אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אדר א': החודש שהילדים, הבאבות והאנרכיסטים לא אוהבים

מבקשי הקמעות והאנרכיסטים, מיואשים מכללי המשחק של העולם ומחפשים את קיצורי הדרך. השנה הם יחכו חודש שלם כדי להבין שפסח - חג החירות יגיע רק בזמן הנכון

אדר א': החודש שהילדים, הבאבות והאנרכיסטים לא אוהבים
  חכה חודש עם התחפושת (פלאש90)

אצל הרבה אנשים חודש אדר מסמל את סוף השנה, לא מפני שהשנה המקראית מתחילה בניסן, אלא בגלל סיבה אחרת לגמרי. תלמידים רבים מתקשים לחזור לשגרת הלימודים לאחר חגיגות הפורים שנמשכות קרוב לחודש, ולא רק הצעירים מתקשים ביום שאחרי.

גם אחרים, שיום הפורים בשבילם הוא פסגת השנה, ההוא שיום הכיפורים רק טפל אליו ושכל הסודות מתגלים בו – לא מסוגלים להתעורר ביום המחרת בקלות. הכאוס הפורימי והפיכת הסדרים המלווה במנגינת הקרב של 'מיש מיש מיש משנכנס אדר', מותירים אחריהם קרקע חרוכה וחורבות הרוסות.

אבל עם כל הכבוד לפורים, ויש לו הרבה כבוד, פורים הוא רק הכנה לדבר האמיתי – פסח. שלושים יום קודם חג הפסח דורשים בהלכותיו, שלושים יום שמתחילים בחג הפורים עצמו.

פורים הוא אבדן הדעת, הנחה בצד של כלי הניתוח האינטלקטואלי והרפיה מניסוחים אקדמיים של טיעונים לוגיים. אבל התהליך בהחלט לא מסתיים כאן, אסור שיסתיים כאן. הויתור על הדעת הוא רק כדי להבין את מקומה האמיתי במכלול כוחות הנפש של האדם ובכך לזכות לדעת טובה יותר, גבוהה וזכה יותר. שריפת המחברות הפורימית נעשית מתוך ידיעה שמעכשיו עולים כיתה ובילקוט יכנסו ספרים ברמה גבוהה יותר.

מי שיישאר בפורים ולא יתקדם משם, יביע בכך את ייאושו מן העולם. ייאוש שמביא לויתור על הניסיון להסביר את תופעות הטבע, את הגיונות הנפש ואת דיניה של התורה. קל וחומר לנסות ולתקן את העולם השבור והמציאות המעוותת המתגלה מול עינינו.

את פורים כידוע מסמל היין ואת פסח מציין הלחם – וגם כאן פסח מתגלה כמנה העיקרית לאחר שתיית יין הפתיחה. מי שמשתכר מיינו של פורים ולא מעביר את האלכוהול עם חתיכת לחם, יהיה שיכור כלוט. לוט שהתייאש מהעולם של סדום החרבה ובחר לשכוח מהמרירות והקושי באמצעות הטיפה המרה.

לברוח מהמציאות

התופעות של אנשי עסקים, של חולים ושל מקבלי החלטות אישיות ולאומיות שתולים את יהבם במקובלי דמה, מבטאת את הרצון הזה. במקום להבין שעסקים עושים עם ידע ולא עם ציות ושתורה לומדים עם כללי הוראה ולא הוראות כלליות – רבים מאיתנו בוחרים לשתות מהיין המשכר ולא להשביע את הגוף החלש.

לא לשווא הקבלה נמשלה ליינה של התורה, הסוד והיין שווים מספרית וטומנים בחובם דמיון לא מפתיע. הקבלה מסחררת, מערפלת את החושים ואם לא תלווה בכרס מלאה תלמוד ופוסקים היא תהפוך את האדם לשיכור שאינו מבדיל בין אינטואיציה נבונה לקדושה מזויפת.

לא רק תמימי דרך או עסקנים ניו-אייג'ים נתקעים בפורים ולא מתקדמים לפסח. גם אנשי הפוסט – פוסט המודרנה, הציונות או כל דבר אחר, חוטאים בחטא זה. ראיית החסרונות בכל דבר עד כדי שלילת זכות הקיום שלו מבלי לשאוף לבנין מתוקן יותר הופכת לטרנד. אבל ההחרבה של העולם הישן עד היסוד מבלי לחשוב מה יוקם לאחריו תשאיר אותנו ריקים מתוכן.

בעמדה הזו, נמצאים יחד מבקשי הקמעות וכותבי הטורים החתרניים, כולם – עמי ארצות ומלומדי אקדמיה, זקנים וצעירים – מיואשים מכללי המשחק ומתעסקים בעיקר בשבירת הכלים.

ההוספה של חודש שלם ודחייה של כל אירועי ומצוות הפורים רק כדי שפסח יחול בזמנו מלמדת אותנו מהו הסדר הנכון. החגיגה תדחה בחודש שלם ובלבד שהמנה העיקרית – מלאת החרות, האמונה והלאומיות – תוגש בדיוק בזמן. אם נפנים את המסר הזה נהיה מעולים יותר, כאלה המתוארים בדברי הרב קוק: "האידיאליסטים הגדולים רוצים בסדר יפה וטוב, מוצק ואדיר כזה, שאין בעולם לו דוגמא ויסוד, על כן הם מהרסים את הבנוי לפי מדת העולם. המעולים יודעים גם לבנות את העולם הנהרס, אבל הגרועים, שהנטיה האידיאלית היותר עליונה נגעה בהם רק נגיעה כל שהיא, הם רק מחבלים ומהרסים..".

בזכות האיפוק שנחוש חודש שלם, לפני ההנאה מריחו המבושם של חודש אדר, נוכל לספוג אל ריאותינו את נינוחות הפריחה של חודש האביב. אביב של עולם חדש, עולם מתוקן יותר ההולך ונגאל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
היועץ המשפטי קיבל חודש נוסף להכנת כתבי אישום לבבא ולרב
אדר ב | 31-01-2014 15:48