אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב גורדין באולפן סרוגים: עובדתית, הציונות הדתית כבר לא נמצאת בתותחנים

הרב עמיחי גורדין, מרבני ישיבת הר עציון אומר כי בעימות מול הרמטכ"ל ביחס לגיוס הלוחמות, "היו כאלה שאמרו שהצבא מבין רק כוח, אנחנו שהאמנו בשיח עם הצבא, הוכנו שוק על ירך"

"עובדתית, הציונות הדתית כבר לא נמצאת בתותחנים"
  הרב גורדין באולפן סרוגים

הרב עמיחי גורדין, ר"מ בישיבת הר עציון (הגוש), אחד מחותמי מכתב הרבנים לרמטכ"ל נגד גיוס לוחמות, התייחס בראיון באולפן סרוגים בגוש עציון, לביטול הפגישה עם הרמטכ"ל.

הרב גורדין הוא ר"מ בישיבה בה למד הרב יוסף צבי רימון, ובקרוב יעמוד בראש הישיבה התיכונית שתקום ליד הישיבה. בשנים האחרונות הוא חלק מקבוצת הרבנים הסרוגים, שפועלת מול הצבא ביחס לגיוס בנות ליחידות לוחמות.

הפקודות הופכות יחידות שלמות למודרות מדתיים

"הסיפור של לוחמות או לא לוחמות, הוא סיפור שצה"ל בדק אותו, ואני בהלם לראות איך צה"ל מסביר ב-40 עמודים למה מבנה הגוף של גבר ואישה שונים, ואיך זה לא עוזר כי ואנשים לא מבינים את זה.

אבל זה לא מה שאנחנו אמרנו לרמטכ"ל, אנחנו דיברנו על הבעיה של יחידות מעורבות. יש לנו בעיה קשה שאנחנו מוטרדים ממנה מאוד, עוד לפני הבג"צ. פקודת השירות המשותף קבעה כללים, לשירות משותף וקבעה 'שמורות טבע' שלא מאפשרות לחייל דתי להיות בהן. זה היה, כשבצה"ל היה רק קרקל.

היום יש 6 מערכים בצה"ל שחייל שומר הלכה לא יכול לשרת בהם. זה לא יאומן. זה הגנה אווירית, מג"ב, הגנת גבולות, פלוגות החילוץ של פיקוד העורף, איסוף קרבי ותותחנים. בעקבות כך, יש ביחידות האלה אחוז מזערי של חיילים דתיים. משהו כמו מספר בודד של חיילים בגדוד.

הציבור הדתי יכול להסתדר מצוין, העיפו אותנו מתותחנים, נשרת בשיריון, הכל בסדר.

התחנה הבאה תהיה שיריון?

א. זה נכון. וב. יש בעיה יותר חמורה. אנחנו הופכים להיות צבא של שבטים.  דמיינו לעצמכם שאחוזי הדתיים בשיריון עולים מאוד, ובפיקוד הם עוד יותר גבוהים. תלמיד שלי סיפר לי על סגל של 16 מפקדים, 14 עם כיפה ועוד שניים בלי כיפה בוגרי חינוך דתי. תחשבו על זה, שתהיה חטיבת שיריון דתית, מה המשמעויות של זה? מבחינה החברה?

הצבא מעדיף לוחמות על פני דתיים (גילי יערי/פלאש90)

הצבא לא מבין את זה? הוא נכנע ללחצים?

בעיניי יש ליקוי מאורות. אין לי הסבר.

לא רציני לדון על 40 עמודים בתוך יום

עוד באותו נושא

הרבנים הסרוגים זעמו וביטלו פגישה עם הרמטכ"ל


59

על ביטול הפגישה עם הרמטכ"ל יום לפני שהייתה אמורה להתרחש, אומר הרב גורדין: פורסמה תשובה לבג"צ של 40 עמודים, עם משמעויות דרמטיות על עתידנו בצה"ל. להיפגש אחרי פחות מ-24 שעות, זה לא רציני. צריך לקרוא, צריך להבין. צריך להתייעץ על מה שכתוב שם.

