אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גנץ ליועמ"שית: "ניתן למנות רמטכ"ל בתקופת בחירות"

היועץ המשפטי של מערכת הביטחון העביר חוות דעת ליועצת המשפטית לממשלה אודות הצורך במינוי רמטכ"ל גם בתקופת בחירות. לחוות הדעת צורפו סקירות מסווגות של צה"ל ומשרד הביטחון

גנץ ליועמ"שית: "ניתן למנות רמטכ"ל בתקופת בחירות"
  (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

היום (ראשון) הועברה לידי היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב מיארה, חוות דעת מקצועית שהוכנה על ידי היועץ המשפטי של מערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר.

לעמדתו של אופיר, ניתן לאפשר בנסיבות העניין להמשיך בהליך מינוי הרמטכ"ל גם בתקופת הבחירות.

עוד באותו נושא

היועמ"שית לגנץ: אי אפשר למנות כעת רמטכ"ל


9

לחוות הדעת צורפו סקירה מבצעית מסווגת של צה"ל אודות אתגרי מערכת הביטחון וסקירה מדינית מסווגת של ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון אודות האתגרים הביטחוניים והמדיניים הניצבים כעת בפני מדינת ישראל.

כזכור היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, הודיעה לגנץ לפני כשבועיים כי מינוי רמטכ"ל בעת הזו כפוף לכללים הנוגעים לקבלת החלטות בידי הממשלה בתקופת בחירות, וזאת נוכח הודעת בנט ולפיד על הקדמת הבחירות.

בהודעת משרד המשפטים נכתב: "ככלל, בתקופת בחירות יש להימנע ממינויים בכירים שאינם במסגרת הליך תחרותי, אלא אם קיים צורך חיוני באיוש מיידי של המשרה באופן קבוע, ולא ניתן למצוא לכך פתרון סביר והולם אחר בנסיבות העניין. זאת, בהתאם לאמות המידה המפורטות בהנחיות היועמ"ש הקבועות בנושא זה ובעמדות עקרוניות כפי שגובשו אגב פיזור הכנסת בעבר."

גנץ השיב: "אחד המקרים המובהקים ביותר של הצורך הזה, הוא מינוי רמטכ"ל שהוא צורך חיוני אסטרטגי, ביטחוני וארגוני ראשון במעלה.זהו מינוי שיש לו השפעה קריטית על ביטחון המדינה, על בניין הכוח ועל החלטות שנוגעות לחיי אדם, ומינוי כלל הדרג הפיקודי הבכיר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
בזמן האחרון יש...
אבי שאול | 03-07-2022 18:41
בזמן האחרון יש הרבה מתפלאים בציבור מתגובותיו הקיצוניות של חבר הכנסת קיש שנהפך לשותף במקהלת היסמנים של הביביסטים. אפשר רק לומר לו פשוט לא מתאים לך, חשבנו שאתה יותר ממלכתי.
2
להתאזר בסבלנות לממשלה...
לפיד | 03-07-2022 18:53
להתאזר בסבלנות לממשלה הבאה יש מספיק זמן ואפשר להאריך לרמטכל את התפקיד במספר חודשים עד שתקום ממשלה חדשה.
3
רק ככה הם...
חנן | 03-07-2022 19:00
רק ככה הם מבינים כח
4
מה דחוף יש...
דוד | 03-07-2022 19:37
מה דחוף יש עוד 8 חודשים יש לכוכבי .זאת ממשלת מינוים קצת סבלנות
יתכן שגנץ רומז...
משה צפוני | 04-07-2022 15:48
יתכן שגנץ רומז לנו שכוכבי הוא רמטכ'' ל גרוע עד כדי כך שלא ניתן לתת לו לשרת עוד מס' חודשים????
, מדינת...
חשיבה קרימינלית : נסיון לסחוט באיומים את היועמ"שית. כאילו, ממש לאור יום. אין בליכוד אפילו מראית עין של מהוגנות וממלכתיות. נורא ואיום. | 03-07-2022 20:05
, מדינת ישראל לא יכולה להפקיר גם את הביטחון לגחמות של המאפיונרים בליכוד. מספיק לנו חוק המטרו, חוק הויזות, חוק איזוק אלקטרוני וכל היתר. לא את הביטחון !!! הצבא חייב להיערך מראש לחילופי רמטכלים על כל המשתמע מכך. לא יעלה על הדעת שלא תהיה חפיפה מלאה, לימוד כל החומרים הרלבנטים והיערכות צבאית מול כל האיומים. האיומים של הליכוד על היועמש חוצים כל קו אדום. התנהגות מאפיונרית אופיינית. אוי לנו שזו המפלגה הגדולה בישראל.
5
גנץ הוא כמו...
טרובדור | 03-07-2022 19:38
גנץ הוא כמו אצן שמנמנם רוב המירוץ ואז נזכר פתאום במאוחר לרוץ אל קו המטרה הרחוק רחוק. כך היה גם כשהיה רמטכל. אמרו עליו, שהוא מקבל החלטות באיטיות מוגזמת. לא שהוא אדם רע. גם לא טוב במיוחד. סתם פלגמט מוזר שבגד בבוחריו בתמימות תמורת הבטחת שקרניהו שכמובן לא כובדה.
6
ידוע שבממשלת מעבר/בחירות...
ציביה | 03-07-2022 19:49
ידוע שבממשלת מעבר/בחירות לא עושים מינויים בכירים, האם לכבוד בני גנץ שינו את החוק ולא סיפרו לנו????
7
ציביה ...
ציביה לבנון | 03-07-2022 19:51
ציביה
8
פחחח...כרגיל,חוק אחד לליכוד...
שמעון | 03-07-2022 19:53
פחחח...כרגיל,חוק אחד לליכוד ולממשלת הימין וחוק אחר לגנץ ולממשלת השמאל שרוצים למנות מהר מהר רמטכל שמאלני משלהם בדמותו של הרצי הלוי רק כי הוא שמאלני משלהם וכשהבחירה בו למעשה הוחלטה מראש ובמשחק מכור מבלי לחשוב ולישקול את השניים האחרים לתפקיד ובכך להמשיך את שליטתם הטוטאלית בכל מוקדי הכוח על ידי המשך שיטת שימור הכוח של חבר ממנה חבר. הרי גם ככה הרמטכל כוכבי יסיים את תפקידו רק בעוד חצי שנה והבחירות יסתיימו בעוד 4חודשים כך שהממשלה החדשה שתוקם והעומד בראשה יוכלו לבחור את המועמד הראוי ביותר לתפקיד הרמטכל ומבלי שצהל יהיה אפילו יום אחד בלי רמטכל בראשות המערכת וזה אפילו עוד מבלי שיצטרכו לבקש מהרמטכל להאריך את כהונתנו בכמה חודשים או שבועות. מעניין שבכל ממשלות המעבר שבראשם עמדו הליכוד והימין-היועמש קבע שוב ושוב ובאופן חד משמעי שהליכוד לא יוכל למנות אף מינוי,לא מינויים של תפקידים בכירים וחשובים ולא מינויים של זוטרים יותר,פשוט כלום אף מינוי,בטענה שממשלת מעבר צריכה לינהוג באיפוק ובריסון ובעיקר כי זה לא הוגן והגיוני שממשלת מעבר של שלושה חודשים תיקבע ותיכפה על הממשלה הנבחרת הבאה את מינוי האנשים שאותם היא ריצתה ולא הממשלה הנבחרת והחדשה,אך לצערנו במדינה שלנו זה תמיד היה חוק אחד לימין וחוק אחר לגמרי לשמאל ועוד באותו הנושא בדיוק,...אחרת איך השמאל ימשיך לשמר את שליטתו המוחלטת בכל מוקדי הכוח במדינה.
, ראשית...
ראובן | 03-07-2022 20:32
, ראשית - על סמך מה החלטת שרוצים למנות את הרצי הלוי ? שנית - על סמך מה החלטת שהוא שמאלן ? שלישית - ברור לחלוטין שעד שתקום ממשלה יחלפו יותר מ 4 חודשים וברור שלא מיד עם הקמתה ימונה רמטכל. המדובר לא במינוי טכני אלא באדם שצריך לעשות חפיפה ארוכה, ולהיכנס לעניינים מספר חודשים לפני תחילת מילוי התפקיד. האתגרים שעומדים בפני הצבא הם עצומים ולא ייתכן לשחק בביטחון המדינה, בגלל פוליטיקה קטנה. האיומים על היועמשית מצד הליכוד חוצים כל קו אדום. כאשר יש צורך חיוני ומיידי במינוי ממלא תפקיד כמו רמטכל, אין להמתין. איומי הליכוד משקפים חשיבה מאפיונרית.
9
מה דחוף לך...
צ | 03-07-2022 20:34
מה דחוף לך רמטכל ..להכניס מקורב שלך ככה זה עובד שמור לי ואשמור לך כולך איקס אחד גדול לא יוצלח...בעצם כולכם לא יוצלחים..
10
בדיוק עכשיו זה קריטי.???
נתן | 04-07-2022 9:54
מי שמאמין לו שיצביע לואאאאאאאאא
11
נפל כחייל ,...
גיא בן הינום | 04-07-2022 13:51
נפל כחייל , נפל כקצין , נכשל בתפקידו כרמטכל , ונוד נפוח , מהלך אימה עלינו .....
12
לפני מספר שנים...
אי | 10-07-2022 1:35
לפני מספר שנים אנשים עשירים החליטו שגנץ מתאים לראשות ממשלה, כנראה כי הוא חלש ויעשה את מה שיאמרו לו... גנץ לא מתאים: הוא משדר חולשה ועייפות ורדיפתו אחרי הפלשתינים מפחידה מאוד. כל העיל לכאורהההה כמובן