אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: המרגל הכי טוב של ישראל אחרי אלי כהן

וולפגנג לוץ או בשמו העברי זאב גור-אריה חדר לעומק ראשי הצבא והשלטון המצרי ומסר ידיעות צבאיות ומדיניות לישראל. למרות שהיה יהודי, גם כשנתפס שמר על סיפור הכיסוי לפיו הוא קצין נאצי

היום בהיסטוריה: המרגל הכי טוב של ישראל אחרי אלי כהן
  זלמן שזר עם מייק הררי (מימין) וולפגנג לוץ ואשתו וראש המוסד מאיר עמית

היום בהיסטוריה: המרגל הכי טוב של ישראל אחרי אלי כהן

זאב גור אריה נולד בגרמניה בשם וולנפג לוץ לאב נוצרי ולאם יהודייה. אביו נפטר בגרמניה ועם עליית הנאצים לשלטן עלה עם אימו ארצה, והוא נשלח ללמוד בכפר הנוער בן שמן.

בבן שמן גילה את אהבתו לסוסים והתמחה ברכיבה עליהם. בגיל 15 הצטרף ל"הגנה", ומשימותיו כללו סיור רכוב על סוס סביב בית הספר, ואבטחת האוטובוס המשוריין ששימש את בית הספר המבודד כאמצעי הקשר עם העולם החיצון.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: אניית מעפילים ראשונה ממרוקו

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, גויס לצבא הבריטי, שנזקק לשליטתו בשפות גרמנית, ערבית ואנגלית. הוא נשלח למצרים, שם צורף ליחידת מודיעין ועסק בעיקר בתיחקור שבויי מלחמה גרמנים מהחזית הצפון-אפריקאית. לאחר המלחמה התחתן ועיברת את שם משפחתו לגור-אריה.

כשפרצה מלחמת העצמאות התגייס לצה"ל נלחם בלטרון ובמבצע קדש כרב סרן "בגולני".

לאחר מבצע קדש גויס ליחידת המודיעין של צה"ל 131 שלימים תסופח למוסד. אנשי היחידה התרשמו מיכולת המשחק שלו, מאישיותו המוחצנת, מניסיונו הצבאי והמודיעיני, משפת האם הגרמנית שלו ומחזותו הגרמנית. לוץ, יועד להישלח למצרים אזור שהכיר היטב במסווה של איש עסקים גרמני ששרת כקצין בווראמכט בצפון אפריקה.

המרגל הכי איכותי של ישראל במצרים

ייעודו היה לאסוף מידע על התחמשות מצרים ולאסוף מידע על מדענים גרמנים בעל עבר נאצי שמצאו מקלט במצרים ועזרו למצרים בפיתוח אמצעי לחימה. לאחר הכשרתו כלוחם נשלח למצרים הקים חווה לגידול סוסים וללימודי רכיבה, ובנה מערכת מסועפת של קשרים והיכרויות עם בכירי הממשל שנהגו להסתובב בין מועדוני רכיבה.

מפעיליו הוטרדו מאישיותו ומאורח חייו במצרים המוחצנים, אך המודיעין שסיפק למוסד היה באיכות מעולה, הוא הצליח לחלץ מראשי הצבא שקשריו עימם הלכו והעמיקו מידע על תוכניותיהם הצבאיות ועל הלך הרוח במצרים. בין היתר הצליח זאב לסכל את פעילות המדענים הגרמנים ומספר פעמים שלח אליהם חבילות נפץ.

בשלב מסוים הצטרפה לפעילותו אישה גרמניה בשם וולטרוד ניימן, שסייעה לו במשימותיו ובעבודתו החשאית ובהמשך הפכה לבת זוגו.

בחורף תשכ"ה (פברואר 65) נעצרו בני הזוג, במקרה, במסגרת מעצרים של אזרחים גרמניים. לוץ היה בטוח היה כי נחשפה פעילותו ועל מנת לשמור על האישה שעזרה לו בחר לשתף פעולה עם חוקריו אך דבק בסיפור הכיסוי בתואנה כי נפל למלכודת בצע כסף לרגל עבור ישראל.

אחרי משפט, בו בחשה מערב גרמניה בשליחות ישראל, נגזרו עליו מאסר עולם ועל אשתו 12 שנות מאסר. לאחר מלחמת ששת הימים שוחררו השניים במסגרת החלפת שבויים יחד עם אסירי 'עסק הביש'.

בכ"ב באייר תשנ"ג (13.5.93) נפטר זאב גור-אריה (לוץ וולפגנג) הנחשב יחד עם אלי כהן בסוריה לאחד המרגלים הטובים ביותר שתרמו למדינת ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו