"הנני" | הנאום המלא של הרמטכ"ל אביב כוכבי - סרוגים

"הנני" | הנאום המלא של הרמטכ"ל אביב כוכבי

הרמטכ"ל אביב כוכבי נשא נאום בטקס פתיחת יום הזיכרון בכותל, בו הציג את סיפורו של חיים שטורמן ובני משפחתו, והתייחס לקריאה "הנני" וחשיבותה הנרחבת לחיילי צה"ל. הנאום המלא

author-image
"הנני" | הנאום המלא של הרמטכ"ל אביב כוכבי
  (צילום: נעם רבקין פנטון\פלאש 90)

נאום הרמטכ"ל בטקס הדלקת נר זיכרון ברחבת הכותל

כבוד נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג,

משפחות יקרות,

מכובדיי כולם,

הדרך הייתה שקטה, לוחמי השייטת התקדמו בצלילה ומאחור בסירות, לוחמי סיירת מטכ"ל. ליל חצי ירח, 1969. הם נעו אל האי גרין שבלב ימת סואץ. הם נעו אל לב הסכנה ועוד רגע יפתחו בהתקפה.

ארבעת אלפים שנה קודם לכן, על שביל בדרך לכאן ממש, צעדו בשקט, אל הסכנה, אל הר המוריה, אב ובנו, אברהם שאמר הנני ויצחק. צרורות המקלעים הפרו את השקט באחת. הלוחמים הסתערו על האי, הם תקפו את המצודה שבמרכזו, וניהלו לחימה מטווחים קצרים. הכדורים שרקו לכל עבר וגם לכיוונו של חיים שטורמן, שמחיר הסכנה היה צרוב בו מילדות. הוא נקרא על שם סבו, שנהרג ממוקש במהלך משימת סיור.

חיים הסבא גדל באוקראינה, וראה את משפחתו ואת הקהילה היהודית כולה נתונות לאלימות ולהתקפות קבועות. "קום לך לך לעיר ההריגה" כתב ביאליק על הפרעות ביהודים, ולא חסך ביקורת על הגישה הקורבנית ועל חוסר המעשה. חיים ומשפחתו עשו מעשה, הם ראו את ההשפלה, שמעו את קול הצעקה והקשיבו לקולם הפנימי שאמר להם, 'קום לך לך לארצך', והם ענו הנני. הם ידעו שרק הארץ שלנו עם כוח מגן משלנו, יאפשרו להם חיים בטוחים.

חיים עלה לארץ עם משפחתו, יחד עם חבריו הקים את קיבוץ עין חרוד והצטרף ל'שומר', הארגון שאימץ את העיקרון שבו האמין, הגנה עצמית. הנני אמר פעם אחר פעם, עד לפעם ההיא, שבה יצא למשימת סיור שממנה לא שב, אבל הוריש לבנו משה את רוח ההגנה ואת עקרון ההולכים ראשונה.

עוד באותו נושא

"לו יכלו, היו מבקשים מאתנו: תמשיכו לחיות יחד"


37

הבן משה גדל והיה בין ראשוני הלוחמים של הפלמ"ח, וכשהגיע תורו, כמו בירושה מאביו אמר הנני, אמירה שמשמעותה להיענות לקריאה ולהתייצב למשימה. הוא הגן על ביתו ממש כשהוביל במלחמת העצמאות את מחלקתו לכיבוש משלט באזור בית שאן. גם הוא לא חזר מן הקרב, וכמו אביו, הוריש לבנו חיים את רוח ההגנה ורוח ההולכים ראשונה.

לך לך, קח את גורלך בידיך נצטווה אברהם, והעתיק את חייו לארץ המובטחת. הארץ המובטחת הפכה למדינה מפותחת ועתירת הישגים, אבל נותרה מוקפת איומים ואתגרים. זו מציאות אשר קוראת לכל נער ונערה לעשות מעשה, ובתורם, עם חינוך וגיבוי מההורים והמחנכים, להתייצב ולקחת חלק בהגנת המדינה והאזרחים.

