אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הדלקת מדורות, זיהום מיותר או מנהג חשוב?

להיתפס דווקא למדורות ל"ג בעומר, נותן את הרושם שמישהו מחפש את המטבע מתחת לפנס. נלחם כביכול בזיהום אוויר, אך באמת נלחם במשהו שקשור לתרבות יהודית

הדלקת מדורות, זיהום מיותר או מנהג חשוב?
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90; תמונה קטנה: אריאל מינקוב)

כבכל שנה בשנים האחרונות, מפרסם נציב כבאות והצלה, צו המונע הדלקת מדורות בפועל. למי מיועד צו זה? כרגיל לאוכלוסיית שומרי החוק. למגזר ה"צעיר" אין צורך בצווים.

בדומה למדיניות החזקת הנשק בישראל, לאוכלוסייה שומרת חוק ישנם קריטריונים מחמירים ביותר להחזקת נשק. אולם בשטחים נרחבים במדינת ישראל, ניתן להחזיק נשקים מכל הסוגים, וכל מוסדות המדינה כבר וויתרו מראש על העניין.

הרי זה סוד ידוע לכל (ובוודאי לנציב כבאות והצלה), שרובן המוחלט של השריפות המתרחשות במדינת ישראל, מהן מתריע נציב כבאות והצלה בכל פעם שיש מזג אוויר שרבי, מוצתות במזיד על ידי "צעירים" בעלי תעודת זהות כחולה/כתומה. ובכל זאת יש להזהיר את שומרי החוק. אגב, זו "גאונות" להתריע כל פעם מחדש על מזג אוויר שרבי, ולהתכחש לכך שיש מי שמקבל השראה מהאזהרות, להצתה על רקע לאומני.

על כך נוספת ביקורת, מצד זיהום האוויר, הגורם סבל של ממש לחלקים נרחבים באוכלוסיה, אסתמטיים, זקנים ועוד. באופן אישי, הייתי שמח מאד שיפחיתו זיהום אוויר: בבתי הזיקוק, בשאר המפעלים במפרץ חיפה, במפחמות המזהמות שנמצאות בכל מקום שיש "צעירים", בטיסות ועוד ועוד. להיתפס דווקא למדורות ל"ג בעומר, נותן את הרושם שמישהו מחפש את המטבע מתחת לפנס. נלחם כביכול בזיהום אוויר, אך באמת נלחם במשהו שקשור לתרבות יהודית.

אינני חושב שמדורת ל"ג בעומר היא מצווה, או אפילו מנהג. אמנם היו מדליקים מדורה בקבר רשב"י, אך לא שכל אדם או משפחה ידליק מדורה, אלא רק שם. בעדה אליה אני משתייך, נהגו להדליק דווקא נרות. בהחלט אין שום צורך שליל ל"ג בעומר יהיה הזדמנות לפריקת עול, לגניבת קרשים מאתרי בניה, לנזקי בריאות, לנזקים סביבתיים ועוד.

אף על פי כן, בדורות האחרונים נרתמו מנהגים שונים שהיו נהוגים בל"ג בעומר, כגון שימוש בחץ וקשת, לחיזוק הלאומיות היהודית, לזקיפות קומה יהודית ולשאיפה לגאולה. ואין מתאים יותר מל"ג בעומר לשם כך.

רבי עקיבא הצהיר על בר כוכבא כעל משיח, בעקבות העובדה שעצר אבני בליסטראות וזרק אותן חזרה לכיוון הרומאים, כעדותם של חז"ל. תלמידי רבי עקיבה ובראשם רבי שמעון בר יוחאי, נלחמו על עצמאות יהודית בארץ ישראל, שגולת הכותרת שלה היא חזרה לירושלים ובניין בית המקדש.

כך טבע בר כוכבא מטבעות עליהן כתוב "לחרות ירושלם" ומוטבעת צורת בית המקדש, זאת במקום המטבעות הרומיים עליהן הוטבעה צורת אשה מושפלת ונכתב "יהודה הכבושה".

הדלקת המשואות שנועדה בזמן חז"ל לפרסום קידוש החודש, באופן שהפרסום היה מגיע עד למרכז היהודי בבבל – "עד שהיה רואה כל הגולה לפניו כמדורת האש. … מאי כמדורת האש? תנא: כל אחד ואחד נוטל אבוקה בידו ועולה לראש גגו" (ראש השנה כב:) – בוטלה בעקבות השומרונים, שהיו משיאים משואות מוטעות כדי לבלבל את הציבור. הדלקה זו חודשה ככל הנראה על ידי רבי עקיבא, כביטוי של עצמאות יהודית.

אפשר לצמצם את המדורות ולאחד אותן למדורות קהילתיות, באופן שהבעיות הנובעות מהמדורות תהיינה זניחות, בכדי לשאוב מהן בהזדמנות זו חיזוק ללאומיות היהודית ברוח רבי שמעון וחבריו.

=======

הרב חננאל זייני הוא ראש המכון התורני אור וישועה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מה לרב...
מדהים ומזעזע | 18-05-2022 11:38
מה לרב עובד אלילים מימי הביניים ולזיהום אוויר? האיש בכלל לא מסוגל להבין מה הבעייה.
אין קשר בין...
אלי | 18-05-2022 17:58
אין קשר בין לג בעומר והמדורות לתורה.
האם מנגל אינו מביא זיהום אויר ומחלות קשות?
ישראל השניה | 18-05-2022 17:13
אבל מנגל חשוב להם מאד, ומדורות ל''ג בעומר לא...
הרב ציין...
דור | 18-05-2022 14:08
הרב ציין עובדות נכונות והן שטיסות או בתי זיקוק גורמות הרבה יותר זיהום אוויר מאשר מדורות
אם אתה...
מדהים ומזעזע שמדהים ומזעזע | 18-05-2022 12:26
אם אתה לא מסוגל להבין עובדי אלילים ועוד יותר גרוע להבחין בין עובד אלילים למי שמאמין בבורא אחד אל תנסה לחלק ציוני הבנה לאנשים אחרים!!!
גם אויל מחריש חכם יחשב.
חיפאי | 18-05-2022 12:01
התורה התייחסה לזיהום אוויר, כשפיתגורס עוד לא נולד
2
יפה מאוד! ממש...
ישר כוח דעה מיושבת ואמיתית כלל ישראלית | 18-05-2022 15:10
יפה מאוד! ממש זו התחושה באוויר לקראת כל סממן יהודי מסורתי , מה לגבי הפגנות הערבים הכוללים בקבוקי תבערה וצמיגים בוערים פחי אשפה בוערים? כנראה בשטחים אין חור באוזון...
3
מאמר יפה ונכון...
אחיה | 18-05-2022 17:27
מאמר יפה ונכון מאוד!
4
מדורות וקברים, עבודת...
נורי | 18-05-2022 17:49
מדורות וקברים, עבודת אלילים מדאורייתא.
כן 'אש...
אני מקווה שאתה ציני | 19-05-2022 10:27
כן 'אש תמיד תוקד על המזבח ומערת המכפלה זה עבודה זרה דאורייתא...' אתה קורא מה שאתה כותב לפני לשלוח ? המשפט שאמרת זה רק בור ועם הארץ יכול לכתוה
5
מנהג מטופש אין...
אלי | 18-05-2022 17:57
מנהג מטופש אין לו שום קשר לתורת ישראל
אני לא...
תרגיע חביבי | 19-05-2022 10:31
אני לא יודע מה איתך אבל הרב הראה קשר די ישיר... וגם אם תגיד שזה לא מהתורה ולכן אין מה לחגוג יום העצמאות אה סליחה לג בעומר הייתי ממליץ לך לראות את זה פשוט כיום נוסף לפגוש יהודים לדבר דברי תורה ולאכול עם אוירה חמה ומשפחתית