אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חשיפה: מועצת הרבנים האשכנזים של נפתלי בנט

פרסום ראשון: לפני אישור חוק רב ראשי אחד נועץ בנט עם ארבעה רבנים אשכנזים. למרות ההשלכות של החוק לתפקיד הראשון לציון, לא טרחו בבית היהודי לשאול אף רב ספרדי לדעתו

חשיפה: מועצת הרבנים האשכנזים של נפתלי בנט
  מתייעץ רק עם רבנים אשכנזים. בנט (פלאש90)

הציונות הדתית היא נחלתם של אשכנזים בלבד?

לפני כשבועיים עברה בועדת השרים לחקיקה הצעת החוק המשותפת לשר נפתלי בנט ולשרה ציפי לבני, לפיה תבוטל אחת ממשרות הרבנים הראשיים.

אחרי שההצעה אושרה אמר בנט: "כפי שהתחייבתי לציבור לפני כשנה וחצי, ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את ההצעה לרב ראשי אחד למדינת ישראל. המהלך מבוצע כעת לאחר התייעצות עם רבנים מרכזיים. תודה מיוחדת לשרה ציפי לבני עמה עבדתי בשיתוף פעולה מלא בעניין".

אז מי הם אותם רבנים מרכזיים איתם נועץ בנט? בלשכתו לא ידעו להגיד במי מדובר, אך לסרוגים נודע וכעת מתפרסם לראשונה כי מדובר בארבעה מזקני רבני הציונות הדתית: ראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן, רבה של העיר רמת גן הרב יעקב אריאל, ראש ישיבת בית אל הרב ברוך זלמן מלמד ורב העיר קרית שמונה הרב צפניה דרורי.

למרות שהצעת החוק לביטול משרת רב ראשי אחד תגרום ככל הנראה לביטולו של תפקיד הראשון לציון, בבית היהודי לא טרחו לשאול אפילו לא רב ספרדי אחד בסוגיה. ולא שחסרים רבנים ספרדיים ציונים-דתיים. בעבר העלנו בסרוגים את שמותיהם של רבנים הראויים להתמודד על תפקיד הרב הראשון לציון מטעם הציונות הדתית בהם: הרב שמואל אליהו, הרב אליהו זייני, הרב רצון ערוסי, הרב שלמה לוי והרב ברוך גיגי.

אחרי שחשפנו בפני לשכת בנט את רשימת הרבנים הם אמרו ל'סרוגים' כי השר בנט התייעץ גם עם סגנו הרב אלי בן דהן בסוגיה שהוא ממוצא ספרדי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
תמיהות נוספות
| 03-02-2014 19:51
למה הוא התייעץ עם 4 רבנים ולא עם אחד? למה הוא לא התייעץ עם הרבנים הראשיים? למה הוא לא התייעץ עם מועצת הרבנות?
2
סרוגים גם נהיו גזענים. נמוך
דן | 03-02-2014 19:54
3
זה היה צפוי
אבי | 03-02-2014 19:56
זה כואב, אך הרב קוק חידש את הרבנות הראשית, כך אומרים. ולמה? הרי היה חכם באשי וראשון לציון? כעת עושים הפוך. זו דרכם של רבנים לעשות דבר והיפוכו, והכל באיצטלא של לשם שמיים. ואת מי הביאו לרבנות הראשית את דודי לאו ומצגר, שבקושי ברמת אברכים
4
הרב ברוך זלמן מלמד????
לא נשכח ולא נסלח | 03-02-2014 20:12
זה זה שרודף את הרב אבינר מקינאה? זה אותו אחד שביקש מכולם לבוא למלחמה ומסירות נפש על גבעת האולפנה ואחרי זה פינה בהסכמה בתמורה לכסף ? זה אותו אחד ששלח את אנשיו להכות בנוער הגבעות?
5
ראשון לציון
כוללניק | 03-02-2014 20:23
תואר ראשון לציון נמצא בבעלות הוועד של העדה הספרדית, ולא המדינה.
6
לש"ס יש מזל שהציונות הדתית אשכנזית ומתנשאת
ארבינקא | 03-02-2014 20:28
ביום שבציונות הדתית יפסיקו להיות כל כך אשכנזים- ש"ס תירד בהרבה מנדטים. אז לאריה דרעי יש אינטרס בקשרים טובים עם הבית היהודי.
7
האם בש"ס מתייעצים עם רבנים אשכנזים
| 03-02-2014 20:29
בשאלות שנוגעות לתפקיד הרב הראשי האשכנזי?
8
די למלחמת העדתיות בציונות הדתית
מתפלא | 03-02-2014 21:00
לאחר פטירתו של הגאון הרב מרדכי אליהו אין מעל גיל 70 רבנים ספרדים מהמגזר הדתי לאומי היחיד שמתקרב לגיל הזה זה הגאון הרב דוד חי הכהן, ואם כבר להתייעץ עימו, וזו הסיבה שהתייעצו עם זקני הרבנים הדתיים לאומיים, שמות הרבנים שהבאתם הם חשובים מאוד אבל צעירים ביחס לרבנים שעמהם בנט התייעץ. אפשר גם לראות זאת בצורה הזאת, ולא כל דבר בצורה גזענית, אין לי מושג מי כותבי המאמר, אבל למה לפעול לקיטוב בתוך הציונות הדתית?
9
ל-8. הגאון הרב רצון ערוסי מבוגר מהגר"ד חי הכהן.
יהודי | 03-02-2014 21:30
ונחשב כיום לאחד מגדולי הפוסקים בדור.
10
הרבנים הזקנים
דוד | 03-02-2014 21:48
זה שהארבעה זקנים זה נכון.אבל חלק מהם לא תלמידי חכמים מהשורה הראשונה ויש צעירים תלמידי חכמים גדולים מהם
11
מה יש לו
תמרת | 03-02-2014 22:41
כל הרבנים הספרדים מתנגדים ליוזמה, אז מה הקטע של בנט. בתור עובדת ברבנות אני יכולה לומר שמה שמסתתר מאחרי הכל, זו יוזמה של בנט ולבני. ואיני יכולה להוסיף פרטים. פשוט בושה הבנט. מחריב הרבנות. מתאים לו להתחבר כל כך עם לפיד.
12
סוף סוף נחשפה הגזענות
קובי | 03-02-2014 22:57
לאורך שנים הציבור הדתי לאומי מציג מצג שווא של איחוד, כולנו ביחד וכו' אך הישיבות - תפילות ספרד/אשכנז מה הלא שעדיין הרבה מצביעים לש"ס תתבייש לך נפתלי - אתה לא אח שלי
13
הרב רצון ערוסי לא ספרדי
גיל | 03-02-2014 23:31
חברים. הרב ערוסי כשמו כן הוא- תימני. מענין מה הספרדים היו אומרים לגבי ראשון לציון תימני..
14
לכבוד עורך האתר אריה יואלי
אריק | 03-02-2014 23:43
שלום, בתור קורא קבוע אין לי ידיעה אמיתית מהי דעתך על נפתלי בנט. אולם, כאשר אני רואה התקפות בכל יום על האיש, אני חש חוסר אמינות מצידכם. אני לא אגזים אם אומר שאתם עיתון הארץ, אבל מהצד השני. נראה כאילו יש לכם ביקורת הרבה מעבר לביקרות עניינית. נראה שהדרך שלו מזה מרגיזה אותך. נראה לי שפשוט קשה לך להכיל אדם שדעותיו ב"איך המפלגה צריכה להיראות" קשות לך. נראה שהנטייה שלו לשילוב חילונים מרגיזה אותך עד מאוד. אם אתה חש שנפתלי בנט הוא אשליה מכל המובנים, אנא כתוב מכתב מערכת בו אתה מסביר מהי מלחמתך בו, מהו הדבר העקרוני שמפריע לך בו. זה לגיטימי, אבל ידיעות מלאות כעס ואנטיגוזנם אליו רק גורמות לאיבוד האמון שלי בכם.
15
מה עם רבנים ספרדים מרכזיים יותר
נועם | 04-02-2014 1:46
האם זו רשימת הרבנים הספרדים מכיר כמה רבנים לא פחות גדולים מאלו שהוזכרו כמו הדיין הרב אריאל אדרי מהר חומה והרב שמעון כהן ראש מוסדות בית מוריה באר שבע ורב שכונה. רבנים פוסקי הלכות חשובים וגם פועלים להרבות תורה בהיקפים גדולים.
16
בנט לא אשם הרבנים אשמים
אחד הרבנים | 04-02-2014 10:08
מה רוצים מבנט...פוליטקאי... הרבנים האם האשמים. יקירי ירושלים לא היו יושבים עד שידעו עם מי ישבו... למה לא בדק הרב דרוקמן האם אבנים ספרדיים הוזמנו ? למה לא בדק הרב אריאל מה השלכות המהלך למשרת הראשון לציון ? על ר' זלמן ש"נעלם" ועדיין לא נראה בצבור מאז ימי גבעת האולפנה וגבעת הממון שיצא ממנה לא אכתוב. אם מורם ורבם הרב שפירא היה בחיים לא היו מאיזים לפתוח פיהם. אם רצ"י הכהן קוק היה בחיים היו נחבאים בחגבי סלע. כשאני שומע את דעתם אני מבין את דברי הכתוב "נבוב לוחות עשה אותם ".
17
מה זה שייך
תפסיקו לקשקש | 04-02-2014 15:57
כל ארבעת הרבנים איתם התייעץ בנט הם מעל הגיל בו ניתן להבחר לרבנות הראשית, מה גם שמשרת הראשון לציון היא תואר ולא משרה, לכן אם יבחר רב ספרדי הוא ישא בתואר ואם יבחר אשכנזי הוא ישא בתואר. לדוג' השל"ה הקדוש היה ראשון לציון.
18
חבל שהוא מתייעץ עם רב שעומד בפרמידת עסקים נדל"ן וכסף
בית אל | 04-02-2014 18:54
הוא הרבה יותר
19
ביטול מוסד הראשון לציון
גבי | 05-02-2014 13:14
העובדה שלא התייעץ עם רבנים ספרדיים ויש המון כאלה גדולים וגאונים היא פשוט טעות. כי הרי מדובר בתכנית לביטול המוסד ההיסטורי בן כשלוש מאות השנים של הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי וממילא להעמקת ההגמוניה האשכנזית בעולם הרבנות. הרי כל בר דעת יודע - שבאופן מעשי יש רב ראשי אחד רק שהתואר בלבד הינו כפול. הרי מה יהיה כשהחוק ייכנס לתוקפו? יהיה אותו הדבר. יהיה נשיא בית הדין הגדול ויהיה רב ראשי, כך מפרידים את שני התפקידים אבל יהיו שתי דמויות ולא דמות אחת, שתי משכורות, שתי לשכות עם כל מה שמסביב. גם כיום יש את אותו הדבר. אז לאחד מורידים את תואר הרב הראשי - זה הכול. זו פשוט אחיזת עיניים בשביל התקשורת או בשביל למצוא חן בעיניי אנשים. דברי הרב הראשי דוד לאו: "אין חפיפה בין עבודתם של שני הרבנים והאבחנה ביניהם אינה מתמצה בהנהגת האשכנזים והספרדים", הדגיש הרב הראשי הרב לאו. לדבריו, "יש אבחנה מאוד ברורה: אחד מכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול, השני מכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית – ברוטציה ביניהם. על מנת לנהל את שירותי הדת בצורה הטובה ביותר, חובה שבראש שתי המערכות הללו יעמדו רבנים במעמד שווה, כבימי התנאים שמעיה ואבטליון. העומס של שני הרבנים המכהנים רב גם כך, ואין כל הצדקה למהלך, שבסופו של דבר יפגע בשירותי הדת וביהדות". במועצה הוסיפו ועמדו על כך שבניגוד לראשי מערכות ציבוריות אחרות במדינה, לרבנים הראשיים אין סגנים. לדעתי, כל עם ישראל יפסיד ובעיקר הפגיעה היא בספרדים. אני לא רוצה לחשוב מה יהיה כשתהיה לנו כאן רבנות ללא הצד הספרדי המתון, נקבל את הגישה של החלק הקיצוני אשכנזי/ליטאי המחמיר יותר, המגמה הזו תוביל לרבנות הרבה יותר קיצונית ומחמירה ממה שהי היום. הרי הרבנים האשכנזים לא יפסקו לפי דרכם של ענקי, גאוני, רבני ספרד כגון: הרב יעקב מאיר, הרב משה כלפון הכהן, הרב עוזיאל, הרב יצחק ניסים, הרב משאש, הרב יצחק אביחצירא, הרב חיים דוד הלוי וכו' כי אני בפסק אם הם מכירים ולומדים את פסקיהם ודבריהם. לכן, אני מאמין שמדובר בכוונהטובה אך, בטעות היסטורית שכולנו נפסיד מימנה.
20
אם כבר צריך לבטל את תפקיד הרב האשכנזי
אברהם | 01-06-2014 11:09
תפקיד הראשון לציון לציבור הספרדי הרבה יותר משמעותי מאשר הקהל האשכנזי שהחרדי שבו כלל לא שומע לרבנות הראשית, והחילוני שבו כנ"ל, ואילו שכבות האוכלוסיה המסורתיות שמורכבות מהציבור הספרדי הם אלו שזקוקות לרבנות הראשית. הרב האשכנזי יכול להיות 'נשיא בית הדין הגדול' וגם לו אמור להיות תפקיד ביצועי במדינה.