"הם לא יחזרו, אבל בזכותם חזרו רבים"

משפחות יקרות, גידלתן את ילדיכן, וגם אתן הלכתן איתם בשביל משלכן. הם התבגרו, גילו ייחוד וכישרון וסימנו כיוון לחיים. הם שמעו את הקריאה, ובתורם עלו להר המוריה ואמרו הנני, ואתם לחשתם איתם בדאגה ובגאווה הננו. הם יצאו למשימה, התאמצו, הגנו ותקפו, ומילאו שורה של תפקידים אשר סייעו בלחימה. אבל חסד יצחק לא היה להם ואיל לא הופיע.

רובן המכריע של המשפחות במדינת ישראל המתינו לילדיהן בירידה מההר, וקיבלו אותם בחיבוק עם סיום השירות הצבאי, אך אתן חיכיתן לשווא, חלקכן עדיין מחכות. הם לא יחזרו! הם לא יחזרו אבל בזכותם חזרו רבים, בזכותם ניצלו חייהם של עשרות אלפי אזרחים, וחלק גדול מהביטחון ומהישגי המדינה הוא בזכותם.

הכאב שלכן קשה מנשוא, והיגון מעיק ומסתעף בגוף ובנפש. הוא נוכח ולא נח לרגע, ובאכזריות מתגבר בשבתות, בחגים וביום ההולדת. צה"ל כולו ואני בראשו מרכינים ראש מתוך הזדהות, צער עמוק, והערכה לחוסן והאיתנות שלכן, שמהווים לכולנו דוגמא.

עוד באותו נושא

מיקי לוי: "למשפחות השכול אין צורך ביום אחד כדי לזכור"


5

היום, כמו בעבר, צה"ל מתמודד עם איומים ממספר זירות. אנחנו לא מאפשרים ליציבות הביטחונית היחסית להפוך לאשליה, ונותרים מפוכחים באשר לכוונות האויב. האופן שבו פורצות מלחמות בעולם ובאזור, מזכיר לכולנו את הדרישה לכוח מגן חזק ואת החובה להיערך לכל תפנית. חיילי צה"ל ומפקדיו עומדים על המשמר, נלחמים, ואומרים הנני, ואני גאה, מאוד, לפקד עליהם.

את האי גרין החליפו מבצעים אחרים, שחלקם רחוקים יותר מימת סואץ. סיכול הטרור נמשך מדי שבוע, מצפון ועד דרום, ויחידות צה"ל מגנות על אזרחי המדינה בכבישים ובצמתים באיו"ש ולאורך הגבולות. צה"ל מרתיע, יוזם ותוקף, יוצא מגבולות המדינה כדי להכות את האויב באוויר, בים וביבשה, בכל רחבי המזרח התיכון, ויוצא מגדרו כדי לממש את עקרון ההגנה העצמית.

דור אחר דור נשבע אמונים וקורא הנני, מתייצב לשירות צבאי, ומגלם את ההפך – מאלו שמתחמקים ואומרים אינני. כך חיילי החובה והמילואים המזנקים בעת מלחמה, וכך המשרתים בקבע, אשר בחרו באורח חיים לא נורמלי, כדי לאפשר לאזרחי המדינה חיים נורמליים.

הנני – מושכת הקריאה את שרשרת הדורות, והם יוצאים לגאיות המוריה, למישוריה ולהריה: רק משם חושפים את מיקום האויב ומסכלים פיגוע, רק משם מונעים פגיעת אבן, קליע או רקטה, ורק משם האויב נשלט, מותקף ומושמד. הנני הוא יסוד שנוכח בכל מארב בגבול, בגיחת מטוס, בשיירת אספקה באזור לחימה, באימון או במבצע, והוא נטוע בקרב חיילים מכל החילות ובמגוון תפקידים. הנני הוא היסוד הערכי של צה"ל, צבא העם, שבלעדיו אין קיום לעם, ולכן הכרחי שישרתו בו תמיד, בחובה ובקבע, הטובים שבעם.

"מגנים על הזכות לחיים"

הלחימה באי גרין נמשכה, וחיים שטורמן הנכד, בנו שלאיש הפלמ"ח ונכדו של איש 'השומר', המשיך להתקדם ולהילחם ביחד עם חבריו. הם עשו זאת מבלי לשאול מה יוצא לי מזה. דור שלישי להגנה, דור שלישי לסכנה, דור שלישי שמקווה לאיל ואיל לא הופיע. חיים נורה ונהרג, ואיתו עוד חמישה מחבריו, אך המשימה הושלמה.

לא עברו חודשים ספורים, ואמיר ברין, בן דודו של חיים, נכד נוסף של חיים הסבא, נהרג כמוהו כשהטנק בו לחם עלה על מוקש. הסב, הבן ושני הנכדים קבורים יחדיו באותו בית עלמין. על מקרים פחות קשים מאלו כתב חיים גורי בהשראת העקדה את שירו 'הירושה': "יצחק, לא הועלה קורבן. הוא חי ימים רבים, ראה בטוב, עד אור עיניו כהה. אבל את השעה ההיא הוריש לצאצאיו. הם נולדים ומאכלת בליבם". כך כתב.

כמו יצחק, רבים ששרתו בצה"ל חיו וחיים ימים רבים וטובים, ואנו עושים הכל כדי להרחיק את המאכלת מאזרחים ומחיילים כאחד: רוכשים אמצעי לחימה מתקדמים, מפתחים שיטות פעולה חדשניות, ולעולם מפעילים את הכוח באחריות ובשיקול דעת. בה בעת, בשם הביטחון חובתנו לפעול בהחלטיות ולהילחם. גורי צדק, לפחות לעתיד הנראה לעין, וכעם חפץ חיים, אנו נדרשים להיאבק ולהיות נכונים לשאת את המחיר, לגלות חוסן וקור רוח נוכח פגועים ונפגעים, ולדעת להשיב מלחמה.

באותה נשימה, הניסיון מלמד, וכזהו גם הניסיון שלי, ממפגשים רבים עם חיילים, שהבנים והבנות נולדים ורוח גדולה בליבם. רוח טובה המבטאת רצון ליצור, להשפיע, להיות משמעותיים ולתרום. רוח המוכיחה שערכים עוברים מדור לדור. במושג 'צבא ההגנה לישראל' המילה 'לישראל' היא התכלית. אנו מגנים על הזכות לחיים ובשמה מסכנים את החיים, כדי לאפשר לכולנו, כאומה, לממש את זכותנו וחובתנו לבנות חברה משגשגת, ראויה ומלאת חיים.

עוד באותו נושא

'להביא שקט לדרום': המילים האחרונות של נופל צוק איתן

מכאן נובעת הרוח וזאת המשמעות, משמעות לאומית ומשמעות של הגשמה עצמית. זו הרוח שירשנו מאברהם ואיתה את האמונה, המוסר והתקווה, והאומץ לעשות מעשה, לשנות, ליצור ולחדש. אלו התכונות שהובילו לבניית מדינה מופלאה, המהווה מקום להגשמה, מקום משלנו, מקום בטוח ומאפשר.

אבל מעל הכל, רבים בעם ירשו מאברהם את הרוח לומר הנני. הנני שפרושו לקחת אחריות, להעז, להיות נכון ולהסתכן. שפרושו לתרום ולהשפיע, לא להתבונן מהצד אלא לעשות, לא להמתין אלא ליזום. הנני שפרושו לשרת דבר גדול וחשוב ממני.

משפחות יקרות, יחד עם צה"ל כולו אני מצדיע לנופלים, מצדיע לכן ומחבק אתכן. אני מחזק את הפצועים, ואת משפחות השבויים והנעדרים, ומתחייב שנמשיך לעשות הכל כדי להשיב אותם לארצם ולמשפחתם. "נופלים ההולכים ראשונה" נהג לומר חיים שטורמן הסבא, משפט שחקוק על קברו. במילים אחרות, מדינה – בזכות ההולכים ראשונה… בזכות אלו שאומרים… הנני. יהי זכר הנופלים ברוך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
מצדיע לכוכבי
יהודה | 03-05-2022 22:27
דברים אמיתיים
2
הרמטכל הכי אינטליגנטי...
ישראלה | 03-05-2022 23:20
הרמטכל הכי אינטליגנטי שהיה לנו. דמות מופת
3
אדם נדיר ...
שרון | 03-05-2022 23:47
אדם נדיר
4
הישמעלים לא סתם...
אילי | 04-05-2022 2:42
הישמעלים לא סתם נלחמים איתנו .בורא עולם שם אותם כאן עד שנזעק בורא עולם רוצים מלכות שמים רוצים מלכות בית דוד הגיע זמן לגאול אותנו הרמז טמון במילה ישמע-אל .כשהוא ישמע את זעקות עם ישראל אליו אז כל הישמעלים יעופו כמו עלה נידף ברוח .זאת גאולת עם ישראל .
5
האם בר רפאלי...
ישראלי | 04-05-2022 5:51
האם בר רפאלי ואמה ציפי משתתפות בצער המשפחות השכולות?
האם החרדים...
אמיתי | 04-05-2022 7:39
האם החרדים באמת משתתפים בצער המשפחות השכולות?
6
חשוב מאוד לומר...
א | 04-05-2022 6:00
חשוב מאוד לומר הנני אך דבר אחד הוא לא אמר גם הצבא צריך לומר הנני לחיילים ולהחזיר הנעדרים לומר הנני ולכבד את הנפגעים התראומטיים לומר הנני ולסדר את תקציב הביטחון שלא נוגעים בו שנים לומר הנני ולפטור משירות את מי שלא צריך
7
הנני ..שלש פעמים...
יצחק קלפוס | 04-05-2022 7:21
הנני ..שלש פעמים מוזכרת בפרשה לראשונה אלוקים פונה לאברהם .התשובה הנני אני מוכן בשניה אברהם אל יצחק התשובה הנניאני מוכן.בשלישיתכאשר המאכלת בידו מלאך אלוקים קורא אברהם אברהם ..הוא דרוך מוכן התשובההנני אזי אל תשלח ידך אל הנער .....כמה כואב שנערים ונערות רבים לא שמעו את המלאך בפעם ההיא
כמה נכון וכואב. ושאף אחד לא ישכח את הנאום
יוסף | 04-05-2022 8:13
הזה.
8
דברי הרמטכ'ל כוכבי - חייבים להיכנס ללב של כול
יוסף | 04-05-2022 8:10
אחד ואחת. ולהבין שללא העבר אין עתיד. כול מי שחושב שצריך לשכוח את העבר ושהעבר לא רלוונטי, יש להחליף את ההימנון ועוד ועוד הצעות מגונות ולא כשרות למחוק את ההיסטוריה, יביאו חלילה רק אסונות. דע מאין באתה כדי שתדע לאן אתה הולך.
9
יהודה
יהודה | 04-05-2022 9:56
עם כל הכבוד לרמטכל, צריך להעמיד דברים על דיוקם. בתור אדם חרדי, ששירת כמילואמניק במלחמת שלום הגליל, כאדם המאמין באמונה שלמה בתחיית המתים מן התורה, אני חייב לומר, שלרמטכל - שהוא סמל - אסור לומר בשום אופן על גיבורי ישראל הנופלים: הם לא יחזרו !!! גם אם הוא איננו מאמין בתחיית המתים! אסור לו לומר זאת במיוחד כשהוא עומד מול הכותל ומול לא מעט חיילים שומרי תורה ומצוות המאמינים בה' ובמשה עבדו. אסור לו גם לומר: חסד יצחק לא היה ואיל לא הופיע. יש עשרות ומאות סיפורי ניסים במלחמות ישראל, ולמי שעוד זוכר, תנועת התשובה האדירה בישראל החלה בעקבות מלחמת יום הכיפורים, בעיקר לאור הניסים שקרו בה בכלל ובפרט. הנכון הוא שלולי ה' שהיה לנו, בקום עלינו אדם, אזי חיים בלעונו, בחרות אפם בנו הן הן נוראותיו, הן הן גבורותיו, שאילולא הרועה ששומרנו, איכה כבשה אחת יכולה להתקיים בין שבעים זאבים? זה אמנם משחק מילים יפה לומר הנני ואחר כך לומר על אחרים