ואולי צה"ל יודע שאתם לא תשברו את הכלים, צה"ל הוא חזק, גם מצד המצווה וגם מצד האתוס. צה"ל יודע שהרבנים לא יוציאו הוראה לא להתגייס. אז אין לכם כלים במלחמה הזו.

אנחנו באמת בבעיה, כי אנחנו מאמינים בצה"ל והציונות הדתית מחזיקה את צה"ל. ויש אנשים רעים סביבנו שרק חפצים בשבר. מי שיגיד שיש ניצול לרעה של הממלכתיות שלנו, אני לא אוכל להגיד שהוא טועה.

אין יותר דתיים בחיל התותחנים (יונתן זינדל/פלאש90

יש נקודה אחת. יש לנו קווים אדומים. אני חושב שהם הובהרו היטב. וזה לא נתון לבחירה. אנחנו לא יכולים לשרת ביחידות מעורבות. עובדתית, הציונות הדתית יצאה מתותחנים, זה המצב בשטח. תגידו מה שאתם רוצים. זו העבודה. ואף אחד לא אמר, ולא דיבר.

אני חושב שהכוח הכי גדול שלנו הוא נקודת האמת הזו. כשאנחנו אומרים שאנחנו לא יכולים – אנחנו לא יכולים. הרב מדן אמר לרמטכ"ל הקודם: 'אנחנו התפשטנו מכל מה שיכולנו להתפשט. נשארנו רק עצמות וגידים'. אין עוד מה להוריד.

יבואו רבנים שמרנים ויגידו 'אמרנו לכם כל הזמן, זה התחיל בגיוס בנות ונגמר בגיוס לוחמות', אז הנה?

אני לא חושב שזה קשור לגיוס בנות, אני כן חייב לומר ונאמר את זה בצורה הכי כנה שיש. בעימות שהיה בין אלה שהאמינו בשיח עם הצבא ואלה שאמרו שהצבא מבין רק כוח, אנחנו שהאמנו בשיח עם הצבא הוכנו שוק על ירך. אני אומר את זה בכאב גדול וצער גדול.  בעבר הגישה הזו הוכיחה את עצמה. בעימות הזה זה לא עזר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
36 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
הציונות הדתית צריכה...
ישראל בן שחר | 11-06-2022 23:51
הציונות הדתית צריכה לעבוד בשיטה שהמציא סמוטריץ' מלימודים למדים נרשמים לישיבה כלשהיא לדוגמא ישיבת קדומים מצהירים שתורתך אומנותך ודוחים גיוס בשנים אלו מתעסקים עם בנייה פוליטיקה ארגון הפגנות ומחאות ועוד ואף הולכים ללמוד תואר ראשוו במשפטים בקריה האקדמית אונו ואז בגיל 28 לאחר סיום התואר מתגייסים לכמה חודשים כמזכירה בקריה בתל אביב פשוט מאד ללא סיכונים וללא מאמץ זה הציונות הדתית של סמוטריץ'
עשה מה...
משתמט ימני קיצוני | 12-06-2022 21:27
עשה מה טמבל...אפילו חודש מילואים לא עשה
נראה לי...
אבי | 12-06-2022 14:27
נראה לי שאתה אכול קנאה ולא אף אחד אחר
אתה מקנא...
אסי טלמון | 12-06-2022 14:26
אתה מקנא באדם שעשה פי אלף ממך ל ען עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל. הקנאה מוציאה ממך גם שנאה וארס. שתהיה בריא
יישר כח ר' ישראל שאתה לא מרפה מהנושא
אביעד קדומים | 12-06-2022 13:04
כמה חשוב לך האמת ושכולם ידעו מי זה האיש הזה לא תורה לא ציונות ולא אמינות יש בו אבל יש בו הרבה יהירות שחצנות גאווה ורדיפת כבוד כל מה שהוא עושה היום נובע הכל משינאה עצומה שמקורה בקינאה בנפתלי בנט שהפך לראש ממשלה אחרי שבעט אותו לכל הרוחות
דברים נכונים! אין אחד שיכול לערער על העובדות!
קבל האמת ממי שאמרה | 12-06-2022 12:55
הכל אמת לאמיתה עובדות חד משמעיות שאפילו סמוטריץ עם הפה הגדול והמטונף שלו לא יכול להכחיש בזמן שהיה רשום כתלמיד ישיבה והצהיר שתורתו אומנות היה עוסק יום ולילה בכל הבא ליד ארגון מחאות תפעול הפגנות בניית בתים ניהול עמותות ועוד הגדיל לעשות והלך ללמוד תואר ראשון במשפטים בשנים בהם התחזה לבן ישיבה ורק בגיל מאוחר אחרי שסיים את כל עיסוקיו התגייס לשרות הכי קצר כפקיד גובניק מ8 עד 4 זה האיש ואלו קורות חייו בושה לעם ישראל בכלל ולציונות הדתית בפרט שאדם שפל מוסרית כמוהו השתחל דרך תנועת תקומה והפך לנציג ציבור
תהיה גבר...
דביר | 12-06-2022 7:36
תהיה גבר ותזדהה בשם שלך, תפסיק לגנוב זהויות
יהודה פרידלר,...
חנוך דה סילבה | 12-06-2022 7:25
יהודה פרידלר, תפסיק להמציא שמות עט, מאז בערך שסמוטריץ הוכיח שעסקני תקומה שווים לאפס, הם רק מנסים להרוס לו, ככה חלק מהם הצטרפו למחאת בלפור וכיום עסוקים בלהגיד תודה לאיילת ולמלמל ביביטיבי, החלק האחר עסוק לגרום לכך שהרב מלמד יתמוך באופן מלא ברפורמות זכרונן לקללה של מתן כהנא, עריכת מפקד והעובדה שהפריימריז יכולים להיות מעורבים אנשי עוצמה יהודית, רחמנא לצלן, מעבירים אותם על דעתם
, אבל מה...
סתם אחד | 12-06-2022 5:58
, אבל מה לא נכון במה שהוא כתב? סמוטריץ' לא תיחמן את צהל ולמד משפטים בזמן שהיה רשום כמי שתורתו אומנותו. איך אחד כזה מייצג את הציבור הדתי לאומי? איך?
לא נמאס...
אחד | 12-06-2022 1:18
לא נמאס לך ... אתה כמו המחאה בבלפור , מונע משנאה ואין לך דבר מעצמך - חוץ מקנאה. אין צורך בפילוגים במחנה וגייס חמישי לשמאל ...אכלנו מספיק. איני מכיר אותך אך נתקלתי כמה פעמים בתגובות שלך... לא מתאים , לא משכנע ...שחרר ! ננעלת כמו פיבול על רגל... שחרר יהיה לך ! כן לך טוב יותר
המדינה הולכת ''פייפן'', כלומר, למזבלה
הרב דרוקמן איכה? | 12-06-2022 1:11
בנט הסרוג וחבר מלקקיו הסרוגים, הופכים את המדינה ''לכל אזרחיה'', וכורתים כל סממן יהודי. איפה הרב דרוקמן ותלמידיו? למה הם לא מנדים ומחרימים את ח''כ אורבך?
2
כל הכבוד על הכנות!
יצחק | 12-06-2022 0:00
מעיד על גדלות הדובר.
3
כל הרבנים האלו...
צוצלי | 12-06-2022 1:02
כל הרבנים האלו שמייצגים את הקבה ומדברים בשמו ומכאן גם חזקתם על עם ישראל - קצת צניעות לא תזיק. ממילא הם מנהלים את המדינה ואת הצבא ולא ישקטו עד אשר תוקם פה מדינת הלכה
4
הרב עמיחי מדויק...
איתן | 12-06-2022 1:14
הרב עמיחי מדויק
5
אין דבר כזה...
אריק | 12-06-2022 1:23
אין דבר כזה ציונות דתית כי כבר לא נשאר להם מהדת שום דבר
6
די לעידוד...
אוראל | 12-06-2022 1:39
די לעידוד ההומו במגזר הדתי- המחקר קובע שחברת חיילות תורמת לבריאות הנפש. מקטינה את תופעת הלהט״ב. מרחיקה מחשבות זימה. ממעטת עשיה ביד. מגבירה את האמונה בבורא עולם. מגלמת את ערך השוויון וזכויות הפרט. מגינה על עקרון החרות. מחזקת את צה״ל.. מעצימה את תחושת הערבות ההדדית…מגדילה את הציבור האמוני בארץ. ומי שלא רוצה בנות.. שישתה את המים באום אל-פחם.
7
יחידת שיריון רק של דתיים זה באמת מוזר. אבל
יחי הגברים! | 12-06-2022 2:05
אבל יחידה צבאית כלשהי רק של גברים זה לא מוזר? לאן התאדתה 51% מהאוכלוסיה? לפני כמה עשרות שנים, בטרם ההקצנה, בני עקיבא היו מעורבים וחרדים היו יושבים באוטובוס ליד נשים. פעם עליתי לאוטובוס בירושלים וגבר חרדי שישב ליד אישה הסתיר בעזרת ידו את עיניו כדי שחלילה לא יחטא. אני מבין שגם אתם נהייתם כאלה, ואף יותר קיצוניים. שיבושם לכם - גברים ונשים.
... לעבוד...
קשרים בעיריה ... | 13-06-2022 0:24
... לעבוד בזבל צריך קשרים בעיריה ... היו הרבה שהיו מתות להתקבל לעבודה הזו ...
לא ראיתי...
זלמן | 12-06-2022 11:06
לא ראיתי שיש 50 אחוז נשים שעובדות בפינוי זבל, באינסטלציה ובעבודות בניין. אתה דמגוג בשקל.
8
הציונות הדתית חחחחח...
משה | 12-06-2022 2:29
הציונות הדתית חחחחח הציונות הכספית רוצה נדלן חינם.אין ארכים
9
הכנסת נשים ליחידות...
בדיוק הפוך! זה הביצה והתרנגולת. זה אמצעי למטרה זדונית. | 12-06-2022 4:26
הכנסת נשים ליחידות הצבא באה במטרה להדיר את שומרי התורה ומצוות בקרב הצבא. רק דתילונים יסכימו לבלוע את הצפרדעים האלה. כך יובטח צבא חילוני וגם הדתילונים יתחלנו. והצבא ימשיך להיות כור היתוך חילוני. ובבוא העת אם הדתיים יתרבו יהפכו את המדינה לדיקטטורה צבאית חילונית. אין מה לנסות לדבר עם נתונים שכליים. וערך הנצחון(ובכלל ערך התבוסתנות וסולידריות עם האויב יותר חשוב). האג'נדה קובעת הכל.
10
}}} לא דתיים...
-- רבנים מקצוע מיותר שלא מוסיף ערך לעם ולמדינה -- | 12-06-2022 7:04
}}} לא דתיים או חרדים הקימו את מדינת היהודים. == דתיים חרדים ושסניקים לא העם שלי. == אנחנו כבר לא אותו עם. == הדתיים ערבים חרדים בדואים ושסניקים מתאימים להיות עם אחד. === להפרד עכשיו לשתי מדינות !!. ----- כמו אחרי מלכות שלמה -----
<<< אני...
יהודי חרד. | 12-06-2022 10:59
<<< אני עם ישראל לא מיני המינים של דתיים חרדים ושסניקים שהם בעיקר כתות שאין להם באמת אלוהים.
דתתיים מגל...
אלי עזר | 12-06-2022 8:44
דתתיים מגל סוג השתתפו וישתתפו, רשעים כמוך מזיקים יותר מהם. טוב שלא אתה קובע מהו עם ישראל
11
ממעטת שזל ומרחיקה...
חנוך דה סילבה | 12-06-2022 7:19
ממעטת שזל ומרחיקה מחשבות זימה? הצחקת את היצר הרע, בנוגע לנטיות הפוכות, יש סיכוי (לא אומרים שאין) שמי שנמצא באמצע של טיפול המרה זה יכול לעזור לו, אם הוא לא נמצא בתהליך כזה, תראה מה קורה בתיכונים החילונים שהכל מעורב ועדיין יש נטיות הפוכות, נראה שחברה מעורבת אפילו מעודדת באופן פרדוקסלי מעט את האפשרות שמי שיש לו נטיות הפוכות יהפוך ללהטב ולא יפנה לטיפולי המרה שיעזרו לו לנהל חיים נורמליים
מה הקשר??...
אלי עזר | 12-06-2022 8:41
מה הקשר??
12
כל הכבוד להרב עמיחי. מדבר בהיגיון צלול
יהודה נאמן | 12-06-2022 8:05
הוא צודק בכל מילה ומילה. תודה להרב עמיחי על כל פועלו.
13
הרבנים רק מדברים...
צחי | 12-06-2022 8:19
הרבנים רק מדברים ובסוף מתכופפים כולם יודעים שזו הצגה עם סוף ידוע מראש
14
בשביל ש בת אחת תרגיש לא מקופחת...הדתיים ידירו
הארי | 12-06-2022 10:03
כמפקד חטיבה/אוגדה וכו' אילו הייתי עומד מול השאלה האם להדיר את כל חובשי הכיפה מהיחידה כדי שבת אחת או חמש ירגישו שהן בעלות יכולת אבל מקופחות... כרגיל אנחנו פועלים לפי התקשורת וה PC ולא ההיגיון.
15
גם לפני עשור לא היו הרבה דתיים בחיל
תותחן לשעבר | 12-06-2022 11:49
מאז ומעולם תותחנים היה חיל יחסית חילוני. לפני עשור אני זוכר שהיינו בקורס מפקדים ביחד עם קורס של גבעתי ואנחנו היינו 3 דתיים מתוך 60 ושם היו 50 דתיים מתוך 60..
16
נשים לא בשבט של הרב הזה
אא | 12-06-2022 12:41
אין בעיה בשיריון שלא יהיו באותו צוות
17
יישר כח ר' ישראל שאתה לא מרפה מהנושא
אביעד קדומים | 12-06-2022 12:57
כמה חשוב לך האמת ושכולם ידעו מי זה האיש הזה לא תורה לא ציונות ולא אמינות יש בו אבל יש בו הרבה יהירות שחצנות גאווה ורדיפת כבוד כל מה שהוא עושה היום נובע הכל משינאה עצומה שמקורה בקינאה בנפתלי בנט שהפך לראש ממשלה אחרי שבעט אותו לכל הרוחות
18
מה יהיה עם...
אסי טלמון | 12-06-2022 14:22
מה יהיה עם הרבנים המגולחים?
19
אתם פועלים על...
מוטי טוביה | 13-06-2022 5:46
אתם פועלים על פי אוטוריטה מצוצה מן האצבע שקוראים לה אלוהים והצבא כפוף לרשות חילונית שהאוטוריטה שמנחה אותה היא האדם .
20
רבני הציונות הדתית,...
אדה | 17-06-2022 22:43
רבני הציונות הדתית, אתם חבורת זבל דל גזענים, מי אתם חושבים את עצמכם, אנו נשים לא מפחדות ממכם ומהדעות החשוכות דלכם, לכן לכל הרוחות,.
21
אריה יואלי, איזה...
חיים זלצר | 20-06-2022 11:33
אריה יואלי, איזה בחירה מוזרה לתאר את ישיבת הר עציון הישיבה בה למד הרב רימון למדו בה עוד רבנים. יותר הגיוני הישיבה שהקימו הרב עמיטל והרב ליכטנשטיין, זה יותר משקף את אופיה של הישיבה. אריה יקר, תכבד את הקוראים בעיתונאות רצינית