אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גם יוגב יתנגד? "אי אפשר לחוקק בכפייה על אמונות ודעות"

ח"כ מוטי יוגב תקף במליאת הכנסת את חוק הגיוס ואמר "לצערי ההתעקשות של מנסחיו, עלולים להביא לכך שהוא פשוט לא יקדם הרבה במציאות". יוגב סרב להשיב כיצד יצביע מחר במליאה

גם יוגב יתנגד? "אי אפשר לחוקק בכפייה על אמונות ודעות"
  אי אפשר לכפות אמונות ודעות. יוגב (פלאש90)

אחרי שיוני שטבון הודיע כי יתנגד לחוק הגיוס, גם חברו לסיעה ח"כ מוטי יוגב תקף את החוק.

בנאום במליאה אמר יוגב: "זו שעה היסטורית המנסה לתקן מציאות בה בציבור החרדי לא הבינו את הצורך להיות חלק מהמאמץ לשמירת קיומו והגנתו של עם ישראל.  תכליתו של החוק הייתה ראויה, אך לצערי ההתעקשות של מנסחיו, עלולים להביא לכך שהוא פשוט לא יקדם הרבה במציאות."

"למרבה הצער, מרגע שמנסחי החוק זנחו את אמירתו של השופט אהרון ברק בדבר השגת היעד באמצעות הידברות, אמון והסכמה, ודרכם אצה לאמצעים רדיקלים יותר של כפייה חקיקתית זו שלוותה בפגיעה קשה של קיצוץ של 50% בתקציב הישיבות וכן קיצוץ ופגיעה של כ50% בקצבאות הילדים, יחד עם הדרתם של החרדים מהשתתפותם בממשלה, תרמו מנסחי החוק לא להשגת תכליתו ולהגברת התגייסותם של החרדים לצה"ל, לליבוי שנאה, להפגנות ולתחושת ניכור בקרב החרדים ולא לחיזוק החיבור המנטלי של העולם החרדי לצה"ל ולמדינת ישראל.

הימים הקרובים והרחוקים יגידו אם החוק הזה יהפוך לאות מתה שאינה מתממשת במציאות ופוגעת ברקמת החברה הישראלית וצה"ל, זאת משום שמנסחי החוק שככו שהם מדברים בבני אדם. כן, גם החרדים הם בני אדם, להם אמונות ודעות מוצקות לפחות כמו של מנסחי החוק. אפשר לחוקק בכפייה על קנסות ונהלים שונים, אי אפשר לחוקק בכפייה על אמונות ודעות עמוקות." אמר יוגב.

בהמשך ציין יוגב, דברים שאמר לסרוגים בשבוע שעבר לפיהם יש בחוק פגיעה בביטחון ישראל. העמדת השוויון לפני ערך ההגנה על ביטחון ישראל, וההמצאה שאין לה אחיזה במציאות של קיצור שירות הבנים ב-4 חודשים והארכת שירות הבנות שהוכנסה גם היא לחוק זה, אני קובע כאן קטגורית -שלא נבדקה לא מקצועית, לא מבצעית, לא כלכלית ולא חברתית.

את דבריו סיים יוגב במילים: "את ההישגים לתיקונה של החברה הישראלית לגווניה, לא נשיג בהליכי כפייה חקיקתית איש על אמונות ודעות רעהו, אלא בהרחבת ההכרה ההדדית, הרבה הסברה מתוך אהבה, הגעה להסכמות וחיזוק האמון ההדדי." והוסיף איחול "אין לי ספק שיום יבוא ויהיה במדינת ישראל רמטכ"ל חרדי."

קודם לכן פרסמנו ב'סרוגים' כי יוגב הוא חבר הכנסת היחידי בסיעת הבית היהודי שהצביע נגד הצעת החוק. לשאלת סרוגים כיצד יצביע מחר במליאה, סרב יוגב להשיב. בסביבתו אמרו "חכו למחר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
די כבר עם השטויות האלה
ברק | 11-03-2014 20:20
1. שירות בצבא הוא מצווה דאוריתא. הצלת ישראל מיד צר. 2. הם חיים לנו על הדם, אין סיבה שאנחנו נסתכן והם לא. נקודה! 3. יש חוק במדינה שצריך להתגייס. היה חוק שפטר אותם ואפשר וצריך לשנות אותו. 4. לימוד תורה הוא חשוב אבל ... אני גר בירושלים, תסתובבו ליד הישיבות במשך חצי שעה ותראו כמה לומדים... 5. שיוגב יגיד את זה לכל השמאלנים שעשו איתי שירות מילואים בשטחים ה 13 שנה האחרונות, שמרו וסיכנו את עצמם כמו גדולים למרות שלדעתם ואמונתם לא צריך להיות שם בכלל.
2
מהיכן הביאו עלינו את היוגב הזה ? עבם מחוספס די די די
לרענן מהר רשימה לעתיד | 11-03-2014 20:25
3
אדרבא- תצביע נגד ותסולק מהסיעה
יוסי | 11-03-2014 22:50
החכם באשי יוגב- הלוואי ויצביע נגד, יעוף מהסיעה ובדרך הביתה. עם אחוז חסימה כזה הוא יהיה בכנסת יחד עם מופז. הכתומים הפסידו וראוי שילכו עם החרדים- לאותו גורל.
4
ל1
חסוי | 11-03-2014 23:01
אתה רוצה לומר לי שכל גדולי הדור טעו וראשי הישיבות והאדמורים טעו ? נב איפה כתוב שזה מצוות דאוריתא
5
ל-4
freebird | 11-03-2014 23:39
הרמב"ם זצ"ל קובע בפירוש שזו מצווה דאורייתא. חוץ מזה יוגב הוא פשוט סמרטוט רצפה של חרדים. מה זה הקשקוש הזה "אפשר לחוקק בכפייה על קנסות ונהלים שונים, אי אפשר לחוקק בכפייה על אמונות ודעות עמוקות." ? הרי אנו משליכים לכלא סרבני מצפון שמאלנים שמסרבים להשתתף ב"כיבוש". עליהם אפשר לכפות אמונות ודעות עמוקות? אין הבדל ביניהם. בשני המקרים מדובר בירא ורך הלבב.
6
מזרוחניקים מסלפים את דעת הרמב"ם
דניאל | 12-03-2014 0:37
כאילו רק הם השכילו להבינו.
7
ל-4: כבר 100 שנה שיש מחלוקת בין הצה"ד לחרדים
| 12-03-2014 9:45
זה לא שאלה של מי טועה ומי צודק. אנו הולכים בדרכם של רבותינו ולא נבהלים מכך שיש גדולי ישראל שאומרים אחרת