אינני. למעשה אמירה כזו גורמת לזלזל באינני על פי דבריו, את ההנני ולגרום למחלוקת בעם ישראל, לא צריך יותר משלוש מילים כדי להפר אחוה ואחדות. ודוק ותשכח כמה מאותם אינני משרתים את כלל ישראל בעשרות מסגרות של חסד.. ותקצר היריעה. מעבר לכך שלא מעט חיילים חרדים משרתים בצהל וגם אי אפשר לזלזל בחשיבותה של תורת ישראל שמגינה ומצילה אותנו, במיוחד כשהיא משמשת את הרמטכל לא פעם, כמקור לציטוט ולבניית נאום. יהי זכרם הקדוש של כל הנופלים ברוך ויהי רצון שבמהרה נזכה לראותם בתחיית המתים כי נאמן אתה להחיות מתים אמן.
יהודה: הרמטכל...
לירון | 04-05-2022 14:17
יהודה: הרמטכל הזכיר את חזון יחזקאל שבו ייפתחו הקברים והמתים ישובו לחיות.
10
אז מה נשאר?...
מתילדה מילר | 04-05-2022 13:38
אז מה נשאר? שרק אתה חכםםםם
11
נאום מרשים נשא...
לירון | 04-05-2022 14:07
נאום מרשים נשא הרמטכל!
12
שייזהר מהאנטישמים שלנו...
ח. דוידוביץ | 04-05-2022 14:41
שייזהר מהאנטישמים שלנו שאוסרים שימוש בחומרי יהדות אברהם אבינו וכו כי שמעתי הדתה, חזרה ליהדות נורא ואיום
התכוונתי לטובה ולא חלילה להדתה
יהודה | 04-05-2022 16:02
אני מבין שהתכוונתם אליי, אין ספק שהנאום היה נאום מרשים, אני אוהב ומכבד את הרמטכל מאוד, אדרבא, מתוך הכבוד אליו בקשתי להעמיד דברים על דיוקם מבלי שום כוונה להדתה דבר שלא עלה אפילו על דעתי. לכל אחד הזכות לחיות כרצונו והתורה היא של כלל ישראל ומותר וצריך להשתמש בה, כולם. מצד שני, מותר להשמיע ביקורת, מבחינתי עניינית, גם במשפחתנו פגע השכול, בן דודה של אמי לוחם המחתרת משה ברזני נפל היום, ב' אייר, מחובק עם חבירו מאיר פיינשטיין היד. לא צריך להשתמש מיד במילים כמו: אנטישמים, נבלים מסוכנים ודומיהן. לא התכוונתי לפגוע חלילה באיש.
והכי מסוכן - שיזהר מנבלים ברשות התורה
אבינעם | 04-05-2022 15:20
כמו שאמר הרמבן בפירושו לקדושים, קדושים תהיו - הכי מסוכנים אלה שבשם התורה קוראת לחלק השני אנטישמים
13
נאום מרגש הנני...
עמי | 05-05-2022 5:00
נאום מרגש הנני הנני. וטוב שיש לנו רמטכל כמוך והנני מרוצה מהיום שלך יותר מבנט.ואתה כוכבי מביא לי ביטחון וראה של כוח והמשיך ולמין שיש לנו מדינת ישראל. ולא ממשל זדון של בנט ועל זה אנו ממשכים את ארץ ישראל מולדתנו. ואני מוחן לקום להלחם בכל גיל שאני כדי שארץ ישראל תמשיך להוליך אותו כמו שמושה הוליך את עם ישראל דרך ים סוף.ובתוך הים. וככה או נמשיך בביטחון מלא
14
מסכימה עם כל מילה
פרל הראבן | 05-05-2022 6:05
בגלל זה עשיתי עלייה עם משפחתי לפני 36 שנים.
15
חרטא נאומים לא...
יוסי | 05-05-2022 9:44
חרטא נאומים לא עושים רושם. הגיע הזמן שתמגר את הטרור על כל שלוחותיו ותשקוט הארץ 100 שנה. אז תוכל לנאום כמה שאתה רוצה
תתבייש לך...
מירי אזולאי | 05-05-2022 10:12
תתבייש לך מה הרדידות הזאת שלך. עוד ביום רזה. אכן ממגר את הטרור... אםשר לחשוב שזה חדש לנו... לא שכחנו את סברו, אוטובוסים, דיזנגוף הקודם ועוד.... לצערינו על חרבנו נאכל לחם. הוא רמטכל מצויין.
16
נאום מרשים, אנלוגיה...
מירי אזולאי | 05-05-2022 10:15
נאום מרשים, אנלוגיה מצמררת. בכלל הוא אשף בנאומים. תמשיך למגר את הטרור בכל הכח. עם ישראל חי נא לא להתייאש....
17
רמטכל איכותי מאוד....
בר | 05-05-2022 11:10
רמטכל איכותי מאוד. תודה שיש לנו רמטכל כזה. הלוואי שיהיה בריא שימשיך להצליח בתפקידו שיתקדם ויגיע להיות ראש ממשלה בעתיד.