אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סלומינסקי: "התנהלות רשות השידור גובלת בפלילים"

בדיון שני בועדת הכספים הטיח יו"ר הועדה מילים קשות על גביית האגרה: "ניהול הכספים כמו במדינה אפריקנית. נדרשת חקירת היועץ המשפטי לממשלה". בסיכום הדיון הודיע, כי "ועדת הכספים לא תרפה מהנושא ואם הדברים לא יתוקנו מיידית, יש לפרק את הרשות ולבנותה מחדש"

סלומינסקי: "התנהלות רשות השידור גובלת בפלילים"
  לפרק ולהקים מחדש. סלומינסקי (פלאש90)

דדו"ח ביקורת כל-כך חמור על התנהלות רשות השידור, שקשה להירגע נוכח ממצאיו, ומנכ"ל הרשות לא רואה לנכון להגיע לכאן לתת הסברים", כך מחה הבוקר (ג') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), בדיון שני שהוא מקיים על אופן גביית אגרת רשות השידור.

הדיון היום התקיים בעקבות פרסום דו"ח ביקורת פנימי חמור במיוחד, המלמד על כשלים חמורים ביותר, על ניהול מופקר של כספים בהיקפים עצומים וכל זאת, בעוד מנהלים הליכי גבייה נוקשים ביותר כנגד חייבים וחייבים לכאורה.

סלומינסקי: "התנהלות רשות השידור גובלת בפלילים. ניהול כספים כמו במדינה אפריקנית. נדרשת חקירת היועץ המשפטי לממשלה". בסיכום הודיע, כי ועדת הכספים לא תרפה מהנושא ואם הדברים לא יתוקנו מיידית, יש לפרק את הרשות ולבנותה מחדש". עוד הודיע, כי יבקש לקבל לידיו את דו"ח ועדת לנדס הבוחנת את הרשות.

נוכח הממצאים הקשים, סלומינסקי חרג ממנהגו והאריך בדברים: "לא יתכן שיש כזה דו"ח חמור והמנכ"ל עצמו לא מופיע בפני הוועדה. עוד יותר לא יתכן שבשבוע שעבר הדו"ח הוצג להנהלה ולדירקטוריון והם לא ראו לנכון להעבירו הלאה לבדיקה מעמיקה. הדברים גובלים בפלילים ממש. איפה שלא נוגעים כשלים חמורים וחשדות לאי סדרים וחמור מכך".

סלומינסקי ציין, כי מהבוקר קיבל "שלוש גרסאות שונות לאי הגעת המנכ"ל: ישיבת הנהלה, ישיבה עם ועדי העובדים ועכשיו טיפול רפואי. אם ההנהלה, הדירקטוריון והעובדים לא מסוגלים להתנהל אלה מול אלה ולדון ברצינות בדו"ח הביקורת, יש לפרק את הרשות ולבנותה מחדש. מסתבר שהכשלים ברשות לא רק בתחום הגבייה, אלא גם בתלונות הציבור ולכל אורך הדרך".

בהמשך הציג חלק מממצאי הדו"ח: "בשבע השנים הגבייה אמורה היתה להכניס כ- 3.4 מיליארד ש"ח, זה סכום שמסתובב ואף אחד לא יודע מה קורה איתו, ללא פיקוח. סמנכ"ל הכספים שאין לו סמכות ביחס לאגף הגבייה, הכל נעשה שם ללא התערבותו, כאילו הוא מהאו"ם. מעולם לא שמעתי על דבר כזה; סמנכ"ל כספים אחראי רק על צד ההוצאה ולא על ההכנסות, אין לו כל פיקוח ובקרה על הגבייה. החתול שומר על השמנת. היו כ- 100 עובדים באגף הגבייה והם נותרו מובטלים, כי לקחו עורכי דין פרטיים שיעשו את העבודה. עורכי הדין גבו רק 520 מיליון ש"ח מתוך סכום חובות של 3.4 מיליארד ש"ח ומתוך זה לקחו לעצמם 130 מיליון ש"ח. כלומר גבו בסה"כ 15% מהחובות ומתוכם עוד לקחו את ה- 130 מיליון ש"ח. לא ייאמן. נראה שהם לוקחים שכר טרחה על כל דפיקה בדלת או על דיווח על דפיקה בדלת…".

"נראה שאנחנו בכלל באיזו מדינה אפריקנית, שההפקרות שולטת בכל. ממדי הקטסטרופה התפרסמו מעת לעת אך זה לא מנע מהרשות למסור לעורכי הדין עוד ועוד תיקים. אני אפילו לא בטוח שהנהלת הרשות מודעת לכמה כסף יש ברשותה".

