אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עוד דרך מניפולטיבית לצמצם ולהקטין את הנשים

ההתייחסות לנשים כאל פתייניות תוך מתן פטור לגבר ממעשיו וההנחה שכל הגברים אינם יכולים לעמוד בפני פיתוי ולומר לא, הינו יחס המקטין את הגברים, ומניפולציה לצמצם נשים

עוד דרך מניפולטיבית לצמצם ולהקטין את הנשים
  אילוסטרציה (צילום: עבד רחים חטיב / פלאש90)

התעוררתי הבוקר לתמונות שנשלחו אלי על שלטים שנתלו ברחבי העיר אשדוד באותיות לבנות מאירות עיניים על רקע שחור. לא, השלטים לא הביע השתתפות בצער הנרצחים בפיגועים בערים וברחבי הארץ, כולל בערים החרדיות בני ברק ואלעד. השלטים, יהא הכותב אשר יהא, הוכיחו והזהירו את בנות ישראל.

"בת ישראל תהיי צנועה! ואל  תכשילי בחורי ישראל!" הפנייה בשלטים המכוונת בצורה ישירה דווקא לנשים, מעלה מספר הנחות שחשוב שניתן את הדעת עליהן.

האחת, ההנחה שכל הגברים ללא הבדל, דתיים, חרדיים, חילוניים אינם יכולים לעמוד בפני פיתוי ולומר לא, הינו יחס המקטין את הגברים, מייחס להם חולשת אופי ורפיון הדעת ושכל.

הנחה נוספת, הפנייה  לנשים מכירה בכוח שיש לנשים, במקרה זה הוא מיוחס ללבוש, באמצעותו הן יכולות ועלולות אולי בכוונה תחילה לגרום לגבר להיכשל. ולכן על הנשים חלה האחריות להיות צנועות בכל דרך ולמנוע חטאו של הגבר.

הטלת האשמה והאחריות על נשים והתייחסות אליהן כאל פתייניות תוך מתן פטור לגבר ממעשיו, הינה, בעיניי, עוד דרך מניפולטיבית לצמצם ולהקטין את הנשים וחמור מכך, יש פה מתן לגיטימציה מזעזעת לכישלונו ולחטאו במידה ויפעל בצורה שאינה נאותה כלפי נשים.

כתובות בבית שמש, ארכיון (צילום: יעקב לדרמן/ פלאש 90)

בתליית שלטי חוצות מעין אלה יש ניסיון לכפות ערכים על קבוצה אחרת שאינה מאמינה בהם ופה נכנס גם האלמנט של  כפייה דתית תפיסתית.

עם זאת, אם תוכן השלטים, מכיר בכוחן של הנשים ועוצמתן אני חושבת ומציעה שיש לנצל הכרה ותובנה זאת וליישם אותה בהאצת התהליך לקידום מעמד הנשים והיחס אליהן בחברה החרדית ובכלל גם לתחומים אחרים לטובת הנשים, משפחתן והקהילה.

ואם להתייחס לבקשת השלטים – יש בהחלט מקום לדיון על צניעות בכלל וצניעות ביהדות, במשמעות הרחבה, האוניברסלית ממש כמו החוקים במקרא שרבים מהם ערכים אוניברסליים מוסריים חברתיים.

התורה הדגישה את ערך הצניעות לגבי כל אדם בכל מיני ביטויים למשל בביטוי "הצנע לכת",  כשהכוונה לנהוג  בענווה, לא להבליט, לא להחצין את העושר, את היופי. לא להיות יהיר, לא "לנקר עיניים" על מנת לא לפגוע באלה שלא התברכו בנכסים פיזיים או גשמיים.

לגבי הנשים, הביטוי "כבודה של בת מלך  פנימה", משמש את שומרי הצניעות להורות ולדרוש כתנאי להיות האישה מכובדת לכסות את גופה ואת ראשה ועדיף שתישאר בבית. דרישה זאת אינה מהווה בעיה ככל שהיא מקובלת ומהווה נורמה מוסכמת על המאמינים בה.

בעיני זו זכותו של כל אדם גבר או אישה להתלבש ולהתנהג על פי הערכים שהוא מאמין ומתקיימים בקהילה שהוא חי בה. חשוב להדגיש כי נשים לא אשמות בחטאו של הגבר ואין בצורת לבושן גורם לכישלון הגבר או למעשיו, לכל אחד ניתנה הבחירה החופשית והשכל לנהוג בצורה מכובדת ומכבדת. גם עם  זרועות חשופות וללא כיסוי ראש הן בנות מלך

וידוי אישי, כמי שגדלה בבית דתי ועד היום מאמינה בערכים צניעות ענווה אהבה ועזרה לזולת אני חייבת להודות כי ללא קשר להלכה אני מעדיפה לבוש שהוא יותר מכסה מאשר חושף כי בעיניי זה יותר יפה ומכובד.

לסיום, כמי שחונכה על ערכים של פלורליזם סבלנות וסובלנות – אני מצפה מכל כותבי השלטים כתבו את הדברים ואת המסר שלכם בצורה כזאת שלא תטיל אשמה ולא תיפגע באף קבוצה או אדם שונה בדעותיו מכם מכל אחד בחברה לקבל  ולכבד את האחר לקיים את הערך של חיה ותן לחיות.

 

אהובה יצחק עמרם – יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה ושוויון מיגדרי באשדוד וחברת הנהלת איגוד היועצות הארצי לקידום מעמד האישה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
זבלנית שכל שמקבלת...
פשוט נמאסתם | 10-05-2022 15:36
זבלנית שכל שמקבלת במה באתר שמתיימר להיות מכובד. אף מילה על כבוד הדדי במרחב הציבורי
2
שטחיות בורות וחנפנות...
יעל | 10-05-2022 16:13
שטחיות בורות וחנפנות נוטפים מדברייך!!!
3
מה צריך לתת לכל גיברת שחושבת את עצמה במה
שיר | 10-05-2022 16:37
נו נו.. גם אם יש טיפת אמת בדברים, הכל עטוף בכל כך המון ריח פמניזם דפו שבעיניו גם היהדות היא חלק מהשפלת האישה.
4
ערימה של מלל...
יהודה | 10-05-2022 17:20
ערימה של מלל חסר פשר. כן. הגבר יכול לעמוד בפיתוי. לא. לא מוסרי להתלבש בצורה מפתה. אין כאן משחק סכום אפס. זה שגבר אמור לשלוט בעצמו, לא אומר שמותר להתלבש חשוף. לא מסובך. יפה שאת כותבת שלדעתך כך כך... דעתך אינה הבעל הבית על המרחב הציבורי, ולגטימי לחלוטין לדרוש שהמרחב הציבורי יהיה חך מאלמנטים סקסיים.
הפמיניזם לא מצליח להתנהג בצורה בוגרת
אבנט | 12-05-2022 19:24
האחריות מוטלת על שני הצדדים. על האישה לשמור על צניעות, ועל הגבר למשול ביצרו.
5
שטחיות ובורות! הגבר החרדי...
מלכי | 10-05-2022 23:13
שטחיות ובורות! הגבר החרדי לא רואה אישה, מאבד שליטה וקופץ עליה... מדובר במנגנון עדין שקיים אצל כול גבר שרואה אישה מושכת - המנגנון מופעל והוא נמשך אליה (הוא לא עושה כלום! הוא פשוט נמשך אליה) ליהודי ירא שמים חשוב שמנגנון עדין זה של המשיכה לאישה, יופעל רק בתוך המשפחה, רק כלפי אשתו. זה חלק מקדושת הבית , שהכוחות והמנגנונים המיניים מכוונים רק לתוך הבית. ולכן בנות ישראל הולכות בצניעות כדי לא לבלוט ולא לעורר את המנגנון העדין הזה אצל גברים סתם.
6
לוגיקה שגויה
גבר | 11-05-2022 12:03
