אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קצרים לסופ"ש: מחשבות על חדשות השבוע

כל השבוע אנחנו קוראים את החדשות, ולקראת שבת מוסיף לנו אור יזרעאלי תובנות משלו על האירועים המרכזיים. והשבוע: ההספדים על אריאל שרון, חוק הנאצים, יעלון מסתבך ומכוניות מסנוורות

קצרים לסופ"ש: מחשבות על חדשות השבוע
  מה יישאר לפרס? הלווית אריאל שרון (פלאש90)

אריק

אם במקרה נחת חיזר בחודש האחרון בישראל וכמובן שהממונים עליו בקשו ממנו לקרוא את העיתונים כדי לאסוף מידע. הוא יחזור עם תובנות כאלו אני מניח: אריק היה ארץ ישראל. הוא ייסד את הנדבכים החשובים של חיי התרבות, המנהיגות, החקלאות, הפשטות ותורת הלחימה. הוא בנה את הארץ והיה מופת לדורות הבאים. אימן וגידל דור של לוחמים וכולם גדלו על שיריו. הוא היה ארץ ישראל. היא הייתה שירת חייו והוא היה שירת חיה. רק לא ברור לי אם שם משפחתו היה איינשטיין או שרון.

שרון

סך הכל אריק היה מבני האדמה ובוניה, אדם שחזות הכל משתרגת לפתחו. איש אשכולות שכתף יד ימינו לא שבה אחור, ופי רשעים מולל רימה. אדם ממצחו ומעלה, ששריון קשקשיו הרקיע בשמי מרום לעד צדקנו. איש ימיני אדיר בשחקים. הוא ושכמותו הם הם הארץ המובטחת. שכוחו וגבורתו נודעו בשערים בעלה. ימינו מצדיע במו עליו וידו לא שילח במעל. קונן ציפורים בשמי מרום, עלעל בצדפות צפונו. אדיר במרום אריקיו, יודע נפש כל בשר- עוף וקציצות. אדם שפיו ותחתוניו שווים. ברוך הוא וברוך שמו ושם משפחתו ועוד כהנה וכהנה קלישאות על גבי קלישאות- צרו לכם כאוות נפשכם. אני רק מקווה שישאירו קצת לפרס

חופש ביטוי

ג'ון סטיוארט מיל הוא האיש שאנחנו כנראה חבים לו את המושג חופש ביטוי – כנשמת אפה של הדמוקרטיה. או כדברי וולטר, "אינני מסכים אם דעתך אך אלחם עד טיפת דמי האחרונה כדי שתוכל להשמיע אותה". ולמרות זאת הכנסת הצביע בקריאה ראשונה על חוק האוסר שימוש במילה "נאצי" על כל הטיותיה כקריאת גנאי. פשטני לקחת את זה בצורה חד משמעית, הרי העבר הנאצי של המדינה היהודית הוא ידוע, אז האם אנו קובעים פרמטר של סכנה ברורה ומידית? כפי שקבע בית המשפט בארה"ב (שם יש מצעדים נאציים במסגרת חופש הביטוי) או שאנחנו דמוקרטיה מתגוננת ואפילו קצת חרדתית? אתם צריכים לשאול את עצמכם אם הייתם רוצים משטרת מוסר הדוקה כל כך.

מחליא או פלילי?

ובעוד בכנסת דנים בחוק "הנאצי" ביקום מקביל בדף פייסבוק בשם "אנשים חולניים ונוראיים" עלו בדיחות מנקודת מבטם של אבות שאונסים את ילדיהם. כן קראתם נכון. ערמת גועל ותיעוב באצטלה שעל כל הפשעים תכסה הבדיחה. ואם כבר שאלנו את השאלה על חוק הנאצי, אז מה בדבר לגלוג והתבדחות על ילדים שנאנסים על ידי אביהם? האם אנחנו יודעים גם להיות דמוקרטיה מגוננת? האם זה רק ברמה שהציבור יוצא נגד וסולד, או שאלו דברים שצריכים להיכנס לתחום הפלילי?

באיים צדקך

 אם בגלל האי היווני אריאל שרון ביצע את ההתנתקות מה יעשה נתניהו בגלל האי ג'רזי? (סתם במקרה נזכרתי בשניהם השבוע)

 קריזה

בוגי ביטא מה שישראלים רבים מרגישים לגבי האובססיה של קרי. אז אולי הניקוד שלו ביחסים עם ארה"ב ירד, אבל אולי ביחסים הפנימיים בישראל הוא דווקא עלה. אכן לא יפה לדבר כך על מזכיר המדינה האמריקאי, אבל אחרי כל פרשיות ויקיליקס מנהיגי העולם רגילים להיות מובכים בזירה הבינלאומית. בשעה שנתניהו מחושק מדינית יעלון הוציא החוצה את האוויר המתוח שאצור בממשלת ישראל. בכל אופן זו הייתה דרך מעט שטותית וכמו שנאמר, חכמים היזהרו בדבריכם.

וללא קשר אקטואלי

הייתי רוצה להיות איש ספר אם כי זה נראה לי מדגדג שמדפדפים בך

מוכים בסנוורים

לכל נהג זה קורה. אתה נוסע בכביש חשוך בלילה והרכב שלפניך מגיח פתאום עם אורות גבוהים שכמעט מזילים לך דמעות מרוב סנוור. אתה כמובן מהבהב לו חזרה והוא ממאן להסיר את השמש שזורחת לו מהפנסים. מה רובנו עושים? ואני מודה ומתוודה שגם אני, משאירים את האור הגבוה שייסתנוור גם הוא. תחשבו על זה רגע בהיגיון, אם אתם מסונוורים למוות הייתם רוצים שגם זה שלפניכם יסונוור? זה מגדיל את הסיכוי לתאונה לא? בעיקר שזה בעיקול מסוכן והמהירות לא נמוכה. אבל נמשיך לחשוב שאנחנו יצורים רציונליים.

שאלת השבוע

מה לגבי "זה מזכיר לי תקופות אפלות"?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חזק!
יוני | 19-01-2014 9:02