אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המורדת: ח"כ קול מתנגדת להצעה להעלות את אחוז החסימה

אחרי שכבר הושעתה פעם אחת בעקבות הצבעתה נגד חוק המשילות, ממשיכה ח"כ עדי קול בסירובה והודיעה "אני מוטרדת מאוד מההצעה להעלות אחוז החסימה. אני מתנגדת להצעה"

המורדת: ח"כ קול מתנגדת להצעה להעלות את אחוז החסימה
  מתנגדת לעמדת הקואליציה. קול (פלאש90)

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה היום (ב') בהצעת החוק של חברי הכנסת דוד רותם ורונן הופמן המכונה חוק המשילות.

בהצעה שאושרה בקריאה ראשונה, מוצע להעלות את אחוז החסימה ל – 4%. ואולם, ח"כ רותם ביקש לתקן את הצעתו, ולהעמיד את אחוז החסימה על 3.5%. בדיון שנערך היום בוועדה, הובעה התנגדות חריפה להצעה להעלות את אחוז החסימה, הן מנציגי האופוזיציה והן מנציגי הקואליציה.

ח"כ עדי קול (יש עתיד) אמרה "אני מוטרדת מאוד מההצעה להעלות אחוז החסימה. אני מתנגדת להצעה" אמרה קול. "ולמרות זאת אצביע עם הקואליציה" במענה לטענת ח"כ ג'מאל זחאלקה כי אין מפלגה דמוקרטית ישראלית, שיכולה לייצג את הציבור הערבי, השיבה ח"כ קול "יש עתיד יכולה לייצג את הערבים". או אז השיבה לה ח"כ מיכל רוזין "אתם לא ראיתם בערבים כתובת. אצלכם לא היה פריימריז, ולמרות זאת אין אף ערבי אצלכם ברשימה". ח"כ ג'מאל זחאלה אמר לעדי קול, "בלי בדיחות גרועות בבקשה".

כזכור קול הצביעה במושב הקיץ של הכנסת נגד הצעת 'חוק המשילות' וספגה השעיה מידי יו"ר המפלגה שהתבטאה בסנקציות נגד פעילותה הפרלמנטרית הכוללות איסור על נאומים במליאה וטרפוד הצעות חוק.

צעד מסוכן ואנטי דמוקרטי

גם ח"כ אורית סטרוק התנגדה להצעה "העלאת אחוז החסימה נועדה להרחיק ולהדיר מהכנסת קבוצות אדיאולוגיות זה צעד מסוכן ואנטי דמוקרטי. בסופו של דבר, נקבל אותם בצורה אחרת הרבה פחות סימפטית לכולנו. אחוז החסימה המוצע, בוטה דורסני וגועלי. הסיטואציה הזו ממש הזויה. יושבים פה כמה אנשים שרוצים להמשיך ולהחזיק ברסן השלטון ולא מעניין אותם מה יומרו כאן. ההחלטה היא הרס הדמוקרטיה בישראל".

ח"כ דב חנין אמר שמקור בעיית המשילות, נובעת מבעיית המשילות אותה העלה בניטו מוסוליני אשר שלט באיטליה שלושה שבועות לפני שנתלה, הוא ראה בדמוקרטיה, איום על משטרו.

ח״כ מיכל רוזין אמרה ״העלאת אחוז החסימה לא תועיל ולא תוסיף דבר ליכולת המשילות. כל מטרתה היא לחסום קבוצות, בעיקר של ערביי ישראל. זו החלטה גזענית.

פרופ' אברהם דיסקין שאף הוא התנגד להצעה להעלות את אחוז החסימה. הציע לתקן את החוק בעניין הסכמי העודפים, הצעה שלדבריו הגיונית יותר, בוודאי אם אחוז החסימה יועלה. החוק הקיים מאפשר רק לשתי מפלגות לחתום על הסכם עודפים. אולם, אם אחת משתי המפלגות לא עברה את אחוז החסימה, עודפי הקולות של המפלגה שעברה את אחוז החסימה, וקולותיהן של המפלגה שלא עברה את אחוז החסימה, עוברים לחלוקה בין כל המפלגות.

דיסקין הציע, לאפשר לכמה מפלגות (יותר משתיים) לחתום על הסכם עודפים. ובכך עודפי הקולות, יחולקו בין כל מפלגות הגוש. לדוגמא, כל המפלגות הערביות או הדתיות יחתמו על הסכם ובכך עודפי הקולות יוותרו בגוש. עוד הציע דיסקין, שקולותיהם של מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, וחתמו על הסכם עודפים, יועברו למפלגה שעברה את אחוז החסימה. ובכך רצון הבוחר ימומש באופן מיטבי. דיסקין סבור כי ההצעה תידחף את הסכמי העודפים, לשיקול אידאולוגי.

מנגד, ח"כ רונן הופמן סבור שהעלאת אחוז החסימה ייצב את השלטון בישראל. לדברי הופמן, "לא צריך לשלול הבעת דעות קיצוניות. אולם, תפקידנו לתמרץ גושים גדולים, בלי לשלול הבעת דעות קיצוניות. קשה לנהל קואליציה עם הרבה מפלגות. ראש הממשלה מבזבז זמן רב בניהול הקואליציה, במקום לנהל את המדינה. הייתי עד לסחטנות פוליטית כתוצאה מדרישות של מפלגות קטנות. במפלגת העבודה, היו חברים יוסי ביילין שהיה קרוב למרץ ושמעון שטרית, שהיה קרוב לליכוד. ובכל זאת שניהם ישבו יחדיו במפלגה אחת.

הדיון בחוקי המשילות ובסעיף אחוז החסימה, יימשך ביום רביעי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
המתנגדים להעלאת אחוז החסימה-הם הבוגדים ושונאי היהודים!
גימי-יהודי מיהודה | 20-01-2014 16:38