אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת ההטרדות המיניות | 9 כללים לאולפנות וישיבות

על רקע סדרת הכתבות שעוסקת בפגיעות מיניות שאירעו באולפנות, מפרסם הרב צבי קורן עבור ההורים, מספר כללי אצבע שיסייעו במודעות, הכנה ואולי אף בצמצום מספר הפגיעות המיניות

סערת ההטרדות המיניות | 9 כללים לאולפנות וישיבות
  (צילום: יוסי זליגר/ פלאש90; תמונה קטנה: נאמני תורה ועבודה)

על רקע סדרת הכתבות שעוסקת בפגיעות מיניות שאירעו באולפנות, מפרסם הרב צבי קורן עבור ההורים, מספר כללי אצבע שיסייעו במודעות, הכנה ואולי אף בצמצום מספר הפגיעות המיניות.

עוד באותו נושא

בוגרת אולפנא חושפת: הרב שלי הטריד אותי מינית. צפו


53

1. אין מקום חסין. פגיעות עלולות להתרחש במקום ניפרד או מעורב, בין בנים ובנות, בין בנות או בין בנים, מול דמות חינוכית, קרוב משפחה, בכל מגזר, גיל וכו'. בכל מציאות עלינו להיות ערים ואין מקום לשאננות בשום תצורה.

2. עלינו לחנך ליצירת חוש ביקורת, פתיחות, ולמניעתם של סודות והסתרה, תוך הבהרת הכרחיות המושג "לשון הרע לתועלת".

3. לצד מנגנוני ביקורת וההבנה שיש מציאות של רוע, עלינו לחדד בפני ילדינו שהרוב המוחלט של הדמויות הסובבות אותנו הן טובות ומטיבות ואסור שיאבדו את האמון בבני אדם.

4. חובה להקפיד על הלכות ייחוד ולהרחיבן בקשר שבין מורים וחניכים: גם לבני אותו מין, במציאויות וירטואליות, בצורת השפה, קרבה יתרה ועוד. כללו של דבר: מפגש יעשה במקום נגיש, פתוח ומבוקר. מיותר לציין שכללי ההלכה תקפים לכל אדם בכל מעמד ודרגה.

5. עלינו לוודא שבכל מוסד יש דמויות מקצועיות כמו יועצת, ממונה על הטיפול בפגיעות מיניות וכו' – על פי החוק ולפי כללי מערכת החינוך.

6. יש חשיבות לכך שילדינו יזכו לדמויות חינוכיות ורבניות, נשים וגברים. עלינו להעניק עידוד והערכה לרוב המוחלט של הרבנים והרבניות, המורים והמורות, שעושים עבודת קודש חינוכית.

עוד באותו נושא

הטרדות מיניות באולפנות: רבנים ובעלים של מורות


47

7. עלינו לוודא שבבתי הספר מועברות תוכניות חינוכיות של אנשי מקצוע, העוסקות בהדרכות ובשיח על מוגנות. כללי הצניעות אינם אמורים למנוע זאת מאיתנו.

8. דרכי העמידה במציאויות שכאלה הינן רבות ואינן טמונות בהבדלות ובחיזוקן של חממות נפרדות, אלא דווקא בבנייה של מערכת חינוכית איתנה המאפשרת לחנך למורכבות וליכולת התמודדות עם העולם.

9.טיפול – כל חשד, חשש או נורה אדומה יועבר לטיפולם של אנשי מקצוע ורשויות החוק, על פי חובת הדיווח, תוך עידוד והבעת אמון כלפי הנפגעים.

======

הרב צבי קורן הוא ראש תחום חינוך בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' ורב קהילה ברעננה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
לא מיקצועי, פוליטי
יאיר | 28-06-2022 11:45
כמה תכנים סמויים של נאמי תורה ועבודה הכנסת במסווה של הדרכה מיקצועית
2
בעדן הזה פשוט...
בב | 28-06-2022 12:35
בעדן הזה פשוט לבד נחרס האנושות בשל כפיה של המערב לכדור הארץ באיזון של הטבע
3
למה יש בנים באולפנה?
לא משנה | 28-06-2022 17:53
יכולה להיות רבנית אולפנה היום יש נשים אישה יראות שמים שתוביל את הבנות לא צריך בן, אפשר שיביא שיחה מישהו מבחוץ. לא לגיטמי בשום צורה שבן ילמד בנות בתפקיד שדורש שיחות אחד על אחד עם תלמידים, לא מחנך בן וגם לא ראש אולפנה יועץ או כל דבר אחר. אותו כנל גם לבנים שלא יהיה יועצת. לגבי מורים מקצועים צריך להעדיף את אותו בני המין אבל אם אין אין ולקבוע דברים מאוד מסודרים נניח שיחות על מגנים בכיתה או עם דלת פתוחה וקירות מזכוכית או עם עוד אשת צוות בפנים. כל רב אולפנה הוא חשוד בעייני ולא הייתי שולח את הילדות שלי למוסד כזה. מה לעשות שרוב הבנים היו נכנסים לתחום האפור בתפקיד הזה (לאו דווקא הטרדה אפילו הרהור קל שבקלים).
בהצלחה לך...
חייל | 28-06-2022 18:08
בהצלחה לך אם אתה חושב שבנות לא מטרידות או והמבין יבין מקווה שבנותיך לא יסבלו מהמטמטום הפמיניסטי שלך
4
עוד רב... מי...
זהבה ושלושת הרבנים | 29-06-2022 9:10
עוד רב... מי אמר שאתה בעצמך נקי?
5
לעבות הגדרים.....
משה אהרון | 29-06-2022 10:44
רבנים באולפנה צריכים לעשות עשר גדרים ולהשתדל לקיים שיחות אישיות עם בנות רק בנוכחות אישה כנאמנה לה'
6
הכי חשוב סעיף...
רוני ש. | 29-06-2022 11:54
הכי חשוב סעיף 4- שמירה על איסור ייחוד ! סייד לעריות ! להקדים תרופה למכה.. מי ששומר על ההלכה - ההלכה שומרת עליו .
התכוונתי לכתוב:...
רוני ש. | 29-06-2022 12:07
התכוונתי לכתוב: סייג לעריות...
7
אצל השמאלנים בבתי...
ירמיהו מהצפון | 29-06-2022 16:30
אצל השמאלנים בבתי הספר החילונים עושים אורגיות מורים עים מורים ומורות עים מורות .ומורים עים מורות בצוותה ולהיפך כולל תלמידות שרוצות ציונים טובים אז הם צריכות לתת זיונים טובים כולל הבנים ...
8
חינוך למוגנות ולמיניות...
פרידה | 30-06-2022 19:13
חינוך למוגנות ולמיניות בריאה מתחיל מגיל אפס מהבית. אסור להורים להסתמך על מערכת החינוך בנושא כה חשוב. לצערנו מה שקיים היום במוסדות ממש לא מספיק מבחינת ידע, ובכל מקרה חשוב שההוריםידברו עם הילדים על מיניות מותאמת גיל שאז ילד יודע שזה נושא שאפשר לדבר עליו ואין בושה מסביב, ואם קורה משהו אז יש לו מילים כדי לספר