אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קשת לרשות השנייה: "אתם לא אחראים על האינטרנט"

קשת בפנייה חריפה לרשות השנייה: הפסיקו את השיהוי בקבלת ההחלטה בעניין FREETV, קבלו החלטה מקצועית ועניינית ללא התערבות חיצונית ושיקולים זרים

קשת לרשות השנייה: "אתם לא אחראים על האינטרנט"
  (צילום: באדיבות קשת 12)

סטרימינג freetv מיזם טלוויזיה חדש אשר יציע את תכני קשת המוכרים, את ערוץ הילדים, ערוצי ספורט 5, תוכן מקורי ועוד. קשת הגישה בקשה לרשות השנייה, כ-14 חודשים לאחר הגשת הבקשה, טרם הכריעה.

חוות דעת של הפרופסור למשפטים יואב דותן מהאוניברסיטה העברית שהוכנה עבור קשת והועברה לרשות השנייה, מתייחסת להליך קבלת ההחלטה של מועצת הרשות השנייה בנוגע לבקשת קשת לקבלת אישור להקמת מיזם הסטרימינג freetv יחד עם RGE. חוות הדעת מבוססת על חוק הרשות השנייה.

פרופ' יואב דותן לרשות השנייה: ״החוק נועד להסדיר אך ורק שידורי רדיו וטלוויזיה אלחוטיים. החוק לא נועד, ולמעשה גם לא מתיימר, להסדיר (או לאסדר) סוגים אחרים של שידורים, כגון שידורים המועברים בכבלים או על גבי האינטרנט.״

פרופ' דותן מציין כי, הסמכות שמקנה לרשות השנייה לעסוק בנושא, מקורה ברישיון השידורים של קשת, אשר קובע שהמועצה תאשר פעילות נוספת בשני תנאים – שהפעילות הנוספת לא תפגע ביכולת לקיים כדין פעילות שידורי טלוויזיה ולא תפגע ביכולת הרשות לפקח על שידורי הטלוויזיה מכוח הרישיון.

על פי דותן, המועצה רשאית לקבוע ברישיון ההפעלה הוראות באשר לפעילויות נוספות של בעלי הרישיון אך ורק בסוגיות הנוגעות לשידורי הרדיו והטלוויזיה האלחוטיים. לפיו, אין לרשות השנייה כל סמכות משפטית או יכולת מקצועית או רגולטיבית לעסוק או לאסדר או לפקח על סוגי שידורים אחרים.

(צילום: שאטרסטוק)

דברים אלה נכונים באופן כללי וגורף ביחס לפעילות מאסדרים בדין המינהלי ובמשפט החוקתי, ויש מקום לומר שעוצמתם חזקה אפילו יותר בעניין שמערב גם את הזכות לחופש הביטוי לצד חופש העיסוק.

כזכור, קשת הגישה שתי בקשות לשני רגולטורים, רשות התחרות, לה הוגשה בקשה לאישור הסדר כובל עם RGE, והרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, לה הוגשה בקשה לאישור פעילות נוספת.

רשות התחרות אישרה את בקשת קשת בספטמבר 2021, ואף נימקה את החלטתה: "ענף הטלוויזיה הרב-ערוצית מאופיין היסטורית כענף עם חסמי כניסה גבוהים הנוגעים בעיקר לעלות הגבוהה הכרוכה בהקמת תשתית ייעודית והשקעת סכומים נכבדים בשיווק ורכש תוכן. כתוצאה מכך, הענף נשלט שנים רבות על ידי שני שחקנים בלבד – הוט ויס.

"… על אף השינויים שחלו בענף הטלוויזיה הרב-ערוצית, ובכללם כניסתם של מתחרים חדשים [סלקום ופרטנר], הענף עודנו נשלט ברובו על ידי שני השחקנים הוותיקים – הוט ויס. ההסדר הנדון יאפשר כניסה של מתחרה נוסף לענף וכתוצאה מכך היצע המוצרים הזמין לצרכן יגדל ורמת התחרות צפויה להשתפר".

הרשות השנייה, לעומת זאת, כ-14 חודשים לאחר הגשת הבקשה, טרם הכריעה. וזאת על אף שקשת הציגה בפני הרשות כל מסמך שהתבקשה, ענתה על כל שאלה שנשאלה, ואף התחייבה לעמוד בתנאים מסוימים על מנת להפיג את חששותיה של הרשות. כל זאת נעשה, ועדיין – המועצה לא החליטה. מדובר בפרק זמן שחורג ממתחם הסבירות ומכללי המינהל התקין.

(צילום: שאטרסטוק)

דותן מסביר כי הרשות השנייה חייבת להתחשב בעמדת רשות התחרות, שאישרה את בקשתן של קשת  ו-RGE לקבלת פטור מהסדר כובל וכי הגישה לפיה ניתן להגביל את קשת בשוק שידורי האינטרנט, שאינו מוסדר על ידי חוק הרשות השנייה, "פוגעת בחופש העיסוק של קשת."

כזכור, הרשות השנייה התכנסה כבר פעמיים על מנת לדון באישור ההחלטה, אך פעמיים נדחתה קבלת ההחלטה בשל התערבות חיצונית, ערב התכנסות המועצה: בתחילת חודש אפריל התכנסה המועצה על מנת לקבל החלטה בנושא המיזם, אך ערב קבלת ההחלטה, פנה שר התקשורת למנכ"ל freetv במכתב המבהיר כי משרדו בוחן את הסדרת תחום השידורים על גבי האינטרנט. בעקבות הפנייה, החליטה הרשות לדחות את ההחלטה בעניין קשת למועד אחר.

על פי פרופ' דותן, על המועצה להחליט על פי החוק הקיים ולא על בסיס שמועות על כוונה עתידית לחוקק חוק: ״אף רשות מינהלית איננה רשאית להימנע מפעולה או מקבלת החלטות בתחום מסוים רק משום שהיא צופה אפשרות של שינוי הדין באותו התחום. חובתה של הרשות היא לקבל, במהירות הראויה, החלטות בבקשות המוגשות לה על פי הדין השורר בעת הגשת הבקשה. על כן, הרשות השנייה איננה מוסמכת לעכב את הטיפול בבקשתה של קשת אך משום שקיימת אפשרות לפיה הדין בנושא ישתנה בעתיד.״

בפעם השנייה, בסופו של חודש אפריל האחרון, התכנסה מועצת הרשות השנייה, שוב, על מנת לדון באישור הבקשה של קשת. אך בערב הדיון של המועצה, פנתה נציגת משרד המשפטים לרשות השנייה בהודעת דואר אלקטרוני שאינה מקבלת את חוות הדעת של היועץ המשפטי של הרשות השנייה לאשר את בקשתה של קשת. הרשות, מצידה, בחרה לדחות שוב את הדיון בהחלטה.

בהמשך פנתה הרשות השנייה להתייחסות של מועצת הכבלים והלוויין. האחרונה הוציאה את הנושא לשימוע ציבורי. כל זאת על אף שקשת אינה כפופה לרשות הזו וכן על אף שהתקיים כבר שימוע לכל בעלי העניין הן ברשות התחרות והן ברשות השנייה. נכון לרגע זה אין מועד לסיום תהליך הבירור של מועצת הכבלים והלוויין ואין תאריך יעד להתכנסות של מועצת הרשות השנייה.

וכך, מה שהיה נראה כהפרעה ממשלתית מפתיעה, הפך לדפוס, כאמצעי לדחייה בקבלת ההחלטה. השיהוי המתמשך גורם נזקים קשים לקשת ולמיזם freetv, כמו גם נזקים לציבור הצרכנים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו