אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"דרומית לגן עדן": סרט של ריגוש, רומנטיקה ואלימות

אהובתו של אסיר משוחרר נמצאת בסוף ימיה, והם יוצאים להגשים חלומות, אך העניין הולך ומסתבך. הסרט "דרומית לגן עדן" לא זכה ליחסי ציבור רציניים, וחבל שכך, מדובר בסרט מעולה

"דרומית לגן עדן": סרט של ריגוש, רומנטיקה ואלימות
  (צילום: מאט מיטשל, באדיבות אולפני יוניברסל, יחסי ציבור)

אסיר משוחרר מנסה להעניק לאוהבתו את השנה הנפלאה בחייה, רגע לפני שהיא מתה. נשמע רומנטי, אבל הסרט "דרומית לגן עדן" הולך ומסתבך, והאלימות והמרדפים בסרט הופכים אותו לאחד הסרטים הנהדרים שיש כעת.

הדרך להוליווד

אהרון קשלס זכה להכרה חסרת תקדים לפני כעשור לאחר שסרטו המשותף עם נבות פפשדו "מי מפחד מהזאב הרע", זכה להצלחה מפתיעה בין לילה והצליח להפוך לקלאסיקת אימה לוקאלית עם שפה וסגנון ייחודיים שכוללות קריצות ליצירות מוכרות ומצוינות מהז'אנר.

(צילום: RLJ Entertainment / Courtesy Everett Collection)

הגושפנקא הגיעה עם ההצרה של טרנטינו, שהכתיר אותו כסרט הטוב ביותר של השנה, ושאר הפסטיבלים השונים שהצמד לקח בהם חלק. כל אלה הספיקו לשניים לקבל כרטיס כניסה להוליווד ולהפוך לשמות מוכרים בתעשייה.

לאורך השנים שמם נקשר בלא מעט הפקות של סרטים שונים וכעת, בהפרש של כמה חודשים זה מזה הם משיקים כל אחד סרט משלו. פפשדו את "מילקשייק אבק שריפה" (שעלה לפני כחצי שנה לאקרנים) וקשלס את "דרומית לגן עדן", שהגיע בחודש האחרון לספריות הסטרימינג לאחר סיבוב בסינמטקים.

תקציר העלילה

העובדה שהסרט לא זכה למסע יחסי ציבור אגרסבי, לא מונעת ממנו להפוך לאחד מסרטי הפשע הטובים והיפים שנראו לאחרונה על המסך. הסרט מצליח לשלב בחוכמה מנעד של ז'אנרים מגוונים שונים ולמתוח אותם עד הסוף – הוא מתחיל כדרמת כלא ומתברר כסרט רומנטי וזולג למחוזות הפשע והאלימות וכך למעשה הוא נע ונד לאורכו ולרוחבו.

במרכז העלילה (שאותו כתב קשלס ביחד עם פפושדו וקאי מארק), נמצא  ג'ימי (ג'ייסון סודייקיס, "טד לאסו"), אסיר שנכלא על ביצוע שוד אלים ושמקבל מוועדת השחרורים יציאה לחופשי לאחר 12 שנים. ההבטחה והמוטיבציה שלו לצאת החוצה היא כדי להעניק לאהובתו הגוססת, אנני (אוונג'לין לילי, "אנטמן והצרעה") את השנה היפה בחייה רגע לפני שהיא נופחת את נשמתה.

אלא שכצפוי בז'אנר, הדברים מסתבכים מהרגע הראשון. מנעד של דמויות שונות יעשו את הכול כדי למשוך את ג'ימי למסדרון האופל ולמחוזות ההרס העצמי.  קצין המבחן למשל (שי וויגהם המצוין) יעשה הכול כדי להביא למפלתו לפשע וגם מפגש עם דמות מהעבר (ג'ירמי בוב).

שני גנגסטרים בדרגות סיכון שונות מצטרפים לעיסה הדביקה הזו ומהווים מנוע מרכזי לעלילה ולהשתלשלות האירועים האלימים, ששואבים לתוכם את בני הזוג שמוצאים את עצמם בתוך הסבך הזה.

סרט שהוא פשוט טוב

צריך לומר שהדבר היפה בסרט היא התחושה שקשלס החליט לרקוד טנגו עם הצופים – הדמויות השונות משנות את פניהן מי שטבו לא בטוח יישאר כך לאורך הזמן וגם הדמויות רעות לא רעות כפי שניתן לדמיין. הפלואידיות הזו מתנקזת לתוך קויוי העלילה שמסתעפים בהדרגה ככל שהסרט מתקדם.

קשלס, כך נדמה, הגיע עם אסטרטגיה ורצון ברורים לנקז במודע כמה ז'אנרים במקביל וכל פעם לתת ריכוז גבוה מהם – כשהסרט עסוק ברומנטיקה, הוא שופע ממנה בנדיבות וכשמגיע החלק של הפשע והאופל – גם שם, הוא לא חף על הצופה. נדמה שמטרתו של קשלס היא לקחת עד הקצה את תצוגת המשחק הורסטילית של השחקנים, ולגוון אותה ככל שנית ושם נמצא כוחו של הסרט.

(צילום: מאט מיטשל, באדיבות אולפני יוניברסל, יחסי ציבור)

ג'ייסון סודייקס נותן כאן תצוגת משחק משכנעת ומעולה וגם אוונג'לין לילי נוגעת ללב ומרשימה. לא מעט צופים לבטח יתהו לעצמם תחת איזה ז'אנר הסרט חוסה. ההצהרה של קשלס שאמרם עם צאתו כי הסרט מהווה מחווה לאשתו לילך, ממקמת אותו בפרספקטיבה של סרט רומנטי, אך היופי של הסרט עצמו הוא שכל אחד מהצופים יכול לראות אותו באור שיראה לנכון – מפשע ועד רומנטיקה.

האלמנט הזה הופך את הסרט הזה לאחד הסרטים המקוריים והמעניינים שהגיעו השנה למסך. מרוב יבול הסרטים האחרים הסרט הזה לא קיבל את תשומת הלב הראויה לו וכדאי לצפות.

דרומית לגן עדן

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו