222 תאונות עבודה מתחילת השנה: הנתונים המדאיגים - סרוגים

222 תאונות עבודה מתחילת השנה: הנתונים המדאיגים

34 עובדים נהרגו בתאונות עבודה במחצית הראשונה של שנת 2022. על רקע התאונה הקשה הבוקר באתר הבנייה בטירת הכרמל, נחשפים נתונים מדאיגים במיוחד

222 תאונות עבודה מתחילת השנה: הנתונים המדאיגים
  המכולה שנפלה (צילום: רוני עופר/פלאש90)

תאונת העבודה הבוקר באתר בנייה בטירת הכרמל והתאונה הנוספת באשדוד מצטרפות לשלל תאונות העבודה שקורות בתדירות גבוהה. הנתונים מצביעים על מצב רע שלא עומד להשתפר. 34 עובדים נהרגו בתאונות עבודה במחצית הראשונה של שנת 2022. כמחצית (44%) בענף הבנייה. עוד עולה כי נכון ליום 13.6.2022 היו 222 תאונות מתחילת השנה. %6.62 מתוכן בענף הבנייה.

עוד באותו נושא

מכולה קרסה באתר בנייה בטירת הכרמל: 2 הרוגים

להלן עיקרי הממצאים מתוך אתר "יד לעובד":

  • לפי נתוני קו לעובד, בחציון הראשון של שנת 2022 מספר הנפגעים בתאונות עבודה בחומרה בינונית וקשה הגבוה ביותר ב-4 השנים האחרונות, יש גידול במספר ההרוגים, וחודש יוני היה הקטלני ביותר.
  • גם היום כמעט ואין חקירת תאונות בפציעה בינונית וקשה על ידי הרשויות האחראיות;
  • 34 עובדים איבדו את חייהם בתאונות עבודה במחצית הראשונה של שנת 2022 (האחרון נהרג שעות בודדות טרם סגירת דו"ח זה ב-30/6), כמחצית (44%) בענף הבנייה. שיעור ההרוגים בענף החקלאות גבוה יותר מפי 4 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ובשנה שקדמה לה (9 לעומת 2), מתוכם 5 נהרגו בשל התהפכות רכב עבודה;
  • הגורמים המרכזיים בכלל הענפים לתאונות העבודה הקטלניות בחציון הראשון של שנת 2022 הם נפילה מגובה (44%) ופגיעה מרכב עבודה (25%).
  • לפי נתוני מינהל הבטיחות, נכון ליום 27/6 ניתנו 1,742 צווי בטיחות במחצית הראשונה של השנה, אך העילות המרכזיות קשורות לחשמל, מעליות ודודים (468 צווים סה"כ) ובמרבית הצווים לא נרשמה העילה (921 צווים). מתוך כלל הצווים, 1,341 צווים ניתנו בענף הבנייה (מעל 75%).
עוד באותו נושא

הרוג שלישי בתאונת עבודה: פועל נקבר בבור בגלבוע

נתוני הפיקוח באתרי הבנייה גם הוא לא מספק:

  • נכון להיום, 60 מפקחי המינהל מוקצים לאתרי בנייה, ו-10 מפקחים בלבד לכלל הענפים ותחומי העיסוק האחרים של המינהל.
  • הרשויות המקומיות בהן היו הכי הרבה תאונות עבודה במחצית הראשונה לשנת 2022 הן תל אביב (15), חיפה (14), רמלה (11) ופתח תקווה (10), אך אין התאמה למס' צווי הבטיחות שהוצאו ברשויות אלו. נכון להיום אין שיתוף פעולה מספק בין רשויות מקומיות ומינהל הבטיחות, והמפקחים מטעמן ככלל אינם פועלים בנושאי בטיחות בעבודה.
  • חרף התחייבויות משרדי הממשלה השונים לנקיטת צעדים אופרטיביים להבטחת הבטיחות בענף הבנייה, האחראי על כמחצית מתאונות העבודה בישראל, מרבית ההתחייבויות עדיין מצויות על הנייר בלבד מאז נובמבר 2018.
  • היעדר רשות לאומית לבטיחות בעבודה, המכוונת את המדיניות בתחום בכלל הענפים, וקובעת את סדרי עדיפויות בהתאם לצורכי המשק, הוא אחת הסיבות המרכזיות לבטיחות הירודה בשוק העבודה הישראלי.

 

כזכור,בתאונה הקשה הבוקר (ראשון) באתר בנייה בטירת הכרמל. שני בני אדם נהרגו ועוד שלושה נפצעו באורח קשה ובינוני מנפילת מכולה. על פי עדויות מהמקום מעלית המשא של אתר הבנייה נפלה מגובה על מכולת המשרדים שהייתה גם היא בגובה, התהפכה ומחצה את שני האנשים למוות, שלושה אנשים ששהו בפנים המכולה נפצעו ועל פי גורמי הרפואה מצבם קשה.

בנוסף תאונה באשדוד הצהריים (ראשון), פועל בשירותי התברואה בעיר, כבן 35 נפגע בינוני בתאונת עבודה כשנפל עליו פח מוטמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו