אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: הבריטים רוצחים את אלכסנדר רובוביץ

בט"ז באייר תש"ז היום לפני 75 שנים חטפו הבריטים את הנער אלכסנדר רובוביץ, מדביק כרוזים של ארגון לח"י. הוא עונה למוות וגופתו נקברה במקום לא ידוע. הרוצח רוי פאראן נמלט לבריטניה

היום בהיסטוריה: לאן נעלם הנער אלכסנדר רובוביץ?
  אלכסנדר רובוביץ הי"ד

היום בהיסטוריה: הבריטים רוצחים את אלכסנדר רובוביץ

"…הוא מעולם לא איחר. חיכית בגינה והילד איננו, יצאתי לרחוב לכיוון מסלול בואו… והוא איננו כעבור כמה שעות בא לביתי האחראי להדבקה וסיפר שעל סמך מידע שנאסף בשטח נראה שחיים נחטף בידי בלשים בריטים. מהחשש ש'חיים' ישבר בחקירה נערכו חילופי כתובות ונקודות פעילות הידועות לו אך כל זה היה מיותר 'חיים' לא פתח את פיו וייתכן שמשום כך שילם בחייו"

כך סיפרה שרה חסון ("נורית") אחראית מחלקת הנוער בלח"י על הלילה בו חיכתה ל"חיים" הוא אלכסנדר רובוביץ שיביא את הכרוזים להדבקה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: הבריחה הגדולה מכלא עכו

אחת הדרכים להביא את דבר המחתרות אל הציבור ובכך לעקוף את הצנזורה הבריטית שעקבה אחר הידיעות בעיתונות, הייתה הדבקת כרוזים. הכרוזים הודבקו באישון ליל על קירות הבתים. ובבוקר צבאו המונים מול הכרוזים ושאבו מהם מידע עידוד והוראות.

בליל ט"ז אייר תש"ז (6.5.47) יצאו חוליות לח"י להדבקה נוספת. אלכסנדר רובוביץ בן ה-16.5 נשא עמו את חבילת הכרוזים בדרכו אל מקום המפגש. אך כאמור אלכסנדר לא הגיע והכרוזים לא ניתלו.

לוח זיכרון במקום חטיפתו של אלכסנדר רובוביץ, רחוב אוסישקין פינת קרן קיימת בירושלים (ד"ר אבישי טייכר)

הרוצח: קצין הבולשת רוי פאראן

חבריו ובני משפחתו החלו לחפש אחר עקבותיו. הנער לא נמצא בשום מקום. הוריו הופתעו לגלות כי בנם התגייס ללח"י. בהמשך התברר, כי כאשר אלכסנדר צעד למקום המפגש עם הכרוזים, בפינת רחובות אושסיקין-קק"ל בירושלים, עצרה לידו מכונית אזרחית ומתוכה יצא גבר דובר אנגלית וגרר את אלכסנדר לתוך הרכב. ליד מקום החטיפה נמצא כובע ובתוכו אותיות מחוקות אומנם אך ניתן היה לזהות כי הכובע שייך לרוי פאראן, קצין משוחרר ממלחמת העולם השנייה שגויס ליחידה מיוחדת לטיפול באמצעים אלימים במחתרות.

האירוע זעזע את כל היישוב בארץ. בתחילה הבריטים ניסו להכחיש את הקשר למעשה אך לאחר שחברי לח"י ביצעו מספר פעולות תגמול ומידע שהגיע כי פאראן קשור למעשה והלחץ הציבורי גבר, נאלצו הבריטים להעמיד את פאראן לדין אך כעבור זמן קצר הבריחו אותו בחזרה לאנגליה.

בלח"י המשיכו לחפש דרך לנקום בפאראן ושלחו חבילת נפץ לבית משפחת פאראן. אחיו של רוי פתח את החבילה ונהרג.

רוי פאראן בוכה על קברו של אחיו (מתוך הספר 'חיילים אלמונים')

אלכסנדר רובוביץ, "חיים" נולד וגדל במאה שערים, למד בתחכמוני ובמעלה. בתיכון הצטרף ללח"י. במהלך השנים נעשו מספר ניסיונות לאתר את מקומו, אך עד היום 75 שנים אחרי מקום קבורתו לא נודע.

ט"ז אייר לפני 75 שנים נעלם נער שחלם להקים מדינה ומקום קבורתו לא נודע.

עוד באותו נושא

התפתחות משמעותית באיתור שרידיו של אלי כהן


55

היום הוא גם יום הזיכרון לגיבור ישראל אלי כהן. לפני 57 נתלה מרגלנו שנשלח להגן על המדינה ומקום קבורתו לא נודע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו