אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חילול השם, שבמדינת ישראל יש מימון ממשלתי לרצח עוברים"

הרב ברוך אפרתי נשאל על ההחלטה לממן את כלל ההפלות בישראל ומשיב כי מדובר בהחלטה המנוגדת לתורה ולמוסר הטבעי. עוד בשו"ת: האם הומו יכול להיות חזן, ומתי משתמשים בפרויקט השו"ת

"חילול השם, שבמדינת ישראל יש מימון ממשלתי לרצח עוברים"
  המדינה ממנת רצח עוברים. (שאטרסטוק)

הפלות

שאלה

שלום הרב, האם השיקול של חברי ועדת התרופות הוא לגיטימי, להכניס את ההפלות לכל מי שרוצה במימון הציבור, גם אם אין בעיות רפואיות לתינוק?

תשובה

שלום

אין חילול השם גדול מכך, שבמדינת ישראל הקדושה ששם ד' מתנוסס עליה, יש מימון ממשלתי לרצח עוברים גם כשאין סיבה ראויה, וללא מסננת מוסרית-הלכתית כלשהיא או עיכוב כלכלי כלשהוא.

בע"ה כשהציבור האמוני יגדל, ויהיו נציגים עמלי תורה בועדה זו, אזי נוכל להחזיר את הגלגל אחורה ולקדם תרופות מצילות חיים ולא דברים המנוגדים לתורה ולמוסר הטבעי הבריא.

חזן הומו

שאלה

האם מותר להומו להיות שליח ציבור (השאלה היא על הגבאי ששולח אותו ולא על ההומו)?

תשובה

אם הוא בעל נטיה כזו אך עושה מאמץ להתגבר על יצרו והוא נאמן לשו"ע ומתרחק מהעבירה, אזי מותר ואף רצוי שכזה צדיק יעמוד בפני ד' כשליח הציבור. אם הוא חי עם עוד גבר, או שהוא מצהיר על היותו עובר עבירה ברבים, אסור, שכן מעשיו מתועבים בעיני ד' כאמור בתורה.

פרויקט השו"ת

שאלה

האם זה ביטול תורה ללמוד בישיבה עם פרויקט השו"ת ולדלג ישר למסקנות של השיטות בגמרא, או בהלכה? מרוויחים זמן יקר ללימוד עוד דברים כך. שאלתי לא על הפרויקט הזה בלבד אלא גם אוצר החכמה וגוגל בכלל, השאלה אם הספרי קודש בכלל שווים אחרי שיש אוצרות במחשב

תשובה

לימוד בפרויקט השו"ת וכד' אינו לימוד תורה אלא סקירת מקורות. אישית, שמתי לב שעיסוק בזה, אפי' מועט, מוריד את קניין התורה. ולכן בעשר השנים האחרונות לא נעזרתי בפרויקט השו"ת וכד' כלל, ועל אף ביטול התורה שזה גורם לכאורה, יש בזה עמל תורה של בניין. כשצריך לברר דבר יש לעמול בתורה ולפתוח ספרים, והעמל עצמו גורם לקניין מהותי באדם.

קיצור הדרכים גורם לאיבודם, שכן האדם לא התאמץ עבורם כלל, וזאת על אף הערך השולי של מהירות הלימוד כשיש עזר אלקטרוני, 'תורה שלמדתי באף היא שעמדה לי'. ובנוסף לקניין, יש בזה גם מתיקות מיוחדת לעמול על הספרים עצמם ולא רק לראות מסקנות או חלקים ספציפיים של תשובה או מאמר חז"ל.

בנוסף, בעמל הספרים רואים את ההקשר הרחב של הסוגיות, ואת הסימנים לפני ואחרי, ולא רק משהו ממוקד יחסית. כעין זה קראתי בדברי הגאון הרב לכטנשטיין, על נועם הלימוד בספרים ועמל היגיעה בהם על אף איבוד הזמן שבזה לכאורה.

הפסקה בלימוד

שאלה

שלום הרב, אם אני לומד גמרא בבית מדרש הגדול ויש מניין בחדר הצדדי ושומעים קדושה, אני חייב לעמוד ולענות, כי זה גורם לכך שהרבה פעמים אני לא יכול להתרכז בלימוד מרוב הפרעות של תפילות בחדר שם.

תשובה

יש להמשיך בלימוד ואין לענות לקדושה או לעמוד

דוכן שומר שבת

יש בעלי עסק בישראל אשר שומרים שבת ,יש בעלי עסקים אשר חשוב להם שיהיה כיתוב על העסק:"חנות שומרת שבת","דוכן שומר שבת","מונית שומרת שבת" וכו'

השאלה הנשאלת האם הכיתוב נכון? הרי צריך לכתוב לדעתי בעל המונית שומר שבת, בעל הדוכן שומר שבת וכו'. יש בזה טעם לפגם הרי דומם לא יכול לשמור שבת. מה הרבנים חושבים בנושא?

DSC_0348

החנות צריכה לשמור שבת? (גדי הלוי)

תשובה

אמנם הלכה כבית הלל, שאין אדם מצווה על שביתת כליו, ולכן מן הדקדוק היה ראוי להמנע מלכתוב שהדומם שומר שבת. אולם אין לדקדק בכך כולי האי, משום שהציבור צריך להבין שהעסק עצמו שומר שבת ולא רק בעליו, דהיינו שהמקום אינו פתוח בשבת בידי אף אחד, לא בעל העסק ולא מישהו אחר. ראויה היא השבת שיפרסמו שמה ברבים, ושומריה יזכו לפרנסה בריווח בימות החול.

נטלה רחוקה

שאלה

לגבי נטילת ידיים בבוקר כשהנטלה רחוקה מהמיטה יותר מארבע אמות האם מותר ללכת להביא אותה?

תשובה

מותר, ולסמוך בזה על מאן דאמר שכל הבית הוא כד' אמות. ולמחרת ידאג לקרב הנטלה למיטתו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
לאיזה מצב היגענו - ממש זנות ברשיון ובאישור-
יהודי אוהב עם ישראל | 30-12-2013 16:52
כל ארועי הפבים והמסיבות לא צריכים לדאוג המדינה תממן את כל החגיגיה שלהם בושה וחרפה . וזה בה מהעם היהודי
2
יישר כח לרב ברוך, איפה נציגי הבית היהודי ??
דוד ש. | 30-12-2013 17:06
בית יהודי על פי היהדות הוא מאיש ואשה עם ילדים, כנראה שלחברי הבית "היהודי" יש חיים אחרים זוג גברים עם 2 כלבים, אחרת אין הסבר לתופעה
3
חילול השם
ישראל | 30-12-2013 18:41
לכבוד הכתב הרהוט. אמנם כותרת יפה אבל חבל שאת הכותרת הזאת לא כתבתם שמר לפיד והאח בנט החליטו בהנף יד לחתוך בקיצבאות הילדים. שזוהי פשוט בדיוק עצת פרעה. איך למעט את הילודה. נכון. נכון שיש ברוך השם הרבה הרבה אנשים שעל הנושא הזה לא עושים חשבון אבל בל נישכח שיש עוד הרבה מאחינו שכן הם עושים חשבון גם לקיץ אות הילדים. ועל פי זה הם מתכננים כמה ילדים להביא ואיי זה משנה מאיזה מגזר הם. לכן. הכותרת. שלי היא ביזיון. וחילול השם. על ידי מרשיעי ברית ועוכרי ישראל כדוגמת נפתלי בנט וחבריו על אשר החליטו בהנף יד. למעט את הילודה הישראלית. בארץ הקודש. וכבר אמרו חכמים אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות שבגוף
4
מה חילול ה' ?
חיים | 01-01-2014 18:31
אילו המדינה הייתה יהודית, הייתי מבין. אבל זו מדינה ישראלית חילונית, העושה בזמנים אלו את הניתוקים האחרונים שלה מהיהדות. [ביוזמת יש עתיד המייצגת 19 מנדטים מנותקים מיהדות !!!]. ומה עם שאר העבירות ? עם שבת ? עם מעכרת המשפט ? עם ההסתה האנטישמית ברחובות ? עם שחרור רוצחי יהודים ?
5
נפתחת קבוצת גמילה מפרויקט השו"ת
נחום | 01-01-2014 18:43
למכורים קשים
6
מהתשובות של הרב אפרתי באמת ברור שהוא לא משתמש
| 02-01-2014 15:44
בפרוייקט השו"ת