אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"יוסק'ה היה דוגמה לשליח ציבור שעושה את עבודתו נאמנה"

בשיחה עם יו"ר המפד"ל לשעבר זבולון אורלב הוא מספר על דמותו של יוסקה שפירא ז"ל: "הוא מאלה שהיו מוכנים לשלם מחירים אישיים בתמורה לקידום ערכים אידיאולוגים"

"יוסק'ה היה דוגמה לשליח ציבור שעושה את עבודתו נאמנה"
  אבד לנו אחד מדור הנפילים. אורלב (פלאש90)

אתמול הלך לעולמו בגיל 87 יוסק'ה שפירא, שהיה מנכ"ל בני עקיבא העולמית, ומראשי החינוך הציוני דתי בארץ.

בשיחה עם יו"ר המפד"ל זבולון אורלב, שלא מרבה להתראיין מאז ההפסד בבחירות לראשות הבית היהודי הוא מספר על ההכרות שלו עם שפירא.

מה זה בשבילך הדמות של יוסק'ה שפירא?

אני הכרתי את יוסק'ה שפירא עוד כחניך בבני עקיבא. הוא מבוגר ממני בעשרים שנה. הוא היה איש ספר ואיש הגות. הוא כתב מאמרים וידע לתת שיחות מרתקות. מהמדריכים של בני עקיבא שאהבנו לשמוע.

הוא שייך לדור הנפילים, לדור המייסדים שעיצבו את דרכה של הציונות הדתית באומץ רב, והיווה בעיניי דוגמה לשליח ציבור שעושה את עבודתו נאמנה ותמיד אתה תחת רושם שהשיקולים וההחלטות נובעים בראש ובראשונה מהערכים ומהאידיאולוגיה של הציונות הדתית.

לעומת כשרונותיו הוא לא הגיע לפסגת ההנהגה של הציונות הדתית, אבל הוא היה בצמרת, והוא מאלה שהיו מוכנים לשלם מחירים אישיים בתמורה לקידום ערכים אידיאולוגיים ונאמנות לשליחות. הוא אף פעם לא עסק בקידום האישי של עצמו.

במה זה התבטא?

במשך עשרים שנה הוא היה המנהיג של בני עקיבא העולמי. מעטים היו האנשים שהסכימו לעשות את השליחות הקשה הזו. רובם של המזכ"לים היו לתקופה של ארבע-חמש שנים והוא כיהן עשרים שנה בתפקיד, כי הוא ראה בזה שליחות, לחנך את הדור הצעיר.

השיקולים המחנאיים אף פעם לא השפיעו עליו

כשכזה אידיאולוג מגיע לפוליטיקה, זה לא משפיע?

ברמה האישית היה לו מאור פנים. תמיד קידם ברוח טובה יריבים כתומכים. אני לא הייתי שייך למחנה שלו, אני הייתי במחנה המר. ובין המר ליוסק'ה שפירא הייתה מחלוקת שהיא גם מחלוקת מחנאית, הם היו שייכים לקבוצות שונות במפד"ל, אבל למרות זאת, הם נהגו בכבוד ויחסים בין אישיים טובים. ואני הקטן בין הגדולים תמיד הרגשתי אצלו רצוי, ואף פעם לא ראיתי שהשיקולים המחנאיים השפיעו עליו.

תדע לך שהמעורבות שלו בפוליטיקה הישראלית הייתה יחסית זניחה ביחס לפעילות שלו במישור הבינלאומי. מבני עקיבא העולמית הוא עבר לסוכנות היהודית, והוא היה מתומכי נעל"ה (נוער עולה לפני הורים), אלה פעילויות שהשפיעו המון על החברה הישראלית.

ואיך התקבל סיפור הפרישה שלו מהמפד"ל והקמת מצ"ד?

קודם כל הוא לא הראשון שפרש. קדם לו אבוחצירא שפרש והקים את תמ"י. אבל הוא פרש עם הרב דרוקמן על רקע אידיאולוגי ובזכותו הפכו הבחירות למוסדות לאישיות. עד אז המרכז היה נבחר לפי סיעות ובזכות הפרישה שלהם, ויותר נכון החזרה שלהם למפלגה, הפכה המפד"ל לדמוקרטית יותר. הוא גם הביא את הרב יצחק לוי שנבחר באותם בחירות למזכ"ל המפלגה.

==

הלווייתו של יוסק'ה שפירא ז"ל התקיימה היום (א') בשעה 14:30 בבית העלמין סגולה. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו