אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: מתחילה שואת יהדות הונגריה

בכ"ד באדר תש"ד פולשים הגרמנים להונגריה מחליפים את השלטון ומתחילים בפרק האיום של השמדת יהדות הונגריה. בתוך שמונה שבועות בלבד נשלחו מרבית יהודי המדינה לכבשנים באושוויץ

היום בהיסטוריה: מתחילה שואת יהדות הונגריה
  יהודים במשלוח בהונגריה (הארכיון הגרמני)

היום בהיסטוריה: כ"ד באדר תש"ד ומתחילה שואת יהדות הונגריה

"…פתאום נשמע רעש מכוון החלון נכנס חייל רוסי שערק לצבא גרמניה .אמא שלי הוציאה מהר אותי ואת אחותי לשכן הגוי. החייל בקש אוכל וגם שאמא שלי תחבוש את ידו שנפצעה מהשבירה של החלון. לאחר שקיבל עזרה ואוכל עזב החייל את הבית וכולם נשמו לרווחה, אך לא לזמן רב…"

סיפרה סבתא שלי ז"ל, גיטו קליין, על הימים הראשונים לכניסת הגרמנים להונגריה בכ"ד באדר תש"ד (19.3.44) יהדות הונגריה הייתה היהדות האחרונה ברשימת הקהילות שעדיין לא הרגישה את מלוא נחת ידם של הגרמנים.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: הנשק הצ'כי מגיע לישראל

השמדת יהדות הונגריה התרחשה בשלב בו היה ברור כי גלגל המלחמה התהפך והגרמנים בדרך לתבוסה, אך המשימה העיקרית מבחינתם לא הושלמה ולמרות התנאים בחזית דבקו ברעיון הפתרון הסופי.

יהודים ישבו בהונגריה במשך מאות שנים עוד מימי הביניים, והייתה לקהילה השלישית בגודלה באירופה. במהלך השנים הקימו בה קהילות גדולות ומרכזי תורה ומילאו תפקיד חשוב בפיתוח חיי החברה התרבות והכלכלה.

הונגריה עוברת למערב; גרמניה פולשת להונגריה

כשעלו הנאצים לשלטון, הצטרפה הונגריה לציר הרשע גרמניה איטליה, יפן. בעקבות סיפוחם חזרה של שטחים מצ'כוסלובקיה, קרפטורוס וטרנסילבניה שנלקחו ממנה, סופחו להונגריה עוד כ300 אלף יהודים מהאזורים שסופחו והחלה בהונגריה חקיקה אנטי יהודית בתחום החברתי והכלכלי.

מושל הונגריה מיקלוש הורטי מינה לראש הממשלה את מיקלוש קלואי. והדפו את דרישות הגרמנים לשילוח יהדות הונגריה למחנות ההשמדה. כשהחלה התבוסה בסטלינגרד התנתקה הונגריה מציר הרשע. ופנתה למדינות המערב.

כשהתקרבה ברית המועצות להרי הקרפטים החליט היטלר לפעול נגד הונגריה ובכ"ד אדר תש"ד פלש להונגריה ומינה מושל מטעמו ומיד החל ברדיפת היהודים המוכרת והאכזרית שלו.

משפחתה של סבתא גרה במטהסלכה שם הוקם גטו ולשם הובאו יהודים נוספים מכפרי הסביבה.

וכך סיפרה סבתא:

"בהתחלה אפשר עוד היה להבריח אוכל לקרובי משפחה שהגיעו לגטו. אך מהר מאוד כולם היו תחת עוצר כבד ונסגרו בגטו .אבא שלי שמר בשער והיה צריך לפתוח ולסגור את השער בכל פעם שהגרמנים יצאו ונכנסו לגטו. באחת הפעמים היה נדמה לאיזה קצין גרמני שסבא לא פותח מספיק מהר את השער. הוא קרא לו למפקדה באותו הערב, וכשהוא חזר משם כל הגב שלו דמם מהצלפות השוט של הרוצחים הגרמנים".

בתוך שמונה שבועות הושמדה מרבית יהדות הונגריה

יהדות הונגריה הושמדה במהירות הבזק, במשך שמונה שבועות נשלחו לאושוויץ כחצי מיליון יהודים ורובם הושמדו עם הגיעם למחנה, הכל בניצוחו ובניהולו הישיר של אדולף אייכמן.

רדיפות היהודים המשיכו גם לאחר שהופסקו השילוחים כשמינו הגרמנים את אנשי "צלב החץ" במקומו של הורטי. והוציאו להורג על גדות הדנובה כ20,000 יהודים.

יוזמות רבות נעשו למען הצלת יהודי הונגריה הגדול והחשוב שבהם היה בית הזכוכית בראשות משה קראוס.

משפחותיהם של סבא וסבתא נספו כמעט כולם בשואת יהדות הונגריה. סבא וסבתא עלו ארצה ורק ארצה, סבא סגר מעגל כשישמש קצין אחראי במשמר על אייכמן. סבא וסבתא הקימו משפחה ואת שרשת הדורות שחשבו הצוררים לקטוע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
שכחו לציין בכתבה...
יהודה ר. | 27-03-2022 22:32
שכחו לציין בכתבה את רכבת המיוחסים של קסטנר...
2
שואה
נועם | 07-04-2022 17:45
שואה זה גם מה שעושים לפולנים אתיופים רבנים חרדים ערבים דתיים
3
הרבי
נועם | 08-04-2022 14:53
הרבי מלו