אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבית היהודי הפילו עוד הצעת חוק של עדי קול

הח"כית מיש עתיד ביקשה לאשר חוק לפיו בית המשפט יוסמך לאשר אימוץ ילד בן דת אחרת. בדיון בועדת החוקה חברה אורית סטרוק לח"כ מקלב וההצעה נפלה, אולם הוגש ערעור על ההחלטה

הבית היהודי הפילו עוד הצעת חוק של עדי קול
  הצעת החוק שלה נפלה. עדי קול (פלאש90)

שוב, הבית היהודי מפילים חוק של ח"כ עדי קול מיש עתיד. אחרי שעשו זאת לגבי הצעת החוק להקלות מס לזוגות חד מיניים, הפילה ח"כ אורית סטרוק את הצעת החוק של קול בנושא אימוץ ילדים מדתות אחרות.

חוק אימוץ ילדים קובע מספר סייגים למתן צו אימוץ. בית המשפט רשאי לסטות מאותם סייגים, אם בית המשפט נוכח שהדבר לטובת המאומץ, בנסיבות מיוחדות ומטעמים שיצוינו בהחלטתו. לדוגמא : הגבלת גיל המאומץ, הבדלי הגיל בין המאמץ למאומץ, אורך תקופת המבחן ועוד.

אולם, לעניין הבדלי דתות בין המאמץ למאומץ, לא נקבעה אפשרות לסטות מהסייג הקבוע בחוק, סייג שלא מתיר אימוץ של ילד להורים מאמצים בני דת אחרת. מטרת הצעת החוק, לאפשר לבית המשפט לסטות במקרים מיוחדים מהאיסור בדבר אימוץ על ידי מי שאינו בן דתו של המאומץ, גם כאשר לא מומרת דתו של הקטין.

ח"כ קול הציעה להוסיף לרשימת הסייגים מהם רשאי בית המשפט לסטות, הבדל דת. בית המשפט יהא רשאי לעשות כן כאשר הדבר הוא לטובתהמאומץ ובנסיבות מיוחדות. ח"כ קול אמרה כי היא הסכימה שהחריגה מהסייג, תהיה רק כאופציה אחרונה וכאשר לא נמצאו הורים מאמציםבני אותו דת של הילד המאומץ.

ח"כ אורי מקלב התנגד להצעה ושאל "מה זה מקרים חריגים? אם אנחנו לא נקבע לבית המשפט את החריגים, הוא בעצם יוכל להחליט לפי השקפת עולמו. יתכן וילד יהודי יאומץ אצל הורים מוסלמים או להפך".

גם ח"כ אורית סטרוק התנגדה להצעת החוק בנוסח המוצע. לדבריה, מפלגתה ניהלה מו"מ עם ח"כ קול והסכימה לתמוך בהצעה, בתנאי שבהצעה יופיעו שלוש סייגים שסוכמו. א' בשום מצב לא יאומץ ילד יהודי במשפחה בה אחד מבני הזוג אינו יהודי. ב' ילד לא יהודי שיאומץ במשפחה יהודית, האימוץ ירשם במרשם האוכלוסין. ג' האימוץ ירשם גם במרשם פסולי החיתון של הרבנות הראשית.

נציג משרד המשפטים עו"ד פרץ סגל אמר "וועדת שרים לחקיקה החליטה לתמוך בהצעת החוק, כיון שההצעה מבטאת נכון את הערכים למניעת אפליה". לדבריו, "מדינת ישראל חתומה על האמנה בינ"ל הקובעת כי טובת הילד, הינה עילה ראשונה בחשיבותה, בלי להפלות בין ילד לילד. אולם, החוק הנוכחי עלול לגרום לאפליה. כיון שהיום לא כל ההורים, יכולים לאמץ ילדים.

נציגת משרד הרווחה גב' אורנה הירשפלד ציינה "מדובר במקרים חריגים שבחריגם, כ – 4 מקרים בשנה".

בדיון הראשון, חברי הכנסת מקלב וסטרוק התנגדו להצעת החוק, מול תמיכת ח"כ קול, ולכן הצעת החוק לא אושרה. אולם, ח"כ עדי קול ביקשה לקיים הצבעה חוזרת (רביזיה). בהצבעה החוזרת שנערכה בתום הדיון על בקשת הרביזיה, בקשת הרביזיה התקבלה. לפיכך הוועדה תשוב לדון בהצעת החוק במועד אחר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יישר כח
אסף | 04-02-2014 15:24
יישר כח תמשיכו להיות על המשמר