אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הריצה המסוכנת של יפעת שאשא ביטון

אינני יודע אם יש קשר בין הדברים, אולם הדינמיקה הזאת של ריצה לרפורמות היא גם כן מסוכנת בכך שניתן לבוא לכפור או להוריד מעלינו מורשות אדירות בנות אלפי שנים כשמדובר בעם הנבחר בעולם

הריצה המסוכנת של יפעת שאשא ביטון
  (צילום: מרים אלסטר\ פלאש90; תמונה קטנה: יונתן זינדל/פלאש90)

אתמול "נתבשרנו" על רפורמה חדשה – "רפורמת הבגרויות". התבשרנו על רפורמת שונות ומשונות במהלך השנה האחרונה כמו רפורמת הגיור ורפורמת כשרות, ועכשיו הגיע תורה של "רפורמת הבגרויות".

עוד באותו נושא

פחות מבחנים ויותר עבודות: כך תראה הרפורמה בבגרויות

כפי שנתפרסם באמצעי התקשורת השונים, מקצועות הלימוד ההומניים יוחרגו מהמתכונת הרגילה של לימודי הבגרות. התלמידים כבר לא יצטרכו להיבחן על מקצועות התנ"ך, התלמוד, היסטוריה, ספרות וכיוצא באלו, אלא יאלצו לעשות עבודה גמר כחלופה לבחינה.

אינני יודע אם מבחן הוא הדבר שקובע את היקף הידיעות ואת הקישור של התלמידים לחומר הנלמד, וייתכן שבאמת אילו היו הולכים בשיטה של כתיבת עבודות גמר בכל המקצועות, והיה מנגנון ומערכת פיקוח רצינית שיודעת להבטיח שהעבודות אכן משוכתבות על ידי אותם תלמידים, ויהיה מנגנון פיקוח שאכן עקומת הלמידה של התלמידים הולכת ומשתפרת, היקף ידיעותיהם והשליטה בחומר הנלמד ברמה טובה.

עוד באותו נושא

הרב רצון ערוסי: החלטת בג"ץ מסכנת חיי אדם


24

אולם בימינו 'שולטת בכיפה' התפיסה שהבחינה היא הקובעת, ואז כל הרצינות וכל ההתמסרות והדאגה היא דווקא למקצועות שיש בהם בחינה. והדבר ברור שמקצועות שאין בהם בחינה – רמת הרצינות והיחס של התלמידים ירודה, זו המציאות שהורגלו אליה.

ללא ספק צריך לשנות את המציאות הזאת, אולם איתה אנו מתמודדים כיום. לכן הניסיון להחריג את המקצועות ההומנים מרמת הבדיקה שהייתה נהוגה עד כה, יוצרת תובנה ותודעה מאוד מסוכנת לחברה בישראל בכלל ולחברה היהודית בפרט.

גם אם ידברו במילים חלקלקות ויפות שכל כוונתם לטובה. מדוע? משום שהרפורמה החדשה יוצרת מצב שהלימודים העיקרים הם הלימודים במקצועות הריאליים – הלימוד המדעי.

כמובן שאין לזלזל בלימוד זה וברור שהוא דבר חשוב ונצרך, בין ברמת הקיום כפרט ובין כחברה וכמדינה ואף כאנושות. ועל כך נאמר "תורת שלמות האדם". המקצועות ההומניים לפני כל אמורים לעצב את האישיות של התלמיד, בהנחה שהם מועברים בצורה הראויה.

מקצועות אלו משפיעים על האישיות של האדם אשר נברא בצלם אלוהים. לימוד ערכים טובים, מה זה "אדם שנברא בצלם אלוהים", ההיסטוריה של עם ישראל ומאורעות מרכזיים באנושות, תנ"ך. כל אלה הנושאים האלו מחברים את התלמיד לזהות היהודית שלו כפרט, ושל עמנו ככל. ומהרגע שהרפורמה החדשה בוחרת להחריג את המקצועות ההומניים הם למעשה מורידים ברמה את המטרות המאוד מאוד חשובות הללו.

לכן יש ברפורמה הזאת סכנה גדולה מאוד מאוד, ובעיקר פגיעה אנושה בשני הנקודות החשובות האלה: "האדם שנברא בצלם אלוהים" ו"הזהות היהודית" של עמנו. אולם אם כל זה לא מספיק, כנראה שאנחנו נמצאים בסכנה הרבה יותר חמורה.

אינני יודע אם יש קשר בין הדברים, אולם הדינמיקה הזאת של ריצה לרפורמות היא גם כן מסוכנת בכך שניתן לבוא לכפור או להוריד מעלינו מורשות אדירות בנות אלפי שנים כשמדובר לא בעם מטופש ומפגר, אלא בעם הנבחר בעולם.

עמנו, שבמשך אלפי שנים עד היום הוכיח את עצמו פעם אחר פעם בהישגים יוצאי דופן בכול התחומים, העם שהביא את התנ"ך לעולם ואת כל הספרות המפוארת שלו.

רפורמת הבגרות, כמהלך של עוד רפורמות, מאותת איתות לא טוב. עמנו צריך לדאוג לזהותו אחרת הוא לא יתקיים, ובמיוחד כשקוראים תיגר על עצם זכותנו להיות בארץ הקודש בטענה שיש מישהו שקדם לנו ובטענה שזכותם על הארץ הזאת. אם לא נחזק את הזהות היהודית של עמנו ואת הקשר עם התנ"ך אין לנו זכות קיום כאן.

ייתכן שההתייחסות שלי ל'רפורמת הבגרויות' היא אולי התייחסות מאוד מאוד מחמירה ולא רק בגלל הבגרויות, אלא בגלל המגמה ההולכת ומסתמנת לפרוק מעלינו כל דבר עם מורשת ישראל שהוא הבסיס לעצם קיומנו.

ושה' הטוב יערה רוחו ממורמים ויבינו למקום אשר מוטל עלינו לעשות בחינוך עצמנו ובחינוך בננו, כ"בני אדם שנבראו בצלם אלוהים" וכ"בני העם היהודי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
העם הנבחר בעולם ??????????????? מה זו בדיחה ?
נתן | 28-04-2022 17:23
70% מהאוכלוסיה נראים או מתנהגים כמו שמעטס אלימים.
תתפלל קצת ותבין
שלמה | 29-04-2022 12:52
אתה בחרתנו ...
2
כראה שיש לך...
בני אדם שווים | 29-04-2022 11:32
כראה שיש לך אלוהים משלך שהוא בחר אותך זה לא קשור אליי אלוהים שלי משווה בין כל בני האדם אדם שאומר שהוא נבחר אכן הוא המפגר !
אל תכתוב שטויות
שלמה | 29-04-2022 12:53
.
3
הייתי רוצה שקודם...
מורה | 29-04-2022 12:17
הייתי רוצה שקודם רפורמה תהיה במשרדים אחרים ובראשם האוצר. שגם שם העובדים ידרשו, ללמוד מחדש להקדיש זמן והכל בחינם אין כסף.
4
יפה מאוד.
שלמה | 29-04-2022 12:51
נכון
5
שאשא אישה טיפשה...
לביא.ל | 29-04-2022 12:58
שאשא אישה טיפשה חסרת תוכן מסכנת את ילדינו!!
6
פאקה פאקה אבו...
בניטו | 29-04-2022 13:27
פאקה פאקה אבו נזק בכל מה שהיא נוגעת
7
אשה לא ישרה...
rj | 29-04-2022 13:41
אשה לא ישרה לא יכולה לעשות רפורמה למערכת החינוך יכולה כן לעשות לעצמה הטעות הגדולה של המדינה היא המינוי שלה לשרת החינוך
8
היא נאד נפוח....
תחי מדינת ישראל | 29-04-2022 14:02
היא נאד נפוח. ז...ונה פוליטית.
אם בנאד נפוח...
מוטי טוביה | 02-05-2022 9:38
אם בנאד נפוח התכוונת לכך שהיא רהוטה ולא נוטה לנבל את פיה אתה ללא ספק צודק , וכמו כן היא הוכיחה וזה אי ו מוטל בספק שיש לה ביצים גדולות והרבה אופי שספק רב אם אנשים שכמותך מסוגלים להעריך .
9
הבחינה רק...
טובה גל | 29-04-2022 14:21
הבחינה רק מקיאה חומר שנשכח,על עבודה אתה קורא ,מרחיב ידע בהנחייה ואחר כך גם כותב. כאיש חינוך ותיק-שאפו שרת החינוך
כנראה שאתה...
תלמיד תיכון | 01-05-2022 5:50
כנראה שאתה מאוד תמים ולא מכיר את התלמידים שלך.. יש תעשייה שלימה של עבודות באקדמיה, אז תיכוניסטים באמת ישבו לעשות עבודה מרצונם החופשי?!?! ומה כל כך נורא בשינון, במיוחד בזמנים של היום שבו הפקרנו את הזיכרון למכשיר הסמארטפון?!?!
10
לפני שאתם...
פ | 29-04-2022 16:32
לפני שאתם משמיצים תביטו במראה
11
גמה שטויות בכתבה...
געגועים לפעם | 30-04-2022 14:15
גמה שטויות בכתבה אחת. זה שציבור מסויים חרד משינוי וקדמה לא אומר שלא צריך לשנות ולהתקדם.
אין קשר...
לוי | 30-04-2022 20:42
אין קשר בין קדמה לשינויים שאינם טובים. ניתן להתקדם 7עם זאת לשמר את הערכים החשובים לעם ישראל.
12
אדוני אברהם אבינו...
מוטי טןביה | 02-05-2022 8:11
אדוני אברהם אבינו התחיל את דרכו בכך שהתפטר ממורשת מכבידה ויצא לדרך חדשה . אין להוציא מכלל אפשרות שדרכו והרבה בגלל אנשים כמוך הפכה למורשת מכבידה שהגיע הזמן להשתחרר ממנה.