אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרצוג: "לא נאפשר לעולם לשכוח את עומקי האכזריות"

הנשיא הדגיש את חשיבות מצעד החיים בנאומו: "הרבה יותר ממחווה סימבולית, הנצחת זכר השואה היא חובתו של כל אדם, של כל עם, מכל קצוות העולם. זוהי החובה של הדור שלנו"

הרצוג: "לא נאפשר לעולם לשכוח את עומקי האכזריות"
  קרדיט: אבי קנר

בשעה זו נערך מצעד החיים בפולין צפו בשידור החי:

נשיא המדינה יצחק הרצוג נאם במצעד והדגיש את חשיבות הזיכרון והמלחמה באנטישמיות המודרנית. צפו:

"אחים ואחיות יקרים, לפני שלוש שנים הייתי כאן כראש משלחת הסוכנות היהודית. צעדתי לצד יהודים ולא יהודים, על מנת לזכור את מיליוני הקורבנות שנרצחו בשואה", אמר הרצוג.

"צעדנו על מנת להצדיע לקורבנות השואה ונספי ניסיונות המרד נגד הנאצים. צעדנו על מנת להנציח את חסידי אומות העולם, אלו שסיכנו את חייהם למען חיינו. צעדנו על מנת לחלוק כבוד לגבורה ולהתמדה של השורדים היקרים. צעדנו ובכינו. בכינו ובכינו".

עוד באותו נושא

מרגש: ירושלים של זהב עם יונתן רזאל במצעד החיים

"במשך השנתיים האחרונות לקחנו צעד אחורה מהתופת והאימה, התאבלנו בביתנו, והתחברנו אחד לשניים באמצעות המסכים והזום. אך היום, תודה לאל, אני מדבר אליכם כאן מירושלים, בירת מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית כאשר אתם שוב צועדים שם במחנה".

"אנו צועדים על מנת להתאבל, לזכור ולהצהיר כדי שצעדות המוות שאירעו לפני 80 שנה לעולם לא ישובו ולעולם לא יישכחו. מצעד החיים הינו הרבה יותר ממחווה סימבולית. הנצחת זכר השואה היא חובתו של כל אדם, של כל עם, מכל קצוות העולם. זוהי החובה של הדור שלנו".

"זיכרון במובן הכי עמוק והקיומי, זה לנקוט בצעדים, בשמם של אלו שלא יצעדו עוד. זה אומר להתבטא נגד האנטישמיות, השנאה, אי סובלנות או גזענות. זה אומר ליישר את המצפן המוסרי שלנו, לנהוג בחמלה, צדקה וחסד, ולראות את צלם האלוהים בכל אדם".

"מדינת ישראל אשר הוקמה לאחר השואה, כהבטחה שלעם היהודי תמיד יהיה בית, תפעל לוודא שלעולם יהודים לא ישובו להיות פליטים. אנו נעשה כל מאמץ על מנת לאפשר לכל יהודי בעולם לחיות חיים יהודיים, גאים, חופשיים ובטוחים. אנו נאבק בניסיונות לזלזל באמת ונמנע מעובדות חלופיות מלהחליף את ההיסטוריה".

"לא נאפשר לעולם לשכוח את עומקי האכזריות האנושית או האחריות של האדם אשר בוצעה על ידי הנאצים ועוזריהם, ונצעד שוב בשנה הבאה. מי ייתן ונצליח למסור את הלפיד גם לדורות הבאים. הרשו לי להודות לנשיא פולין, מר דודה, לממשלתו וגם להנהגת ארגון מצעד החיים בכל העולם ובארץ".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
האם לקחי השואה נלמדו ?
רחמים ששן | 28-04-2022 18:24
השואה והגבורה זה אירוע מכונן בתולדות העם היהודי הגרמנים פתחו את תורת הגזע פגעו בעם היהודי בצורה נוראה ואכזרית שטרם נראתה בעולם השמדה של עם שלם בצורה מאורגנת ושיטתית - ההשפעות על העם היהודי הייתה באירופה וארצות ערב וכתוצאה מהטרמה נולדה מדינת ישראל מה הלקחים שלמדנו מהשואה ? בשואה עצמה היהודים לא נלחמו בצורה מלאה על חייהם - הם הלכו כצאן למוות - למרות שידעו שהם הולכים למחנות השמדה - העדיפו לבכות על מר גורלם במקום להילחם עד הסוף היו שני מחתרות של אנילביץ ואצי שלא תקשרו ביניהם והעדיפו לריב ביניהם במקום להתאחד ולהילחם בגרמנים היו משתפי פעולה היודנראט שעזרו לגרמנים מנהגים כושלים כדוגמת קסטנר שהעדיף להיות חבר של הגרמנים והעדיף להרגיע את היהודים בדרך למחנות ההשמדה במקום לדרבן אתם לברוח ולהתנגד להשמדה איך מתנהגים היהודים היום והאם לקחי השואה נלמדו ? לצערי לא מריבות על רקע עדתי אשכנזים בזים לספרדים מתנשאים עליהם הזיקה ליהדות לרעיון הציונות נחלשת מעדפים להתחבר לאויב שרוצה להשמיד אותם במקום לישב מחלקות בתוך העם היהודי בישראל נראה שמדינת היהודים בדרך לשואה נוספת -