אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמואל אליהו: למה אשתתף בעצרת החרדים בנושא הגיוס?

יש כאלה שרוצים לחנך מחדש את החרדים. לצערנו גברה ידם של חברי הכנסת מ'יש עתיד' על חברי הכנסת מהבית היהודי והוחלט בוועדה על סנקציות פליליות. על זה לבד צריך למחות

הרב שמואל אליהו: למה אשתתף בעצרת החרדים בנושא הגיוס?
  למחות נגד החינוך מחדש של לפיד. הרב אליהו (פלאש90)

אחי החרדי – עימו אנכי בצרה

יש שואלים למה אני וחברי ראשי ישיבות הציוניות הגדולות קוראים להשתתף בעצרת החרדים על גיוס לומדי תורה. למה אלפי בחורי ישיבות הסדר יבואו להשתתף בעצרת הזו? הרי אנחנו רואים את השירות בצבא כמצווה גדולה. בגלל המצווה הזו גם שירתנו בצבא וגם חינכנו כך את תלמידינו. גם המהלך שגורם לחרדים להשתתף בשוק העבודה הוא מבורך וחיובי ועל פי ההלכה, אם כן למה אנחנו מצטרפים למאבקם של החרדים.

ויותר מזה, אם לדעתנו השתתפות במלחמות ישראל היא "מצווה". אם לדעתנו גדול הנהנה מיגיעו יותר ממי שמתפרנס מהצדקה. למה אנחנו משתתפים בעצרת נגד חוק הגיוס החדש. הרי החוק הזה נועד לשתף את החרדים בעבודה ובהגנה על המדינה שהיא כשלעצמה מצווה גדולה.

ויש כמה סיבות לדבר, הראשונה היא הדרך הדורסנית של הסנקציות הפליליות שהובילו אנשי 'יש עתיד'. בשעה שהקימו את הממשלה הנוכחית הוחלט שהולכים על הידברות, מהלך בהסכמה ולא באמצעים פליליים. חלקים בחברה החרדית כבר מתגייסים, חלקים אחרים עובדים, חלק לומדים במוסדות אקדמיים. יש אפשרות לעודד את התהליך ולהניע אותו באמצעים כלכליים.

לעומתם יש כאלה שרוצים לחנך מחדש את החרדים. לצערנו גברה ידם של חברי הכנסת מ'יש עתיד' על חברי הכנסת מהבית היהודי והוחלט בוועדה על סנקציות פליליות. על זה לבד צריך למחות. צריך לתת כוח לאנשים שפועלים בלי שנאה, בלי רצון לחנך את החרדים. בלי רצון לכפות עליהם את אורחות חיים.

ההתעקשות של יאיר לפיד ומפלגתו לכפות על החרדים מהלך כל כך משמעותי מזכירה קצת את השנאה של אביו לחרדים ולדתיים. הניסיון לכופף את ידם של החרדים במקום שאפשר ללכת בהדברות. זה מזכיר את הסיפור של חורבן גוש קטיף.

יאיר לפיד עצמו כתב בידיעות אחרונות כי היה ברור שהגירוש מגוש קטיף לא יביא שלום. הוא נועד רק כדי לכופף את ידי הציבור הדתי לאומי, להראות לו שהוא לא בעל הבית על המדינה. יש יותר מתחושה שיאיר לפיד מנסה לעשות לציבור החרדי את אותו הדבר. לנסות לשבור אותו במקום לדבר איתו. אנחנו חייבים להתקומם בכל הכוח נגד הדורסנות הזו של יאיר לפיד וחבריו.

הסיבה השנייה היא הכבוד לעולם התורה של הציבור החרדי. אנשים שמקיימים את המשנה באבות כפשוטה, "פַּת בַּמֶּלַח תֹּאכֵל וּמַיִם בַּמְּשׂוּרָה תִּשְׁתֶּה וְעַל הָאָרֶץ תִּישָׁן וְחַיֵּי צַעַר תִּחְיֶה וּבַתּוֹרָה אַתָּה עָמֵל". גם אם אני חלוק עליהם בכמה דברים אינני יכול להתעלם מהמסירות נפש שלהם לתורה. על זה אמר דוד המלך בתהילים: "חָבֵר אָנִי לְכָל אֲשֶׁר יְרֵאוּךָ".

הסיבה השלישית היא הכאב. אי אפשר להתעלם מכאב של מאות אלפי אנשים שנשבר מטה לחמם בעקבות הקיצוץ החריף שיאיר לפיד כפה על תקציב הישיבות. אי אפשר להתעלם מכאב משפחות שלמות שנשארו בלי פת לחם וטיטולים. גם אם אנחנו לא מסכימים עם אחינו בכל, אנחנו לא יכולים להתעלם מהכאב. "עימו אנכי בצרה".

בכוונה לא אענה על השאלה למה אני לא נוקם בחלק מהחרדים שלא מתייחסים אל עולם התורה הלאומי בכבוד. כל מי שעיניו בראשו מבין שנקמה ונטירה היא הפך מדרכה של תורה. היא גם לא יעילה. המחלוקת בנינו משרתת את השמאל הישראלי יותר מכל דבר אחר. אנחנו צריך להרבות אחדות וסוף הכבוד לבא.

==

הרב שמואל אליהו הוא רבה של צפת ומרבני 'דרך אמונה'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
הרב שמואל אליהו, רב אמיתי!!
שלומי | 28-02-2014 10:59
עכשיו, גם אני בא לעצרת למען התורה והדת בארץ ישראל
2
דברי חוכמה..אנחנו לא מבינים שאנו הבאים בתור
יוני | 28-02-2014 11:04
כמו שאמר לפיד שמוזכר פעמים רבות בדבריך "אחרי שיעבור חוק הגיוס יהיו לי דעות מידיניות" או שמתאחדים דתיים וחרדים, או שמתאחדים דתיים וחילונים עד הפיצוץ שבו לפיד וחבריו ילכו על הראש שלנו אחר כך וכמו שהיה בהתנתקות וטעות לעולם חוזרת.
3
הצילו הצילו אש המחלוקת בוערת די לשנאת חינם כנסו נא!!!
יהודה | 28-02-2014 11:09
אשרינו שיש לנו את רבי שמואל די זה שורף את הלב השנאת חינם הזאת גועל נפש אוי נא לנו כי חטאנו על מה אבדה הארץ על מה נחרב בית מקדשינו ותפארתנו כתוב בחז"ל הקדושים מיום שנחרב בית המקדש אין להקב"ה אלא ד אמות של הלכה בלבד הערובה היחידה לשלום בארץ כתובה מפורש בפרשת בחוקותי אם בחוקותי תלכו ונתתי שלום בארץ אנא בתחינה אחים אהובים אל נא תרעו איש באמונתו יחיה כולנו בניו של הקב"ה נתאחד נא ואל יהי פירוד ביננו מי שלא יכול לבוא לעצרת זעקת התורה אנא יאמר פרקי תהילים בביתו ובבית מדרשו ובתפילה תורה הקדושה התחנני בוקשה פני צור נערץ בקדושה ובא לציון גואל במהרה בימינו אמן
4
אשריך מורנו ורבנו איש האמת שלא חת מאיש לומר דעת תורה
יואב | 28-02-2014 11:13
5
התשובה פשוטה: הרב בעצמו חרדי
יאיר | 28-02-2014 11:15
די להתחנף אליהם הרב חושב שהחרדים מכניסים את ספריו לישיבה שלהם?
6
לדעתי,כב' הרב טועה.אסור לשתף פעולה עם מחללי ה' ותורתו!ו
בן תורה | 28-02-2014 11:25
החרדים רודפים צדיקים טהורים כבר יותר ממאה שנה. הם בזים למלאכי ה', וכל מי שלועג לתלמיד חכם נידון בצואה רותחת. הם עיוותו את התורה ממש כמו עדת המרגלים שניתקו את הקשר בין התורה לארץ הקודש. הם מחללים את ה' בפרהסיא כאשר הם קוראים לאחרים למות בשבילם במלחמות, הם אומרים זאת בשם התורה! הם אומרים שעדיף לא לעבוד ורק ללמוד בשם התורה! הם שונאים דתיים יותר מחילונים בשם התורה! ובכלל הם אוהבים לשנוא ולפלג בין עדות ודעות וכו' ממש מחריבי העם. אני לא מוכן להיות שותף למעוותי התורה.
7
לבן תורה מ-6
יוני | 28-02-2014 13:07
מה שאתה כותב זה סתם דמגוגיה בגרוש. מי ששונא ומפלג זה יאיר לפיד ושאר חילונים שאין להם זיק של יהדות. לפיד בעצמו אמר שהגירוש מגוש קטיף היה שווה רק כדי להכנס בציונות הדתית וזה בדיוק מה שהוא יעשה אחרי שהוא יגמור עם החרדים. מי שלא רוצה לראות מעל 200 אלף יהודים נעקרים מבתיהם חייב לתמוך בעולם התורה. הנקמה הגדולה ביותר בהיטלר הם הישיבות הקדושות בארצנו הקדושה ולא תיאטרון הבימה.
8
6 אתה שומע מה אתה אומר כבוד הרב טועה ? אתה זה שמחלל
אריאל | 28-02-2014 13:33
את ה" ותורתו......
9
אשרינו שזה דעת רבנו בנן של קדושים כולנו באים לעצרת
מטה בנימין | 28-02-2014 13:36
לא להתייחס לדעות הנפסדות שמופיעות בערוץ (...4.5.6.)שמתיימר להיות קולו של הציבור הדתי לאומי שבפועל הוא משמש אך ורק להבעת דעות שתואמות את דעת הבעלים ונשותיהם ב"ה שיש לנו את סרוגים שנותן חופש להביע דעות מנסים לארגן הסעות מישובי אזור מודיעין לעצרת
10
יישר כח לרב על השמעת דעת תורה ברורה ואמיתית
חיים אברמסון | 28-02-2014 13:44
