אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המפגעים הסביבתיים ביהודה ושומרון: אין דין ואין דיין

כנס ראשון מסוגו דן היום במפגעים הסביבתיים החמורים הקיימים באזור יו"ש ובהם: מחצבות פירטיות, הזרמת שפכים ומזבלות לא מסודרות. הבעיה העיקרית חוסר חקיקה מודרני

המפגעים הסביבתיים ביהודה ושומרון: אין דין ואין דיין
  למצולמים אין קשר לכתבה פלאש90

כנס ראשון מסוגו דן היום במפגעים הסביבתיים החמורים הקיימים באזור יו"ש בכנס יוצג מחקר מעמיק אשר נערך בשיתוף עמותת "ירוק עכשיו" והקליניקה למשפט וסביבה באוניברסיטת בר אילן בו נקבע כי על מדינת ישראל חלה החובה לחקיקה סביבתית באיו"ש בהתאם לצרכים הסביבתיים הן למען האוכלוסייה המתגוררת שם והן למען כלל תושבי ישראל

על פי המחקר, כבר שנים רבות שהאזור סובל כמעט מכל מפגע סביבתי שניתן להעלות על הדעת, בין היתר: אתרי סילוק פסולת בלתי חוקיים, מחצבות, מפחמות ותחנות דלק ללא רישוי, זיהום אוויר וכיו"ב.

האתגר המשפטי אינו פשוט. מערכת הדינים הנאכפת באזור מורכבת משילוב של צווי אלוף (נכון להיום קיימים 1670 צווים בנושאים שונים שניתנו החל משנת 1967) כל אלו מכילים חקיקה ישראלית מיושנת עם חקיקה מנדטורית וירדנית, לצד חקיקה ישראלית עדכנית.

כיום קשה למצוא מסמך רשמי המגדיר מהי החקיקה החלה באזור. הדין הסביבתי מורכב מחקיקה מרובדת, מפוצלת ואף סותרת. קשה עד בלתי אפשרי לדעת מהו הדין החל; וגם אם יותר הסבך המשפטי נמצא כי הדין דל, מיושן ואינו מסוגל לתת מענה לצרכים הרבים והמיידים של תושבי האזור.

המושב המרכזי יארח את המחוקק אשר יידרש לתשובות בנושא: אל"מ דורון בן ברק יועץ משפטי איו"ש, (מראיין – אביב לביא) ח"כ מוטי יוגב- ועדת חוץ וביטחון ומר בני אלבז- קמ"ט איכ"ס ומנהל מחוז יו"ש במשרד להגנת הסביבה.

המחקר שנערך על ידי סטודנטים מהקליניקה לסביבה ומשפט בבר אילן בהנחיית עו"ד הילה כהן מ"ירוק עכשיו" יוצג בכנס, מצא כי פרשנות משפטית באמנת האג מעניקה כוח למדינת ישראל (ככובשת האזור) את הסמכות והחובה לחקיקה כדי לשפר את תנאי החיים של אוכלוסיית השטח הכבוש. כלומר, חלה חובה גם מכוח דיני הכיבוש לדאוג לקיומה של סביבה נאותה בשטח הכבוש, ומתוקף כך מוטלת עליו החובה לחוקק חקיקה סביבתית העונה על הצרכים הסביבתיים של השטח. כמו כן קיימת חובה מקבילה מכוח הדין הסביבתי הבינלאומי וכמובן עוד יותר למאמצי העמדה המוצגת בדו"ח לוי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו