אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: שחרור רומא מהצבא הגרמני

כאלפיים מיהודי רומא נרצחו בחודשים בהם שלטו הגרמנים בצפון איטליה. בי"ג בסיוון תש"ד (14.6.44) נכבשה רומא בידי אנשי הארמיה האמריקאית והיהודים הנמלטים יכלו להגיח ממקומות מחבואם

היום בהיסטוריה: שחרור רומא מהצבא הגרמני
  הבריטים נוחתים באיטליה 1943

היום בהיסטוריה: שחרור רומא מהצבא הגרמני

בתחילת מלחמת העולם השנייה, לא היה שינוי משמעותי במצבם של יהודי איטליה למרות שאיטליה הצטרפה לגרמניה בציר הרשע. אומנם חוקקי חוקי הגזע ויהודים הופלו לרעה נשלחו למחנות עונשין, אך לא הייתה פגיעה פיזית ביהודים והפתרון הסופי לא הוחל באופן גורף על יהודי איטליה.

אך לאחר כניעת האיטלקים למדינות המערב וכליאת מוסוליני נכנסו הגרמנים לאיטליה.

לאחר ששוחרר מוסוליני מכלאו על ידי צנחנים גרמנים הוכרז על כינונו של משטר פשיסטי מחודש "הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית" שלמעה היה ממשלת בובות שנשלט ע"י הגרמנים. תוך שבועות אחדים החלו הגרמנים בשוד שיטתי של רכוש היהודים בתחומי הרפובליקה.

עוד באותו נושא

המופתי הציע להיטלר את הפתרון הסופי


4

החלטתם של מרבית יהודי רומא, אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם, לא לנטוש את בתיהם נבעה מאמונתם שהמתינות האיטלקית והקרבה לוותיקן יגנו עליהם מהגרוע מכל.

לרומא שלח אייכמן את תיאודור דנקר, שמלא קודם לכן תפקיד מרכזי במדיניות ההשמדה בפריז ובסופיה, בראשות סגל של 44 אנשי ס.ס., עם הוראה שהסמיכה אותו לגרש את יהודי רומא. בשבת חול המועד סוכות תש"ד (16.10.43) החלה האקציה שארגן נגד יהודי רומא.

ביומיים שיהודי רומא היו במאסר לקראת משלוחם, ראשי הכמורה פעלו בצורה מינורית לביטול הגזירה.

יחד עם זאת ראשי המשטר הנאצי לא היו מרוצים מקצב המשלוחים יהודים רבים התחבאו בעזרת האוכלוסייה המקומית, אך הנאצים לא ויתרו וכשלא הצליחו לבצע את האקציות ביצעו רציחות ביערות ובמחצבות.

כאלפיים מיהודי רומא נרצחו בחודשים בהם שלטו הגרמנים בצפון איטליה. בי"ג בסיוון תש"ד (14.6.44) נכבשה רומא בידי אנשי הארמיה האמריקאית והיהודים הנמלטים יכלו להגיח ממקומות מחבואם.

אך רק למחרת בי"ד בסיוון בוטלו חוקי הגזע ובבית-הכנסת הגדול ברומא נערך טכס לשחרור יהודי רומא שבו השתתפו חיילים יהודים מכוחות-הברית.

לאחר תשעה חודשי אימה יהודי רומא נשמו לרווחה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו