אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תחקיר 'המקור': עיטור מופת לתלמידי ישיבות ההסדר

אם ב'מקור' הצליחו למצוא מספר ישיבות שלא עברו ביקורת, מלמד שרוב מוחלט של התלמידים הוא רציני ומצטיין לא רק בצבא אלא גם בפרק השירות בישיבה. עיטור מופת לישיבות ההסדר

תחקיר 'המקור': עיטור מופת לתלמידי ישיבות ההסדר
  בא לקלל ויצא מברך. דרוקר (פלאש90)

את השורות האלה אני כותב כשאני עדיין לבוש במדי צה"ל. חזרתי הערב הביתה משירות מילואים ולא הספקתי לפשוט אותם, כשקיבלתי הודעה על תחקיר שישדר ערוץ 10 על ישיבות ההסדר. אז ראיתי. בתור בוגר ישיבת הסדר, לא רק שלא נעלבתי אלא אפילו שמחתי.

רובו של התחקיר היה לעיסת אותם נתונים על כשלונות בביקורת של משרד החינוך או משרד הבטחון פעם אחר פעם בזויות צילום שונות. כשכל פעם מוציאים ישיבה שנכשלה בביקורת, אך שוכחים לציין בכמה מהן היא כן עברה. ישיבה שקיימת יותר מעשר שנים ונכשלה בשתי ביקורות מתוך כחמש בשנה, לא צריך הרבה לימודי ליב"ה כדי להבין שמדובר בפחות מעשרה אחוזים. אך במקור התעלמו מהנתון והדביקו צילומי וידאו של רבנים לנתונים שכביכול נחשפו בתחקיר.

עוד נטען בכתבה כי ישיבות שנכשלו בביקורת השתמשו במכבש לחצים בכנסת ומחוצה לה, כדי להמשיך להתקיים. ממש יושרה עיתונאית להציג טיעון כזה בערוץ שזוכה כבר כמה שנים להנשמה מלאכותית מצד הכנסת שמוותרת לו על אי עמידה בתנאי הסף להפעלת הערוץ ועל חובות של עשרות מילוני שקלים לקופת המדינה.

צפו בתחקיר המקור על ישיבות ההסדר

מה שכחו להציג במקור

בתכנית שעסקה בישיבות ההסדר שכחו במקור לציין כמה אחוזים מבין התלמידים מתגייסים לשירות קרבי, ויותר מזה, כמה נלחמים כדי להעלות פרופיל כדי שיוכלו לשרת בקו ראשון בחי"ר ולא בקו שני בתותחנים או כתצפיתנים. תכנית 'המקור' לא סיירה בבתי העלמין הצבאיים, כדי לבדוק שם את מספר הנופלים וגם לא ביחידות המילואים כדי לספור כמה מהם מתייצבים למילואים גם בעשור הרביעי לחייהם, כשהם כבר זכאים לפטור מהשירות.

התחקיר הזה מסכם חודשים ארוכים של התנכלויות, הכפשות והשמצות נגד ישיבות ההסדר מצד גורמים פוליטיים, אנטי דתיים וסתם פופוליסטיים שמחפשים פרסום עצמי. אם אחרי כל המסע הזה הצליחו למצוא ב'מקור', כמה ישיבות שלא עברו ביקורת, מלמדות שרוב מוחלט של הישיבות ורוב מוחלט של התלמידים הוא רציני ומצטיין לא רק בצבא אלא גם בפרק השירות בישיבה. מהבחינה הזו "התחקיר" של המקור הוא עוד עיטור מופת למפעל שכבר זכה בעבר בפרס ישראל.

