נתוני יבול נכרי: ייצוא הירקות מעזה זינק ב-1,400%

נתוני יבול נכרי: ייצוא הירקות מעזה זינק ב-1,400%

עם סיום שנת השמיטה עולה כי היקף ייבוא הירקות מרצועת עזה זינק ב-1,400% מ-430,000 דולר בשנת 2021 ל-6.3 מיליון בשנת 2022. ח"כ מוסי רז מבקש שה'יבול נכרי' ימשיך גם בשנת תשפ"ג

author-image
נתוני יבול נכרי: יצוא הירקות מעזה זינק ב-1,400%
  ירקות בשוק של עזה

עם סיומה של שנת השמיטה נחשפים הנתונים על היקף צריכת הירקות והפירות שיוצאו מרצועת עזה, ממנו עולה כי חל זינוק של 1,400% בתוצרת החקלאית שהגיעה לשווקים בישראל במסגרת 'יבול נכרי'.

נזכיר, כי בשנת השמיטה אסור לעבד את הקרקע, והפירות והירקות קדושים בקדושת שביעית. כדי להימנע מבעיות הלכתיות, נוקטת הרבנות הראשית לישראל ב'היתר מכירה' בו נמכרת הקרקע לגוי (כמו מכירת חמץ) והחקלאים יכולים להמשיך בעבודתם כבכל שנה. בציבור החרדי לא סומכים על היתר המכירה, ומקפידים לקנות תוצרת חקלאית מגויים, המסומנת כ"יבול נכרי".

עוד באותו נושא

יבול נכרי אינו שמיטה לחומרא


35

6.3 מיליון דולר מול 430,000 אשתקד

במהלך שנת השמיטה הנוכחית, הרחיבה את ישראל את רשימת סוגי התוצרת החקלאית מהרצועה שהיא מאפשרת את שיווקם בישראל ובהם: עגבניות, חצילים, מלפפונים, קישואים, בטטות, עגבניות שרי, פלפל חריף ופלפל מתוק. על פי הנתונים מינואר עד תחילת אוגוסט 2022 , ערך התוצרת ,(FAO) פי נתוני ארגון המזון והחקלאות שנמכרה מעזה בישראל גדל ביותר מ-1,400%, והניב כ-6.3 מיליון דולר, בהשוואה לקצת יותר מ-430,000 דולר בתקופה המקבילה ב-2021.

הנתונים נחשפו על ידי ח"כ מוסי רז ממרצ, שבפנייה לסגן שר הביטחון אלון שוסטר, הוא מבקש ממנו להמשיך את ההיתר לייצא ירקות ופירות מעזה גם בשנה שאינה שנת שמיטה. רז, מבקש משוסטר, לשעבר ראש המועצה האזורית שער הנגב, כי יתיר את הייצוא מעזה גם בשנה העברית החדשה.

"עבור ישראל, היתרון בהרחבת השיווק של תוצרת חקלאית מרצועת עזה בישראל הינו מובהק. השינוע מהיר, הכמויות המיוצרות בעזה מצומצמות ואינן מהוות איום על החקלאות הישראלית וכמו כן, אין צורך בפטור ממכס מכיוון שרצועת עזה נכללת באותה מעטפת מכס כמו ישראל. בעקבות שיווק תוצרת חקלאית מעזה בישראל, הצרכן הישראלי מקבל ירקות באיכות גבוהה ובמחיר מוזל. לא זאת בלבד, ברור כי חיזוק כלכלת עזה אינו רק אינטרס ישראלי עבור חיזוק הביטחון של ישראל, אלא גם חובתה החוקית והמוסרית, הנובעת מעשורים של שליטה והגבלות על תנועת אנשים וסחורות."

"שנת השמיטה הנוכחית הסתיימה, ולפי גורם בכיר במשרד החקלאות, טרם התקיים כל דיון לגבי אי הארכת הנוהל. על כן, אני מבקש את התערבותך בכדי לקדם את נושא זה. אני קורא לך להמשיך לאפשר את שיווקם בישראל של ששת המוצרים הנוספים שאושרו על ידי ישראל במסגרת שנת השמיטה הנוכחית". מבקש רז.

במכון התורה והארץ הגיבו לנתונים ואמרו כי מדובר במספרים מצערים מאד שניתן היה למנוע. "לצערנו יש הקוראים ליבול נוכרי – שמיטה לחומרא, כאשר בפועל 'השמיטה לחומרא' מחזקת בפועל את אויבנו, ומביאה קושי רב לחקלאות והחקלאיים הישראליים. אנו קוראים למדינה לקחת אחריות על שנת השמיטה, כבר כעת להתחיל להתכונן לשנת השמיטה הבאה, ולהביא לחיזוק החקלאות הישראלית גם בשמיטה. וגם כמובן לנו הצרכנים – בידנו הכח לחזק את החקלאות הישראלית ולא ח"ו את אויבנו – רכשו מחקלאות יהודית שומרת שמיטה, ב"ה כיום יש מגוון של פתרונות, אל תחזקו את אויבנו", קראו במכון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
תמשיכו לפרנס את...
צדק | 28-09-2022 15:08
תמשיכו לפרנס את האוייב בשם. החמדנות לכסף!!!!אין בושה!!!!! ביזיון!!!מדינה רקובה!!!
עדיף שיגדלו ירקות...
דן | 28-09-2022 15:43
עדיף שיגדלו ירקות במקום רקטות.
2
צריך קרן לאומית...
אסף | 28-09-2022 16:06
צריך קרן לאומית לתמיכה בחקלאים יהודים ובמקביל לפתח את פתרונות האוצר בית דין וייבול חול.
3
השנת שמיטה זה...
יאיר | 28-09-2022 19:23
השנת שמיטה זה מאעכריות בשיאה, שטויות על שטויות עלאק למכור את הקרקע לגוי ואז הכל בסדר על מי אתן עובדים? מה המהות של זה? נטו כי זה היה פסגת הטכנולוגיה לפני 2000 שנה? אתם רוצים לתת לאדמה לנוח תקשיבו לאגרונומים
אדון יאיר!...
יהודי | 30-09-2022 7:34
אדון יאיר! לפני שאתה פולט שטויות, יש להבחין בין יבול נוכרי לבין היתר מכירה. התורה קדמה לך ותשאר אחריך.
4
לא תחונם נתנו...
יצחק | 29-09-2022 2:39
לא תחונם נתנו פרנסה לאויבינו במקום לחזק את אחינו החקלאים
5
הממשלה מפרנסת את חקלאי עזה טורקיה ופולין בושה
אושרי | 29-09-2022 10:36
במקום את חקלאי ישראל. בוז לשרי ישראל בתינו וכל ממשלת ישראל