אם אני אוסרלחצות כביש באור אדום זה אומר שכל מי שלא יציית יפגע? לא כל הברים לא יכולים לעמוד בפיתוי, אבל גם אחוזון בודד, במקרה שאינו עומד בפיתוי, מביא לתוצאה הרת אסון. אין שום פטור לגבר ממעשיו כמו שמנסה הכותבת לומר. כמו שאין פטור לנהג שפגע במישהו שחצה באור אדום. כל אחד ישמור על עצמו, ויזהר מלפגוע, גם אם השני לא בסדר.
7
צריך רק לקרוא את שאר התגובות להבין:
זה שמבין | 11-05-2022 16:00
הרי הדת עבור הדתיים היא מכשיר לשליטה, לחלוקה למעמדות (גור, ויזניצ, מחבלים לעומת מתנגדים, מזרחים לעומת אשכנזים, כיפה סרוגה לחרדים, גר לעומת יהודי וכמובן אישה לעומת גבר. אין להתפלא, זו הייתה צורת החשיבה לפני 2000 שנה כשהדת היהודית קפאה על שמריה. הפיתרון הוא להרחיק את הדת והדתיים מכל מוקדי הכוח והשליטה. (למנוע מקרים כמו דרעי הגנב, ליצמן מגן הפדופילים וגם הפושעים שתלו את השלטים עליהם דובר בכתבה).
8
התורה פשוט לא...
א | 11-05-2022 16:52
התורה פשוט לא פוליקלי קורקט אבל היא אומרת את האמת הפשוטה - גברים נמשכים לנשים ויש להם איסור לראות מראות לא צנועים - זה הכל בלי בלבולי מוח
האחריות צריכה להיות על שני הצדדים
אבנט | 12-05-2022 19:23
האגואיסטיות של הפמיניסטיות מונעת מהן להתנהג בצורה בוגרת בתוך החברה.
9
טיפשות בהתגלמותה ובורות...
אוריה | 12-05-2022 3:42
טיפשות בהתגלמותה ובורות מוחלטת ביהדות ובפסיכולוגיה אנושית מי לעזאזל נתן לה לפרסם מאמר במקום כלשהו?
10
אוי תנוחי כבר
אבנט | 12-05-2022 19:22
ההתייחסות לדעות כאל פוגעניות תוך התעלמות מהיכולת של השומע להתגבר על רגשותיו ולעמוד בפני הפיתוי להתעצבן היא יחס המקטין את האדם הנאור, ומניפולציה לצמצם דעות שונות. הקהילה החרדית באשדוד, על גבריה ונשיה, מחזיקה בסט ערכים אחר משלך וכדאי שתתחילי לכבד את זה. כדאי שלא תשימי את עצמך בתפקיד המשיח שלא ביקשו שיבוא, ואל תעשי עצמך פטרון על הנשים להחליט מה מצמצם אותן ומה מעצים אותן. את רוצה להתייחס למיניות בצורה אחרת? תעשי זאת בביתך ובקהילתך. מה את נדחפת למקומות אחרים? גם האגואיסטיות שמונעת ממך לנהוג בהדדיות מחליאה אותי. כשם שאדם שיצרח באוזן למישהו יגרום לו להגיב, כך לבוש זנותי גורם לתגובה. זה כמובן לא מצדיק את התגובה, לא לגבי הלבוש ולא לגבי הצרחה - אלא האחריות מוטלת על שני הצדדים. כל אחד צריך להתאמץ מצידו כדי ששני הצדדים יוכלו לחיות בשלום ובבגרות.
11
די לחפירות הפמיניסטיות
אני | 12-05-2022 20:44
לא טוב לך? תזדהי כבן והכל יהיה בסדר
12
נמאס כבר מהטמטום הפמיניסטי
משה לוי | 12-05-2022 20:45
מהבוקר עד הלילה חופרים לנו שנשים מסכנות וצריך לתת להן את כל הזכויות ולפטור אותן מכל החובות, די כבר!
13
מי שלא יכול לראות אישה לא צנועה שילך לטיפול
אירית | 15-05-2022 20:26
תשלטו ביצרים שלכם, לא יתכן שתמשטרו את הלבוש שלנו, את הגוף שלנו. וצאו לנו מהרחם. הבנתם?