אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה באמת יש מחלוקות בין רבנים?

"אני לא מבינה את המחלוקות המטורפות האלו בין הרבנים. כאלו דיבורים חריפים ואפילו קריאה להחרים ספרים של רב מסוים רק בגלל שדעתו לא נראית. מה נסגר?

למה באמת יש מחלוקות בין רבנים?
  (צילום: סיגל בדלוב)

"אני לא מבינה את המחלוקות המטורפות האלו בין הרבנים. כאלו דיבורים חריפים ואפילו קריאה להחרים ספרים של רב מסוים רק בגלל שדעתו לא נראית. מה נסגר?! הרי יש לנו אמונה אחת ותורה אחת. למה וויכוחים בין רבנים צריכים להפוך לכאלו מלחמות?!".

עוד באותו נושא

הרב יצחק יוסף: 'רבנים קטנים שמבלבלים את המוח'


50

=======

שלום לך. בואי נעשה סדר: א. למה יש מחלוקות בין רבנים? זו שאלה מעניינת. בפרט אחרי שראינו שכל אנשי הצבא תמיד מסכימים, כל הרופאים תמימי דעים וכל הכלכלנים מחזיקים בדעה אחת. משום מה רק בין הרבנים יש חילוקי דעות.

ולגופו של עניין – למה יש מחלוקות בתורה? כיוון שהתורה היא 'תורת חיים' והחיים הם דבר מורכב. יש בהם צדדים שונים ושיקולים שונים, וברור שהדבר יתבטא בדעות שונות בהלכה.

נוסף על כך, יש גם הבדל בין האנשים. ירמיהו הנביא אינו כמו יחזקאל, ושניהם שונים מחבקוק. כל אחד מהם האיר לעולם את הנבואה מזווית שונה ובסגנון שונה. כך גם אצל תלמידי חכמים שהמפגש שלהם עם התורה מאיר בשלל אורות ו"אלו ואלו דברי אלוהים חיים" (עירובין יג,ב).

ב. האם יש במחלוקות רבנים להט מיוחד שאין במחלוקות אחרות? איני יודע, אך גם אם כן אפשר להבין את זה. העולם האקדמי מתאפיין בקרירות אינטלקטואלית. עולם התורה, לעומת זאת, מלא בחיות ותסיסה כי עוסקים בדבר החשוב לנו מכל. "כי הם חיינו ואורך ימינו".

עוד באותו נושא

מה לעשות עם ספרים של רב שפורסמו עליו חשדות?


28

ג. האם מחלוקות בהלכה צריכות להפוך ליריבות אישית? בוודאי שלא. המשנה במסכת יבמות מספרת על בית שמאי ובית הלל שהיו ביניהם מחלוקות כבדות בהלכה ולמרות זאת "לא נמנעו בית שמאי מלישא נשים מבית הלל ולא בית הלל מבית שמאי" (א,ד).

ד. האם תמיד כך היה בפועל? לצערנו לא. והיו מחלוקות שהתדרדרו למאבק אישי וחרמות, אך הם היו היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל. אחת הסיבות לכך הייתה בחישה של כל מיני עסקנים שהקיפו גדולי תורה והיה להם אינטרס להחריף את הוויכוח ההלכתי ולהרחיב אותו למחוזות נוספים. אם לאלישע הנביא היה צמוד גיחזי אחד, בהיסטוריה פגשנו שפע של 'גיחזים' מעוררי מדנים.

ה. האם ויכוח הלכתי הוא עילה להוציא ספרים של רב מסוים מבית המדרש? אם מדובר באדם מקולקל ומושחת – אין הצדקה להחזיק את כתביו בארון לצד ספרי הקודש. אבל אם מדובר ברב ירא שמים שיש מחלוקת על פסיקות מסוימות שלו, יש להתנהל כפי שאנו רגילים בבית המדרש – לערוך מולו משא ומתן הלכתי, להביא ראיות, להתווכח ומתוך כך תתברר ההלכה.

ו. מה תפקידנו כאנשים פשוטים כשאנחנו נתקלים במחלוקות עזות בין רבנים? א. כבוד לכל תלמיד חכם מכל בית מדרש שהוא. ב. באופן אישי לקיים את העצה המעולה של חז"ל "עשה לך רב" (אבות א,ו) ולבחור רב שאנו מזדהים עם דרכו ופסיקתו וללכת בעקבותיו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כי לכל רב יש אגו ולכן מבחינה זו הם לא שנים מט
ליטאי | 20-02-2022 16:21
כי לכל רב יש אגו ולכן מבחינה זו הם לא שנים מטגרנים בשוק
חצוף! ...
זלמן | 20-02-2022 22:17
חצוף!
2
הכבוד והשררה מוציאים את הרבנים מהעולם.
יואב | 20-02-2022 16:34
היום רבנות פרושה שררה עם הרבה הטבות כספיות וכבוד. הרבה מהויכוחים לא לשם שמיים אלה השפעה. בפרשת ולדר התגלו הרבה גדולים במערומיהם. חלקם הגדול נאלץ לפסוק בעניינים שאין להם מושג מינימאלי. בקיצור,דור הולך ופוחת.
@ בעניינים שאין...
נו באמת | 20-02-2022 20:40
@ בעניינים שאין מושג, הרב שואל מומחים ולומד את הנושא
3
חשוב לציין שלמרות...
חמור גרם | 20-02-2022 16:52
חשוב לציין שלמרות הנסיון לצייר את המחלוקת על הרב מלמד כאילו יש כאן קריאה לחרם ולהוצאת ספריו, הדבר אינו כך! אף אחד לא קרא להחרים את הרב מלמד, ואף אחד לא קרא להוציא את ספריו מבית המדרש! והאמת והשלום אהבו!
4
יש כאלה שאוהבים כסף
מר בחור | 20-02-2022 18:37
יש כאלה שאוהבים כבוד. יש כאלה שאוהבים כח ושליטה.
5
הסיבה למחלוקות היא...
נו באמת | 20-02-2022 20:39
הסיבה למחלוקות היא תלמידים שלא שימשו כל צורכם ולכן אינם מכוונים לאמיתה של תורה
ראה בית שמאי ובית הלל
מסכים | 21-02-2022 8:02
וכל הזוגות האחרים.
6
שליטה. ...
מאותה סיבה שפוליטיקה מפלגתית הופכת לכאלו מלחמות | 21-02-2022 7:12
שליטה.
7
הפוסק נגד מסורת הפסיקה מתנתק מהמסורת...
שם טוב | 21-02-2022 21:25
מי שפוסק כנגד מסורת הפסיקה, הוציא עצמו מכלל הרבנים. בהחלט יש לערער על כל האישיות שלו. סמכות הרבנים היא המסורת מדור לדור. מי שמתנתק מהמסורת מתנתק מהדורות הקודמים. במה הוא שונה מחכמי הריפורמים ששינו בתורה ככל העולה על רוחם?