==

אריה יואלי הוא עורך אתר סרוגים.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
מופת? רבני ההסדר התגלו כנוכלים מגלגלי עיינים
בושה | 20-02-2014 1:46
2
ניחומים עצמיים
שלמה פרידמן | 20-02-2014 7:34
לא עיטור ולא מופת. מה שהתגלה בתחקיר הוא שהאמונה התמימה בטוהר הרעיון - התבדתה. ישיבות הסדר, כמו כל ארגון חברתי ופוליטי, מתקיימות מהתקציב - לא מהאידיאל אשר לשמו קמו. למה בכלל צריך לעשות ביקורת אם הבחורים באים ללמוד ? ראשי הישיבות הוכיחו שהם יודעים לקרוץ בעיניים ולומר "רק 20 אחוז" או "בדיוק הלכו לחתונה" - והאמת ? התירוצים לטענות של התחקיר - פאתטיים ברמות. על ישיבות ההסדר נאמר: הרעיון טוב, הביצוע כושל. היו פעם כמה ישיבות, ועם זה אפשר היה לחיות. ברגע שזה הפך להיות גוף ענק ומסואב - בא להקיא. כבוד לערוץ 10 שמאיר את הפינה האפלה של ישיבות ההסדר.
3
יישר כח!
| 20-02-2014 7:36
לא טרחתי לראות את הכתבה, אבל אני שמחה לשמוע שהיה בדיוק מה שציפיתי!
4
יש גם להסדר במה להשתפר - אבל החיובי גדול בהרבה מהשלילי
דן | 20-02-2014 8:18
היו כמה רגעי מבוכה בתחקיר אבל האמת היא שכל החלק היפה והחיובי של המפעל הזה, לא צוין. רק כמה סיפורים של רוע ומחדלים קטנים.
5
שיני בהבנת האמת אינה עושה את זה לאמת
שרלון | 20-02-2014 8:29
ישיבות ההסדר הם אפשרות יעילה להשתמתות ולחליבת כספים מהמדינה
6
התוכנית הזאת פשוט הייתה עדינה באורח בלתי יאמן
שלו | 20-02-2014 8:44
אני לא יודע אם זה משהו מכוון או פשוט חוסר יצירתיות של העורכים לבדוק עוד דברים. ישיבות ההסדר הם כלי שמשמש להשתמטות סמויה של רבים בציבור הדתי לאומי, התוכנית שהייתה אמורה לחשוף זאת הייתה צריכה לעשות זאת טוב בהרבה יותר, אגב גם מה שהיה זה לא דבר קטן, לפחות מישהו דיבר על הגנבה הזאת. אתם יכולים להשתמש בשיטות הסח הדעת או בניית דעת קהל איזה שאתם רוצים כמו בכתבה הזאת (ירודה ודלת תוכן וגם מטומטמת מאד שזה יוצא מכל שורה ושורה) אבל אני מקווה שיום אחד יעשו משהו הרבה יותר גדול מזה שיחשוף את השקר במלואו. עכשיו אתם נמצאים יותר מדי על בפרום המלחמה הפוליטית אז איכשהו את מוגנים על ידי השלטון שלא חפץ בכלימתכם זה הרגע.
7
גם כשאני למדתי שם היו מלא בטלנים
אלי | 20-02-2014 9:50
ועוד למדתי בישיבה שנחשבה מעולה. מה שברור הוא שההסדרניקים רוממות השליחות בגרונם וחרב ניצול הכוח הפוליטי בידם. אבל הקטע הוא שכתלמיד ישיבת הסדר אתה מרגיש מדהים עד שהחילוניים שמשרתים איתך בצבא מבינים קצת אחרי סוף מסלול שאתה פשוט חוזר לישיבה וסיימת עם הקטע..ועד אותו רגע הרגשת שליח עם ישראל ומוסרי שאין כמוהו בעולם. בדיחה עצובה אני זוכר את ההלם כשהמג"ד שלנו בסוף השירות, שלימים הפך למפקד סיירת מטכ"ל, אמר בשיחת הסיכום שהוא לא רוצה יותר לפקד על הסדרניקים. אז מה, אפילו חיילים טובים במיוחד לא היינו? פדיחה
8
כל ישיבות ההסדר בלוף אחד גדול!
חיים אדירי | 20-02-2014 11:13
