אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב רוזנצוויג: "החלטתי שהכינוס הזה לא שווה את הזמן שאשקיע בו"

הרב יוני רוזנצוויג מ'בית הלל' מסביר כי לא הגיע לכנס רבני הציונות הדתית אתמול משום שהוא "מציג מצג שווא ואינו משקף כלום"

הרב רוזנצוויג: "החלטתי שהכינוס הזה לא שווה את הזמן שאשקיע בו"
  "החלטתי שהכינוס הזה לא שווה את הזמן שאשקיע בו" (אלירן אביטל)

הרב יוני רוזנצוויג מרבני 'בית הלל' מסביר הבוקר (ד') בדף הפייסבוק שלו מדוע נעדר מכנס רבני הציונות הדתית אתמול.

"לא הלכתי. את הרטוריקה של מארגני הכנס זיהיתי כבר מההתחלה, והבנתי שמה שהולך להיות זה קובץ נאומים שפחות או יותר חוזר על עצמו. אף שאני מסכים שלעיתים יש צורך בהפגנה ומחאה, וצריך להקדיש זמן גם כדי למסור מסרים שידועים מראש – מכל מקום החלטתי שהכינוס הזה לא שווה את הזמן שאשקיע בו. החלטתי להשתמש בזמן שלי לדברים אחרים." כותב הרב רוזנצוויג המשמש כרב קהילה בבית שמש.

"מדוע? בגלל שהכנס מציג מצג שווא. גם אם הייתי יושב ומסתחבק עם רבנים שביום רגיל חולקים עלי בענייני הלכה ואמונה מכל וכל, זה לא היה משקף כלום. זה לא חידוש שכולנו מסכימים שהתורה חשובה, וזה לא מפתיע שכשמכנסים אנשים בחדר אחד אז הם מצליחים להיות נחמדים ונימוסיים אחד לשני."

הרב רוזנצוויג עלה לאחרונה לכותרות לאחר שפרסם טור באתר NRG בו תיאר כיצד התיר לעצמו להדליק בשינוי את החשמל שנפל בליל שבת של סופת השלגים. המאמר גרר אחריו תגובות קשות של רבנים בציונות הדתית שהאשימו אותו בחילול שבת.

בהתייחס גם לפרשה ההיא הוסיף הרב רוזנצוויג התייחסות ובה כנסים שאליהם הוא כן מוכן להגיע ובהם: "כנס רבנים שתומך בזכותם של רבנים לומר את דעתם בענייני הלכה ואמונה ללא שיותקפו באופן מחפיר ומעליב על ידי חבריהם."

וכן: "כנס רבנים שתומך בזכותו של הציבור לעשות לו רב, לסמוך על רבנים מגוונים שונים, ללא נסיון לנכס את כל האמת במקום אחד ורק במקום אחד. כנס רבנים שתומך בשיטות לימוד שונות, בחסידות, בהלכה, במחשבה, בלימוד הגמרא, בצורה מחקרית ובצורות אחרות. כנס רבנים שתומך בעשיית כנסי רבנים גם סתם כדי ללמוד תורה – ולא רק כשיש צרה שמאגדת אותנו ומכריחה אותנו לשבת בעל כרחנו באותו חדר.

"לאלו הייתי עושה מאמץ להגיע. "אבל לא נראה לי שאצטרך לפנות זמן בלו"ז הצפוף שלי בקרוב." סיים הרב רוזנצוויג בעוקצנות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
לפני שיתחיל העליהום
יוני רוזנצוויג | 29-01-2014 12:07
לפני שהמטקבקים הרבים יתחילו את העליהום המסורתי עלי, רק אגיד שכהרגלם סרוגים רוצים להציג אותי באור מסוים, והם בוחרים את הדרך לעשות את זה על ידי הדגשת משפטים מסוימים והוספת הערות כדי להשחיר את פני. לא הפעם הראשונה, ומן הסתם לא הפעם האחרונה. אז נבהיר: (1) לא הלכתי לכנס, ולא הרגשתי שחשוב שאהיה שם. (2) יש לי רק הערכה גדולה כלפי הרבנים והמארגנים, אבל נראה לי שכנס כזה - עם כל העוצמות בו - היה צריך להיות מכוון כלפי נקודות אחרות. (3) אני בעד כנסים של רבנים ומכבד את גדולי הדור שעומדים בראש מחננו. עפר אני לרגליהם. אולם, האחדות תמיד באה כשאין ברירה, ולא על מנת לקדם סדר יום שממש נצרך בציבור. למה חייבים להיפגש רק כשיש צרה? למה אי אפשר לעשות מפגשים כאלו גם לכתחילה?! זה מה שמפריע וכואב לי. אני רוצה מפגשים וכינוסים של רבנים שלא רק באים להגיד את מה שכולנו יודעים כבר, אלא מפגשים שבאים לקדם את הנושאים שעליהם איננו יודעים דבר, ושצריכים טיפול דחוף. לכנסים כאלו אגיע ועוד איך, בצמא רב לשמוע דברי חכמים.
2
בושה וחרפה מדהים כמה
משה | 29-01-2014 12:18
גאווה בכתבה אחת..רבני בית הלל רוצים להנהיג לבד את העם כי הם פועלים מתוך גאווה ודיקטטורה...רק הדעות שלהם נכונות..אעלק פלורליזם.. הם הכי פאנטיים שיש שאפילו ערב אחד להשקיע לטובת האומה במסרים שהם מסכימים אבל לא בדיוק נאמרים בדרך שלהם אז הם מבריזים. אני מוחה בשם כבוד התורה!
3
האם הרב יוני כתב זאת בשם ארגון בית הלל או כדעתו האישית?
| 29-01-2014 12:25
האם מישהו באתר סרוגים מנסה להוציא שם רע לארגון בית הלל?
4
מקווה שניצלת את הזמן ללמוד הלכות שבת
דודו | 29-01-2014 12:30
כמה גאווה יכולה להיות באיש אחד...
5
בלי קשר לכינוס אני לא בעדו .רק תחזור בתשובה
ליאורה | 29-01-2014 12:34
אני בכלל לא בעד הכינוס שבכלל לא מייצג את כל הציונות הדתית , אבל שתדע שכל כך כאב לי מה שעשית בשלג , כאב לי שהתרת וויתרת כך לעצמך , על השבת , על דברי התורה הקדושה . בשבילך , בשביל משפחתך ובשביל כל עם ישראל - תעשה בדק בית אמיתי יסודי ותחזור בתשובה . בהצלחה וממשיכה להתפלל עליך .
6
דיווח: למערכת סרוגים
יואב | 29-01-2014 12:56
אורי אורבך על עצרת התפילה שמארגן אורי אריאל:אני לא משתתף בעצרות תפילה עם אקט פוליטי בטח כשאתה חבר בממשלה. מקור:טויטר של קלמן ליבסקינד
7
האתר הזה הוא משרד יחצנות של הרב רוזנצוויג?
ננ | 29-01-2014 13:12
בטח לא תפרסמו את התגובה הזאת. אבל אני לא חושב שכל פיפס שרב קהילה שולי בארץ מפרסם בפייסבוק יש צורך לצטט... אם זה היה אחד מראשי בית הלל או מדובריו היה מקום לפרסם, אבל כל אחד מעשרות הרבים והרבניות שנמצאות שם ויכתוב איזה משהו באינטרנט תפרסמו? אולי הוא רוצה למצב את מעמדו כמו של הרב חיים נבון...
8
יוני רוזנצוויג
| 29-01-2014 13:21
אין לי מושג למה סרוגים נותנים לך במה.... אתה ממש חסר חשיבות.
9
שכחת לכתוב
שלג שאשתקד | 30-01-2014 10:49
הרהרתי בדבר מעט אבל זה לא הפריע לי אחר כך לישון שנת ישרים
10
תאונת עבודה שילוב מורים חרדים בישיבות תיכוניות בעוכרנו
החרדלים אסוננו | 30-01-2014 13:58
11
אויל מחריש
חכם יחשב | 30-01-2014 16:22
הרב אריאל והרב דרוקמן לא מספיק חשובים שתפנה להם זמן .נ ו שוין
12
למה לא מתייחסים לפסק הדין שלו ???
דניאל | 31-01-2014 9:50
האם מותר או אסור להדליק מזגן במצב נוראי כמו שהיה בליל השלג ???
13
אשליה ושמה בית הלל
נעם | 01-02-2014 21:07
רבני הלל שחרטו על דגלם אהבה ואחדות הם ראשי המפרידים והאטומים לדעות אחרות. פלורליזם רק כלפי דעותיהם שלהם ולא של אחרים. הם יחפשו את המפריד ולא המאחד.