אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: פעולת לח"י במכלי הדלק בחיפה

בט' בניסן תש"ז (30.3.47) יצאו שלושה לוחמי לח"י לחוות מכלי הדלק במפרץ חיפה. ופוצצו את המקום. שמי האזור כולו הוארו באור הלהבות וענן העשן הכבד כיסה את שמי העיר חיפה במשך ימים רבים. הנזק הכלכלי היה אסטרונומי

היום בהיסטוריה: פעולת לח"י במכלי הדלק בחיפה
  צילום: משה מילנר/לע"ם

היום בהיסטוריה: פעולת לח"י במכלי הדלק בחיפה

"…הגענו לדירה של אחד מאוהדי המחתרת שמשם יצאנו, והוא אמר לנו לא שמעתי שום פיצוץ אתם לא שווים. גואל אומר לו: סבלנות… סבלנות… פתאום פיצוץ אדיר זה היה מדורה שלמה ל"ג בעומר הייתה אש ענקית – 12 מכלים התפוצצו…"

סיפר לימים שמואל צפניה "גלעד" על פיצוץ מכלי הדלק בחוות מכלי הדלק במפרץ חיפה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: החלה עליית יהודי לוב לישראל

לאחר שהבריטים גררו את אוניית המעפילים "מולדת" לחיפה. החליטו לוחמי לח"י בחיפה לגרום לבריטים למכה נוספת לא רק מוראלית אלא כלכלית.

בט' בניסן תש"ז (30.3.47) יצאו באוטובוס מחיפה לנווה-שאנן שלושה פועלים קשיי יום, לבושים בבגדי עבודה ונושאים תרמילים תמימים למראה.

השלושה היו לוחמי לח"י, יעקב פנסו- "גואל", שמואל צפניה – "גלעד" ואלברט שמש – "חיים". עם רדת הלילה צעדו השלושה לכיוון מתחם מכלי הדלק של חברת "של". ליד "המזבלה", ניגש שמואל צפניה לגדר והחל במלאכת החיתוך.

למרות שהשטח סביב היה מואר כבאור יום מטעמי הגנה, גואל וצפניה חדרו פנימה וחצו את תעלת המים העמוקה, לאחר מכן נתקלו בגדר נוספת. לבסוף הגיעו אל המכלים עצמם. הם חיברו את מטעני נפץ שהוסתרו בתרמילים לשלושה מכלים גדולים וכיוונו את שעון ההפעלה לשעה אחת וחצי אחר חצות אור לי' ניסן תש"ז.

"גואל" שהיה המומחה למטעני חבלה סיפר כי הצמיד את מטעני החבלה למכלים בסירוגין כך שכל מיכל שנפגע ידליק את המיכל הבא ופיזור הפגיעה יהיה יותר גדול.

בשעה היעודה נשמעו התפוצצויות עזות והאש התפשטה גם למכלים הסמוכים. שמי האזור כולו הוארו באור הלהבות וענן העשן הכבד כיסה את שמי העיר חיפה במשך ימים רבים. הנזק הכלכלי היה אסטרונומי.

אחת מהתוצאות המיידות של פעולה זו הייתה בעיית כיסוי הנזק על ידי חברות הביטוח. לחברות העסקיות הבריטיות שפעלו באזור כמו "של" ובכלל, היה ברור כי מעתה פרמיית הביטוח עלולה להפוך את האינטרסים הכלכליים בפלשתינה ללא כדאיים.

בכרוז שהוציאו חברי לח"י נכתב:

"לוחמי חירות ישראל התקיפו אור ליום י' ניסן את מתקני הנפט הבריטי במפרץ חיפה… נפחו של כל מיכל שנפגע הוא מיליון גאלון. מידת הנזק העצום תוכל להיקבע רק לאחר שתסתיים הדלקה… ארצנו לא תהיה בסיס לאימפריה הבריטית כי אם מולדת לעם העברי".

 לוחמי לח"י יספרו כי הייתה זו הפעולה הגדולה ביותר של המחתרת.

==

מקורות אתר הלח"י, ותודה לידידי פלג לוי על התמונות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו