל הם לא רוצים להטיל וטו".

ארגון צהר הוא ארגון חרדי

בסיום דבריו התייחס הרב הלוי לפעילותו של ארגון רבני צֹהר סביב החוקים: "אני הייתי ממייסדי ארגון צֹהר. הרעיון היה להיות זרוע של הרבנות לציבור הרחב. הייתה לי הזכות לעמוד בשנים הראשונות בראש פרויקט הדגל של הארגון – הנישואין. ברגע שהם התחילו לדבר על אלטרנטיבה לרבנות – קמתי ופרשתי. כל מי שבא היום להירשם בצוהר – בא בעצם כדי להירשם לא ברבנות. כוונותיהם של רבני הארגון לטובה, אבל עיקר חסר מן הספר.

את זה צעקתי שנים כשהיה רישום בבד"ץ בעלז, שארית ישראל, הרב לנדא. עכשיו קם ארגון חרדי חדש: צֹהר. חרדי כי הוא פירק את הרבנות. צריך להתמודד עם האמת הזו. היום בפתח תקווה, הנתונים מעלים כי על כל זוג אחד שנרשם ברבנות, שמונה נרשמים מחוץ לרבנות. מי הכניס פה אנטי רבנות? למי זה מותר? אני מסכים שיש הרבה מה לתקן בתוך הרבנות, צריך לעשות בחינה מחודשת, אבל לא בגלל זה להכניס תודעה נגד הרבנות".

==

הכתבה המלאה תתפרסם בעיתון 'בשבע'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
יישר כוח! אשריך הרב מיכה שאינך חושש לומר דברי אמת!
עמי | 10-04-2014 11:54
2
צריך לתקן: זוג שנרשם לנישואין דרך צוהר נרשם דרך הרבנות
| 10-04-2014 12:35
צוהר הם רק מתווכים.
3
גדול בישראל-אני זוכר אותו ממרכז הרב אשריו ואשרי רבותיו
מוישה | 10-04-2014 14:19
ניכרים דברי אמת.
4
סופו של מי שנבחר מדיל עם ש"ס- לשון הרע שכזה מפי רב עיר?
אברהם | 10-04-2014 16:24
הלך זרזיר אצל עורב החרדים הציונים ה' יצילנו מהם
5
לפי ההדגשה בכותרת הרב הזה נסחף בזרם שנאת החרדים
זלמן רבינוביץ' | 10-04-2014 18:34
גם אם דבריו תגובה להאשמתו בחרדיות אין למי שהוא רב להשתמש בתואר חרדי כגנאי. זה עוזר לקבע בתודעה שהתורה מגונה. כמובן יהיה איזה נער שיגיד שאין לקשור חרדיות עם תורה. אבל בתודעה זה קשור. ואין חשיבות לעובדה שהקשר מוצדק.
6
הרב מיכה הלוי מכר את נשמתו לשטן!
סרוג מאוכזב | 13-04-2014 17:37
הרב מיכה הלוי נבחר כרב העיר פתח תקווה יחד עם הרב בינו אטיאס אחיו של השר לשעבר אריאל אטיאס בדיל המסריח שעשו החרדים מש"ס עם המפד"ל, ובכדי למצוא חן בעיני החרדים הקיצוניים הרב הלוי הפך את עורו ונלחם ברב סתיו שהיה חבירו הטוב בצוהר והוא וכמובן הוא מגדף את אנשי הבית היהודי מעל כל במה אפשרית
7
זה פשוט הצאת שם רע על רבני צוהר
נועם | 13-04-2014 22:50
רבני צוהר ממלאים תפקיד קריטי בהצלת הקשר של החילונים ליהדות וזה בגלל שהרבנים החרדים שהשתלטו על הרבנות הראשית זה לא מעניין אותם רק הג'ובים. וכדאי מאוד שהרב מיכה הלוי שמלכלך על צוהר כדי להתנקות בעיני החרדים מעברו 'הליברלי' בצוהר, יבקש את סליחתם של רבני צוהר הצדיקים.
8
נועם היקר,אתה ולא אחר מוציא שם רע
למגיב מספר שבע החמוד | 18-04-2014 16:06
על הרבנות,!! נכון, למזלנו היא בידים חרדיות ולא בידים 'חילוניות' כמו שרצה אדון בנט ה'לא נכבד' אבל הרבנות איננה פועלת בשביל ג'ובים, אלא כדי להציל את עם ישראל מרבנות כמו צוהר ומידים זרות מסואבות שמנסות כל הזמן להתערב ביהדות, גש נא ובקש את סליחת הרבנות..!!
9
יש רבנים= יש כבוד
מוישי | 11-06-2014 10:24
סוף סוף לשמוע דעה נחרצת ולא נמסה ומשתנה לפי רוחות הזמן