ישיבות ההסדר קומבינטורים בדיוק כמו החרדים: תלמידים לא נמצאים רוב הזמן עסוקים בפסיכומטרי ובבחורות, לא תורמים כלום לעיר בה הם הנמצאים, אין שום תרומה לקהילה, ברוב המקרים הקהילה בעיר סולדת ומרוחקת מהם בשל השקרים והמניפולציות שלהם, רוב העם לא קונה את הבלוף הזה של רבנים אקדמאיים שיש בביתם טלוויזיה ולא שומרים נגיעה!! הכל זה קומבינה לכספים מהמדינה בדיוק כמו החרדים. צביעות עם שפם ועוזי!
9
"ישיבות" הסדר: לסגור, לשטח עם בולדוזרים ולפזר מלח
כפיר יואליש | 20-02-2014 12:53
הציונות הדתילונית היא גניבת הדעת הגדולה ביותר הן בתולדות המדינה והן בתולדות לימוד התורה
10
תפסיקו להתחסד- נתפסנו עם התחתונים למטה
אלקנה | 20-02-2014 13:30
כדתי וכבוגר ישיבת הסדר אני יודע, הם יודעים וגם אתה יודע טוב מאוד שהחבר'ה, טובים ומוצלחים ככל שיהיו, לומדים לפסיכומטרי, משלימים בגרויות, מטיילים, לוקחים חופשים ארוכים, וכל זה לפני הצבא. כשחוזרים- כולם הולכים לעבוד ונדיר שמישהו נשאר שם. את מי אתה משקר? כולנו יודעים את האמת. הייתי שם.
11
כמו בכל דבר בחיים
ישי | 20-02-2014 19:22
יש חלק שהוא טוב וחלק שהוא פחות טוב ותפקידנו הוא להתבונן על הנקודות הטובות ומיתוכם להשתפר ולהתקדם גם מבחינה אישית וגם מבחינה חברתית וכל כתבה שהיא בסגנון של הכתבה שנעשתה אתמול על ישיבות ההסדר לא מקדמת שום דבר ולא תורמת להשתפרות שום דבר בחיים!! עוד לא ראינו דבר אחד טוב שיצא מהכתבות האלו!!!
12
איך מבחינים בין ישיבה דתית לחרדית?
שיודע לשאול | 20-02-2014 21:45
את נכנס לאולם הישיבה. אינך רואה אף תלמיד שם. (בין הזמנים או זמן שינה או ארוחה) איך תזהה במבט ראשון האם זו ישיבה דתית הוא חרדית? מה הסימן המובהק המזדקר לנגד עיניך גם אם אינך מעורה בעולם התורה? התשובה: "ספרים רבותי ספרים" על השולחן שלפני כל מושב. בישיבה דתית בחלק הקדמי של השולחן נמצא מדף קטן עם ספרים (כמו בתמונה שפותחת את התחקיר). בישיבה חרדית סטנדר משופע ותו לא. אין ספר אחד לרפואה, פרט אולי לכרך הגמרא הנלמדת באותו זמן. שם ספר נוסף אחר. כל שאר הספרים מאוחסנים ב"אוצר הספרים" קרי ספריה מרכזית.(ומאחורי דלפק) וניתן לשאול משם לתקופה קצרה ספר כזה או אחר, אבל בכל מקרה אין מקום על הסטנדר להעמיד אותו.
13
לוקחים את הפחות מרבע כוס הריקה
| 22-02-2014 19:59
ומנפחים אותו,את הפחות מהרבע,אבל מתעלמים מרוב ככל הכוס המליאה.זו באמת עבודה תשקורתית. יישר כח אריה יואלי
14
לא הושמע הטיעון המרכזי
| 23-02-2014 13:23
טירונות ואימון מתקדם זה כמעט כל השרות. זה אומר , שהגיוס הוא למטרת שירות מילואים. שיבדקו כמה נושרים משרות מילואים ובאילו אחוזים!!!! כמה באחוזים, יש "בוגרי הסדר, בפלוגות מילואים, בגדודים הקשים, בחי"ר , בשריון ובתותחנים, גם בגילאי ה30 המאוחרים?????
15
ישיבות ההסדר יצרו מהפכה -השינאה מדברת
עוזי | 24-02-2014 21:39
כל תכליתה של הכתבה היא שנאה 30 אחוז מהאוכלוסיה החילונית מתחמקת מגיוס.ורוב המתגייסים הם בטלנים ולא קרביים . ישיבות ההסדר יצרו מהפכה של התיישבות גרעינים תורנים מערכות חינוך ותורה. היחידים שתפקדו ולא ברחו משדרות בשמן מבצע עמוד ענן הם תלמידי הישיבה שתמכו בעיר. ולא רזי ברקאי וחבריו