אשרינו שיש לנו גדולי דור אמיתים שאומרים את האמת ללא כחל וללא סרק
11
מי שנותן יד לפגיעה בעולם התורה הארץ תקיא אותו
דרומי ציוני מהחינוך החרדי | 28-02-2014 14:07
ובסופו של דבר ההתיישבות ביוש תיפגע אל תתפתו לחברות זמנית עם יש עתיד חסרי הערכים וחסרי ההערכה לתורת ישראל וגם לארץ ישראל
12
גם "שוק התורה" חשוב!
יהודי זקן | 01-03-2014 20:58
הדברים נכוחים. מה שאיני מבין מה הדאגה הפתאומית ל"שוק העבודה"? האם פחות מאחוז מכלל ישראל המקדיש עצמו לתורה זה יותר מדאי? הרי לכל הדעות, גם אם "תורה עם דרך ארץ" היא הדרך הרצויה, ברור בתכלית שדרך ארץ ללא תורה אין לה שום ערך ממש, מדוע אינכם נלחמים לשלב שבעים שמונים אחוז של כלל ישראל במדינה ב"שוק התורה"?
13
חחח
מוישי | 01-03-2014 21:29
לא חשבתי שיהיה לרב הו"א לא ללכת
14
יש לגנות את הערב-רב שמנסה לחזק את כוחות הסטרא בעולם!
הוזה המדינה | 01-03-2014 22:23
לפיד לא יצליח לכבות את אש התורה מישראל! לכבות את הלפיד הבוער...אש הגיהינום!!!!!!
15
לתת יד ללומדי התורה
חרדי גאה | 01-03-2014 22:38
אכתוב ישר ולעניין: מי שהתורה נחשבת אצלו מעל האינטרסים הפרטיים שיבוא מחר לעצרת התפילה וחיזוק לומדי התורה, מי שהאינטרסים הפרטים שלו מעל התורה "ובהרבה", שייעשה מה שעשו "רבני בית הלל"... יש אמת אחת, והיא רק התורה, והיא תנצח מחר בעצרת התפילה.
16
אולי רק תסביר לי מה שכתבת
חרדי | 02-03-2014 1:17
כתבת "המחלוקת בנינו משרתת את השמאל הישראלי " אז אולי תסביר לי איך עשיתם ברית ידידים עם לפיד? יכלתם לאחד את כל הציבור הדתי אם הייתם עם המפגלות החרדיות. אוי על אותו "ידיד".
17
שאלה
חרדי | 02-03-2014 11:35
ראשית אני מאוד מכבד את הרב שמואל אליהו שליט"א ואת אביו זצ"ל ובכלל היותו תלמיד חכם גדול ובנן של קדושים שאלתי היא ע"מ לדעת . בהנחה שכל מה שנכתב נכון , מדוע כבודו תומך במעומד חילוני לגמרי (עפ"י פירסומים שנכתבו בשמו כולל תמונות )לעיר בית שמש שכל מטרתו הוא כמו לפיד השמאל ודומיהם
18
יישר כוח, כבוד הרב.
liron | 02-03-2014 13:11
הלואי והיית יכול לאגד סביבך את הציונות הדתית, חובה למחות כנגד הפגיע בעולם התורה. פשוט לי מאוד שחובטים בציבור החרדי והדתי מתוך ידיעה שזה רק רווח פוליטי, איך נוכל להתעלם מפגיעה כזו מרבבות של נשמות שבאמת מוסרים נפשם למען התורה???
19
אהבת ישראל של הרב
| 02-03-2014 15:34
ברוך ה' שיש ממשיך דרך של הרב מרדכי אליהו. ה' יברך אותך ויתן לך אריכות ימים ושנים שתמשיךך עם אהבתך לעם ישראל כי מה נשאר לנו עוד.....
20
למה אתם הסרוגים לובשים כיפה
איפה האמת | 03-03-2014 1:29
סתם מסתירים את הקרחת לקחתם מדינה של גויים עם ברית מילה ועשיתם ממנה ערך עליון למדינת ישראל אין שום ערך לעם היהודי יש וכל מי ששם כיפה ומאמין בשם צריך היה למחות בפגיעה בתלמידי הישיבות
21
הרב מת-ר-פס
יעל | 03-03-2014 20:57
מחפש פרסומת תמיד בעד הנגד ונגד הבעד.יש חשבונות לטווח ארוך ברבנות .כאמא לחייל קרבי בהסדר אני חשה מאוכזבת ומרומה. בושה!!!
22
התורה מרבה שלום בעולם, ולא להיפך
שימי | 04-03-2014 10:48
אמת ויציב ונכון. אשריך הרב אליהו שהנך הולך בדרך אביך הרב הגאון המקובל האלוקי הרב 'מרדכי אליהו'. זוהי זכות לנו שאתה מהרבנים שלנו ומהמנהיגים שלנו. רק כך! רק בדרך אמת! גם אם אינה משתלמת פוליטית יגדל קידוש שם שמים. ברכות ה' יערפו על ראשך