לבסוף ציין, כי: "גם הקריטריונים לאילו עורכי דין מוסרים תיקים ולאילו לא ברורים. ההיגיון אומר שייתנו למשרד שדורש מחיר נמוך יותר תיקים כדי להפחית עלויות אך קרה בדיוק ההיפך. אז או שיש כאן יד רוחצת יד או שיש כאן רשלנות נוראה. הדבר בלתי נסבל ולא יכול להימשך. עורכי הדין גם פעלו ללא הנחיות. הטילו עיכוב יציאה מהארץ ללא אישור. לא יתכן שא הדו"ח נמסר לדירקטוריון, איש לא מצא לנכון להעבירו לרשויות חיצוניות לבדיקה הנדרשת".

סמנכ"ל הגבייה הקודם, אבי כץ, שבדיון הקודם ציין בטעות, כי "לו היה עסק פרטי היה נוהג אחרת", לא הגיע היום. הוא פרש אך כהונתו הוארכה שוב ושוב. הפעם נמסר כי פרש סופית. סמנכ"ל הגבייה בפועל, יואב אשכנזי: "הכל בוטל השבוע". סלומינסקי: "אבל שנים הדברים אכן התרחשו!". אשכנזי: "מעתה אסרנו על עורכי הדין לפתוח תיקים חדשים ומעכבים להם תשלומים על חודש ינואר. הנחתי לבטל 1235 צווי עיכוב מהארץ שביצעו בהוצל"פ כנגד חייבים. עורכי הדין לא יוכלו לבצע פעולות שביצעו בעבר. אותרו כל הפעולות החריגות והם התבקשו להשיב על הממצאים עד ה- 28.2". אשכנזי ניסה לשנות את רוח הדברים ואמר, כי "אכן מצליחים לבצע בקרה אך יכול להיות מקרים שבהם עורכי דין גבו מתחת לשולחן אם למשל היה חוב של 4000 ש"ח, כש- 2,000 ש"ח זה הקרן בלי ריבית והצמדות ועו"ד בא לחייב ומציע להפחית 1,000 ש"ח בתמורה ל- 1,000 ש"ח שיקבל לא רשמית. על זה אני לא יכול לדעת. הקמת מנגנוני פיקוח ובקרה על הנעשה באגף. עד היום לא היה מנגנון בקרה. המבנה של אגף הגבייה מלפני 30-40 שנה ולא מותאם למקובל כיום. אם יימצאו דברים פליליים נדאג להעבירם למשטרה".

אשכנזי אישר שהאגף אינו נותן מענה לפניות הציבור: "מתוך 72 אלף שיחות בחודש רק 36 אלף נענות בגלל היעדר יכולת טכנית לענות לכולם. עובדים מספר פעמים בשבוע בין 08:00 ל- 14:00. הצלחה של 50% בלבד. אנחנו גוף שעובד עם תשתיות מיושנות". סלומינסקי: "אבל סכומים עצומים מסתובבים להם אנה ואנה…"

ח"כ גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו): "יש לבטל את האגרה ובשלב ראשון לגבות דרך אגרת הרכב. בשלב הבא לבטל את עצמאות אגף הגבייה. לא יתכן שהאגף המיותר מתנהל כממלכה עצמאית, בהתנהלות שאכן גובלת בפלילים".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד): "נדרש לקבל הסברים מלשכת עורכי הדין, כי יש כאן התנהלות לא ראויה וייתכן יותר מכך, של משרדי עורכי-דין".

המשנה למנכ"ל הרשות, עודד ברגר: "נמצאו 40 אלף פניות של הנציבות שלא נענו. מכתבים לא פתוחים אך זה פחת ל- 6,000. פועלים לשדרג את מוקד הפניות יצאנו במכרז וחברות נענות אך מוסדות הרשות החליטו לבטל את המכרז, כי ביולי הגיע מכתב ממשרד התקשורת שהרפורמה הושהתה אז לא רצינו להיכנס להתחייבויות נוספות".

נציב תלונות הציבור, דדי מרקוביץ': "בתפקיד שנה וחצי. הזהרתי עשרות פעמים על המצב. צר לי על מה שוועדת הכספים צריכה להתריע ברשות לעשות סדר. זה נמשך יותר מ- 15 שנים. נציב הקבילות הראשון עוד אמר שאין מספיק מענה. לא ניתן לומר האדם האחראי פרש ועכשיו מתחיל עידן חדש, זה לא נכון. יש מעל 100 אלף תיקים בידי עורכי הדין ואף אחד לא ביקש אותם. בסה"כ החליטו לא למסור תיקים חדשים. הבעיות ימשיכו. אני סנסור של הציבור ומקבל פרומיל מהתלונות. אני יכול להצביע על מגמות. מעטים יודעים שיש גוף כזה שניתן להפנות טענות. אומרים: "ההנהלה צריכה להחליט על מחשבים חדשים ברשות". היו 14 ועדות ציבוריות שבדקו את רשות השידור ולא יצא דבר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו