אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כנס הרבנים: "לא מתכנסים למען ארץ ישראל אלא למען התורה"

כמאתיים רבני הציונות הדתית התכנסו הערב בגני התערוכה כדי להביע סולדיריות עם הישיבות החרדיות הנתונות בקיצוצים קשים: "עם כל הגוונים ועם כל ההבדלים זו תורה אחת"

כנס הרבנים: "לא מתכנסים למען ארץ ישראל אלא למען התורה"
  הרב דרוקמן נואם בכנס הרבנים (אלירן אביטל)

בגני התערוכה בתל אביב התכנסו הערב (ג') כמאתיים מרבני הציונות הדתית. בניגוד לשנים עברו לא עסק הכנס בנושאים מדיניים ובארץ ישראל אלא אך ורק בחשיבות לימוד התורה ובעיקר בדאגה גם לעולם התורה החרדי.

בראש הרבנים עמדו הרב חיים דרוקמן והרב יעקב אריאל שישבו זה לצד זה. על הנחיית הטקס הופקדו ראש ישיבת ירוחם הרב אליהו בלומנצוויג וראש ישיבת רמת גן הרב יהושע שפירא שקראו לרבנים בזה אחר זה לשאת דברים.

ראשון הדוברים היה רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל  שאמר: "התכנסנו להגדיר את חשיבותה של תורת ישראל. עם כל הגוונים ועם כל ההבדלים זו תורה אחת. דווקא הציבור הציוני דתי צריך ללמד שכולם יש חלק בתורה. בפרשת השבוע אנחנו קוראים על "ועשו לי מקדש", עשיית המקדש היום עד שיבנה המקדש זה לבנות עוד בתי מדרש",והוסיף גם משפט על לימות התורה לנשים: "אני רוצה להוסיף שגם לנשים יש חלק בזה, אבל בצורה שלמדו בסיני."

הרב שמואל אליהו שדיבר מיד אחריו הגדיר את ההבדל בין הכינוס הנוכחי ובין הכינוסים הרגילים של רבני הציונות הדתית: "אחרי ההצהרה של ראש הממשלה כי לא יפונו ישובים, סרה מאיתנו חמת הקרי. אנחנו לא מתכנסים למען ארץ ישראל אלא למען התורה. עולם התורה חשוב לנו כי זה הקיום והחמצן של האומה." הרב אליהו הזכיר את פגישות הפיוס שנערכו מיד לאחר הקמת הממשלה בינו ובין הרב אלבז ועוד רבנים חרדים במטרה לקרב בין שני עולמות התורה.

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון דיבר על האתגרים העומדים לפתחה של הציונות הדתית, על הבטים עליהם צריכים הרבנים לתת את הדעת ביחס למה שקורה בחברה הישראלית: "מוטלות עלינו משימות גדולות. תפקידו של הכנס אינו לדבר על מה קורה במקומות אחרים אלא מה הוא תפקידנו".

כל הדוברים בכנס דיברו על הצורך באחדות בעולם התורה. הרב מיכה הלוי השווה בין ישיבת מיר לישיבת מרכז הרב לישיבת פורת יוסף "מהיכן יגדלו לנו תלמידי חכמים ורבנים?!", הרב יעקב אריאל ציין כי "בתי המדרש שלנו מלאים בספרים מכל הזרמים והגוונים".

photo (2)

הרב שמואל אליהו נואם בכנס הרבנים (אלירן אביטל)

בין לבין דיבר יו"ר חברת החשמל, האלוף רון-טל על הצורך בהדברות. הוא הזכיר כי במשרדו בצבא היה תלוי הפסוק "לא בכוח ולא בחיל כי אם ברוחי אמר ה' צבאות" והוסיף כי בזמן היותו מפקד זרוע היבשה ביקש לצמצם את הפגיעה בישיבות ההסדר והיה מבין מנסחי פקודת השילוב הראוי. "שינויים בעולם התורה לא עושים בכוח", אמר רון-טל "אלא ברוח" הוסיף אחריו הרב חיים דרוקמן.

בלי בית הלל והר המור

כותרת של ממש לא יצאה מכינוס רבני הציונות הדתית, אולי בזכות העובדה שהרבנים התבקשו שלא לתקוף אישית את נציגי הבית היהודי. רובם של הדוברים חזר פחות או יותר על אותם הרעיונות, של חיזוק לימוד התורה ועולם הישיבות.

המארגנים כנראה חששו מקרחות באולם, הביא לכך שתלמידי הישיבה הקטנה 'דרך חיים' בשעלבים הוזמנו כדי שימלאו את האולם. חצי שעה לאחר תחילת הכנס התבקשו התלמידים לקום כדי לפנות מקום לרבנים שהמשיכו למלא את האולם. מבחינה זו יכולים המארגנים לרשום הצלחה עם כמאתיים רבנים.

ההבטחה לכנס שיאחד את השורות מ'מרכז הרב' ועד 'בית הלל' לא התקיימה. רובם של הרבנים מזוהים עם ארגון 'דרך אמונה' שהיה לו מפגן כוח ראשון ומוצלח, עם עשרות מרבניו (כ-80) שהגיעו לכנס ובראשם הרב מיכה הלוי והרב יעקב שפירא. יו"ר ארגון צהר הרב דוד סתיו ששוהה בחו"ל (דבריו הוקרנו בסרטון), שיגר בקשה לרבני צהר להגיע לכנס, אך הנציגות לא בלטה. רבני 'בית הלל' לא הופיעו כמו גם רבני ישיבת הר המור. רובם המכריע של הרבנים היה שייך לאותו זרם מרכזי של רבני הציונות הדתית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
ישר כח
| 29-01-2014 0:01
ותודה לסרוגים על הדברים תביאו עוד מידע ואנחנו נשמח
2
רבני בית הלל=צוהר=הר המור
שלום | 29-01-2014 0:32
הצד השווה שדרכם לילך ולהזיק ושמירתם עליך ( בבא קמא )
3
ישר כוח!
א.א. | 29-01-2014 0:42
ברוך ד' חזק וברוך על הכנס! סוף סוף. צריך לפרסם את הדברים בתקשורת החרדית, והכללית! וכמובן ישר כוח לישיבה הקדושה דרך חיים....
4
לישיבות לא חסר כסף -חסר התנהלות נכונה והגינות ...
יהודי מגיב | 29-01-2014 3:26
5
איך אפשר להרים קרנה של תורה כשהרב דרוקמן עומד בראש הכנס
| 29-01-2014 8:01
לאור תמיכתו במוטי אלון???
6
איך יתכן שלא נתנו לרב ברוך אפרתי לדבר?
| 29-01-2014 8:11
הוא לא אחד מהמנהיגים?
7
די ללכלך! היה מכל הגוונים
ננ | 29-01-2014 10:45
מה אתם רוצים? 80 מ200 זה יפה אבל זה אומר שהרוב היו שייכים לגוונים אחרים!! הרב מדן והרב בלומנצוויג שייכים ל"דרך אמונה"?! נו באמת. הרב מיכה הלוי בהחלט מזוהה עם הר המור, מה גם שהרב מרדכי שטרנברג, ראש ישיבת הר המור, גם השתתף בהקמתה מחדש של דרך אמונה
8
מעניין אם בכנס חרדי היו גם מזכירים את עולם התורה הציוני
רפאל | 29-01-2014 17:32
יש לי תחושה קטנטנה שלא..
9
בעולם הישיבות החרדי,אין זכר לתורת ארץ ישראל
השפלות הקבועה של הד"לים | 30-01-2014 4:18
כבר 50 שנה. וכל ספר /אזכור של רב/ישיבה ציונית - יגרור אוטמטית את העפתו של התלמיד מהישיבה. כמה עבדות בנפש יש בציבור הדתי לאומי-שמנסה להתחבב על אלה שבזים לו.....
10
להתאחד, להתאחד ולהתאחד
יפתח | 30-01-2014 12:32
למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל.
11
אחיזת עינים נוסח רבני המזרחי
משה זוכמיר | 01-02-2014 23:13
כנס לתמיכה בלומדי התורה- בלוף נוסף מבית רבני המזרחי, העושים מעשה זמרי ורוצים ליטול שכר כפנחס, תומכים בבנט הרשע (אגב שגם אותו נבזה מצהיר שידאג לעולם התורה, בבחינת חיבוק של עשיו), ומאידך דואגים לעולם התורה. שקר נוסף מיני רבות