אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מספר תלמודי התורה הציוניים הכפיל עצמו בעשור האחרון

תלמודי התורה פועלים במסגרת משרד החינוך. עורך המחקר: "ממצאי המחקר מבהירים מעבר לכל ספק כי תלמודי התורה הציוניים כבר אינם תופעה שולית בציונות הדתית"

מספר תלמודי התורה הציוניים הכפיל עצמו בעשור האחרון
  תלמידים בתלמוד-תורה. המספר הוכפל (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר: פלאש 90)

מחקר חדש של תנועת נאמני תורה ועבודה חושף: מספר תלמודי התורה הציוניים הכפיל עצמו בעשור האחרון. במיפוי שערכה התנועה בתחילת שנת הלימודים תשע"ד נמצאו לא פחות מ-56 מסגרות של תלמודי תורה ציוניים לבנים, בהן לומדים כ-8,500-10,000 תלמידי יסודי. במסגרות אלו לומדים הבנים במוסד או בכיתות נפרדות מכיתות הבנות, יש תגבור של לימודי הקודש – פעמים רבות על חשבון לימודי החול – ולימודי הקודש נלמדים לרוב בשיטות לימוד המעדיפות את השינון והבקיאות על פני פיתוח החשיבה וההעמקה (שיטות "זילברמן" ו"ברקאי").

לפי המחקר, מסגרות התלמוד התורה הציוניים התרחבו גיאוגרפית בעשור האחרון וכיום ניתן למצוא תלמודי תורה ציוניים רבים בכל רחבי הארץ ולא רק בירושלים וביש"ע כבעבר. לגרעינים התורניים תפקיד מרכזי בהתרחבות הגיאוגרפית של תלמודי התורה הציוניים, כאשר רבים מהמוסדות שהוקמו מחוץ לירושלים ויהודה ושומרון נוסדו על ידי חברי גרעינים תורניים שהתיישבו במקום (למשל: רמת גן, נצרת עילית, אילת).

במשך שנים ארוכות מרבית תלמודי התורה הציוניים השתייכו לחינוך המוכר שאינו רשמי ולמוסדות הפטור החרדיים ולא פעלו תחת פיקוח החינוך הממלכתי דתי. ממצאי המחקר מלמדים שכיום המציאות שונה לחלוטין כאשר קרוב לשני שליש מתלמודי התורה הציוניים פועלים בתוך החינוך הממלכתי-דתי הרשמי. ממצאים אלו תואמים את המדיניות העקרונית של מנהל החינוך הממלכתי דתי המכוונת להכנסתם של מסגרות התלמוד תורה הציוניים תחת קורת הגג של הפיקוח הממלכתי דתי. עם זאת, חשוב לציין שהסיבה המרכזית לכך שכיום רוב תלמודי התורה הציוניים כפופים למנהל החינוך הממלכתי דתי היא לא כניסה מאסיבית של תלמודי תורה ציוניים מהחינוך המוכר שאינו רשמי אל החינוך הממלכתי דתי, אלא תהליך במסגרתו בשנים האחרונות יותר ויותר בתי ספר ממלכתיים דתיים יסודיים הפכו עצמם (או הוקמו מלכתחילה) כתלמודי תורה ציוניים.

אייל ברגר, עורך המחקר, אמר: "ממצאי המחקר מבהירים מעבר לכל ספק כי תלמודי התורה הציוניים כבר אינם תופעה שולית בציונות הדתית. בשנים האחרונות מוקמים יותר ויותר תלמודי התורה ציוניים תחת קורת הגג של החינוך הממלכתי דתי, אך נראה שטרם נערך דיון מעמיק בציונות הדתית בנוגע להשלכות של המהפך החינוכי המתרחש לנגד עינינו, במסגרתו בתי ספר יסודיים בחינוך הממלכתי דתי מפרים את האיזון העדין שהיה נחלתו של החינוך הממלכתי דתי במשך שנים בין חינוך לתורה ולמצוות – ובין חינוך להשכלה כללית, לסקרנות אינטלקטואלית ולהשתלבות בכל תחומי החיים".

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה, הוסיף: "הבעייתיות הטמונה לדעתנו בהתעצמות תופעת תלמודי התורה נעוצה באופן בו נתפשת התורה עצמה כמנותקת מחיי המעשה. יתרה מכך, לימוד התורה במוסדות אלו מבוסס בחלקו הגדול על שיטות שינון המביאות את התלמיד לרמת בקיאות רבה, אך הן באות על חשבון הבנת עומקה של תורה. העושר והעומק התורני הקיים היום בתורות הלימוד המקובלות בעולם הישיבות הציונות, התאפשר ברובו בגלל חינוך שהתמקד ביכולת הניתוח וההבנה ולא בגלל שיטות שינון המצמצמות את רוחב העולם התורני".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כן ירבו
| 09-04-2014 11:41
ויש להמשיך ולעודד במסגרות הממלכתיות לצד לימוד החול אך התורה היא המרכז
2
בתלמודי התורה יש גם העמקה וסקרנות אינטלקטואליים
משה | 09-04-2014 12:05
שוב מנסה הקומץ של נאמני תורה ועבודה להשמיץ את הגרעינים התורניים. כל כמה חודשים הם מוציאים "מחקר" חדש, שמאפשר להם להגיד את דעתם שוב. ילדי לומדים במסגרת ת"ת ממ"ד - עם לימודי חול, עם העמקה ורוחב תורני, עם מידות ודרך ארץ, עם סקרנות אינטלקטואלית, עם פיתוח חשיבה. עם אינטגרציה, עם ממלכתיות, עם שילוב כל גוווני הציבור החפץ בחינוך ממ"ד. אתם רוצים להשמיץ - סבבה. אבל אל תתעטפו בכביכול "עובדות" ומחקרים".
3
ברוך השם!
| 09-04-2014 12:18
ברוך השם איזה יופי! חבל שאתם לא מביאים גם תגובה של מנהל ת"ת והורה מרוצה. כמו כן לא כל התתי"ם משננים כל היום יש גם הרבה תתי"ם שהשינון בהם תופס חלק קטן וההבנה תופסת חלק יותר חשוב וגדול. ויחד כל התתי"ם תתמדי"ם וממדי"ם תורניים הולכים ומתקדמים בדרכו שלה רב קוק, שאמר באגרות ש"מטרת החינוך לעשות את האדם טוב וישר" וכל המטרות האחרות הם חשובות אבל משניות. לכן מה שיביא לזה זה לימוד תורה ושאר הדברים חשובים אבל תוספים מקום אחר. דרך אגב אחת ההשפעות החשובות של המהלך הזה שגם הממדי"ם הרגילים ברוך השם מתחילים להרבות בלימוד תורה ואני רואה את זה גם במקום שבו אני גר. בהצלחה רבה לכל מי שעוסק בלימוד תורה ובחינוך ילדי ישראל!
4
בחיאת שמואל שטח-מה צורם לך?! תפסיק להיות איש קטן
גיימס הטפילד | 09-04-2014 13:59
5
אילו הבלים - אין העמקה בתלמודי תורה"
חיותה | 11-04-2014 1:43
בעלי מלמד בשיטת "זילברמן" והתלמידים שלו בכיתה א שאלו שאלות ונתנו פירושים של גדולי הפרשנים- הרמבן, אור החיים והזוהר הקדוש הם הגיעו לרמת הבנה של הבנת הנקרא שתלמידים בבי"ס ממ"ד רגיל לא מגיעים בכיתה ד הם למדו 5 שעות עברית וחשבון שבועיות אך מהר מאוד המורה לעברית קיצצה בשעות עברית והמירה אותם לחשבון כי לא היה צורך- הספיקו בשעתיים שבועיות את כל החומר של כיתה א וב'. בשום ממ"ד רגיל לא מגיעים להשגים כאלה!
6
למה אתר סרוגים לא שם משהו בעד הת"תים?
משה | 17-04-2014 1:59
למה אתר סרוגים תמיד נגד הציבור התורני ואף פעם לא נותן לא להביע דעותיו בכתבות, זה לא דמוקרטי ושיוויוני בעליל!!!
7
וזאת הפירכא לטענת הכותב -
גחזי | 01-03-2016 15:50
ת"ת נחלה בהר נוף !!!