אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תחקיר הרמטכ"ל: היו ליקויים בהריסת ביתו של שגיא קייזלר

תחקיר הרמטכ"ל בנוגע להריסת ביתו של שגיא קייזלר מעלה כי נמצאו ליקויים בהצגת צו ההריסה לשר הבטחון, אך עם זאת לא מדובר בהטעיה מכוונת. המתיישבים: מדובר בכסת"ח

תחקיר הרמטכ"ל: היו ליקויים בהריסת ביתו של שגיא קייזלר
  שגיא על רקע ביתו החרב. (צילום מסך)

הערב פרסם משרד הבטחון את ממצאי תחקירי הרמטכ"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, לנוכח טענות שהועלו כלפי צה"ל והמנהל האזרחי ביהודה ושומרון לאחר הריסת ביתו של מנכ"ל ועד מתיישבי שומרון שגיא קייזלר.

לאחר הצגת ממצאי התחקירים סיכם הערב שר הביטחון משה יעלון כי "הבית שנהרס נבנה ללא אישורים ובניגוד לחוק." והוסיף כי גם בזמן בנייתו "נתקלו חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל בהתנגדות אלימה, כאשר ניסו למנוע את הצבתו. במסגרת זו נפגע רכב משטרתי וצמיגיו נוקבו."

על פי ממצאי משרד הבטחון בעת הריסתו של הבית היה הבית מאובזר בציוד שרובו המכריע פונה טרם ההריסה, אך לא מאוכלס. והוסיפו: "לטענות כי מדובר במעשה נקמה אישי של גורמים בצה"ל ובמנהל האזרחי כנגד בעל הבית, לא נמצאה כל אחיזה במציאות."

הנקודה החשובה ביותר שלא ברורה דיה ואולי אפילו סותרת היא הפסקה המתארת את הצגת צו ההריסה לפני שר הבטחון: "בתחקיר עלו ממצאים אשר מצביעים על ליקויים באופן שבו הוצגה לשר הביטחון הדרישה להריסת המבנה. מתאם פעולות הממשלה בשטחים יטפל בתיקון הליקויים וכן בנקיטת צעדים כנגד האחראים לליקויים אלו. מן הראוי לציין כי לא היה בליקויים אלו כדי לשנות את ההחלטה להרוס את המבנה הבלתי חוקי. יתרה מזאת, הטענות שעלו כאילו שר הביטחון הוטעה בזדון על ידי אנשי המנהל האזרחי הן מופרכות ומשוללות כל יסוד."

בסיכום התחקיר הדגיש שר הביטחון את החשיבות הרבה שהוא מעניק להקפדה חסרת פשרות על שלטון החוק, ואמר כי הוא מגבה באופן מלא את מפקדי וחיילי צה"ל, אנשי המנהל האזרחי ושוטרי משטרת ישראל, שפעלו לאכיפת שלטון החוק. "שר הביטחון מחזק את ידי האנשים העוסקים במלאכת אכיפת החוק באירוע זה ובכלל, רואה באלימות שהופגנה כלפיהם מצב בלתי נסבל המחייב טיפול מתאים ומגנה את ההשתלחות בהם תוך הפצת מידע שקרי."

יעלון הוטעה

בתגובה להצגת התחקיר אומרים בוועד מתיישבי השומרון: "אנו שמחים ששר הביטחון הבין שטענתנו לפיה היו ליקויים באופן שבו הוצגה לו הדרישה להריסת המבנה נכונה. עם זאת, מתגובת לשכת השר אנו למדים שאנשי המינהל האזרחי שוב מטעים את שר הביטחון ומתחמקים מלהתייחס לעובדה שנעשתה פה הפלייה באכיפה שבגינה נהרס ביתו של מנכ"ל ועד מתיישבי השומרון שלא על פי המקובל.

לדבריהם יעלון מתחמק מלהתייחס לעובדה זו ולכך שהסטאטוס המשפטי של בית משפחת קייזלר זהה למאות בתי היהודים ואלפי בתי הערבים הנמצאים באותו תא שטח.

אנשי המנהל שוב הטעו את שר הביטחון בדיווח שקרי בכך שלכאורה מישהו מטעמו של קייזלר הפעיל אלימות כלפי כוחות הביטחון. אם אכן התרחש אירוע כזה על המשטרה היה לעצור את המבצע ולהענישו. עוד טוענים בועד המתיישבים כי "אנשי המינהל הטעו את שר הביטחון גם בהצגת הטענה כאילו הבית שנהרס לא היה מאוכלס, וזאת למרות שבני משפחת קייזלר שהו בבית במשך כחודשיים מידי יום ביומו."

"נוסיף ונאמר שבני הזוג קייזלר נפגשו עם שר הביטחון לפני מספר ימים ונתנו לו את האפשרות לצפות בסרטים המוכיחים שלא הופעלה כל אלימות כלפי שני השוטרים היחידים שהגיעו אל הבית בזמן הצבתו במקומו. לצערנו שר הביטחון החליט שלא לצפות בסרטים והעדיף, כצפוי, להעניק גיבוי אוטומטי לפקידי המינהל ומשרד הביטחון."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עוז
עוז | 24-02-2014 22:15
"הבית שנהרס נבנה ללא אישורים ובניגוד לחוק." והוסיף כי גם בזמן בנייתו "נתקלו חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל בהתנגדות אלימה, כאשר ניסו למנוע את הצבתו. במסגרת זו נפגע רכב משטרתי וצמיגיו נוקבו."
2
בית אחד? עוד מעט חצי מהשטחים יפונו
נתי | 25-02-2014 9:29
והכל בגלל בנט. הוא ממאיס אותנו על החרדים שביום ההצבעה על ההתנתקות הבאה יהיו במסע קברי צדיקים בפולין , ובצדק. מה יש לנו מלפיד? מה משותף איתו? עזב באר מים חיים וחצב בורות נשברים. אחי, לכלכת.
3
שיתבע על לשון הרע
א | 25-02-2014 10:38
אם אכן לא הייתה כל אלימות בזמן בניית הבית, אז עליו לתבוע בגין לשון הרע.