אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

66% פגיעות: זו הרשת הכי מסוכנת לילדים

בחודש פברואר מצויין החודש הלאומי להגנה על ילדים ברשת. בעקבות כך, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת מפרסם נתונים חדשים ומפתיעים מסקר שביצע בקרב הורים ובני נוער | כל הפרטים

66% פגיעות: זו הרשת הכי מסוכנת לילדים
  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

במהלך סיור שהתקיים אמש (שלישי) במסגרת ציון החודש הלאומי להגנה על ילדים ברשת, פגש השר לבט"פ עמר בר-לב את סגל השוטרים, האזרחים מהמשרדים השותפים, העובדים הסוציאליים, הסטודנטים ובנות ובני השירות שמפעילים את המוקד להגנה על ילדים ובני נוער מסכנות הרשת.

עוד באותו נושא

התחזה לאישה והפיל עשרות נשים קרבן למעשיו


3

כל הפרטים

בסיור הוצגו לראשונה לשר בר-לב נתונים ופעילויות מתוכננות של המוקד. מבין הנתונים עולה כי:

  • 52% מבני הנוער העידו שנתקלו באירועים ברשת שגרמו להם אי נוחות; 22% מהאירועים היו פגיעות על רקע מיני – 18% עבירות מין ו-4% הפצת תמונות וסרטונים מיניים.

אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

  • 28% מבני הנוער ציינו שקיבלו סרטונים מביכים של עצמם או של אחרים; 15% מהאירועים היו "פגיעות אזרחיות" – הפצת תמונות וסרטונים מביכים, ביוש (שיימינג), חרם והצקות.
  • 16% הודו ששלחו תכנים מסוג זה, מה שמעלה את הנתון הנוראי הבא – קטינים פוגעים בקטינים: 72% מתוך הפוגעים המאותרים – הם קטינים.
  • 66% מהנפגעים הן ילדות ונערות, 34% מהם – ילדים ונערים; טווח גילאי מרב הנפגעים הוא 12–14. רוב מובהק של הפוגעים בנים – קטינים ובגירים (77%) והשאר בנות – קטינות ובגירות (23%); טווח גילי מרב הפוגעים הוא 12–14.

אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

זירות הפגיעה העיקריות

זירות הפגיעה העיקריות היו וואטסאפ (23%) ואינסטגרם (20%). יש להדגיש כי מדובר בזירות שלהן מיליוני גולשים, ובכללם ילדים ובני נוער רבים, ומטבע הדברים אירועי הפגיעה בהן רבים יותר. אין בנתונים אלה כדי לקבוע שזירה כזו או אחרת מסוכנת יותר ביחס לזירות אחרות.

בשנת 2021 התקבלו וטופלו 11,771 אירועים במוקד 105, מתוכם 22% היו אירועים על רקע מיני ו-13% היו אירועי חירום. בנוסף, עלה שיעור הנפגעים שפנו למוקד 105 לדווח על פגיעה – 33% לעומת 26% בשנת 2020.

אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

השר בר-לב: עלינו להגן עליהם

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב: "המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – יחידה 105 הוא גוף לאומי אזרחי-משטרתי ייחודי בארץ ובעולם בהובלת המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל להב 433 ושותפים בו ארבעה משרדי ממשלה נוספים. במציאות הנוכחית, לצד יתרונות טכנולוגים רבים במרחב הקיברנטי, אורבות גם סכנות רבות בעיקר לנוער ועלינו להגן עליהם".

(צילום: הדס פרוש\ פלאש90)

עוד הוסיף השר בר-לב: "עצם חשיפת הפגיעות בנערות ונערים וחשיפת הפוגעים בהם היא בעלת חשיבות חברתית, חינוכית ותרבותית מעבר לחשיפה להגנה עצמה".

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, תומר לוטן: "המטה הלאומי ימשיך לפעול ביחד עם שותפיו ליצירת מרחב מוגן ובטוח עבור ילדינו, תוך שמירה על פרטיותם. אני קורא מכאן להורים ולבני הנוער להשריש נורמות חיוביות בשימוש ברשת, ובכל מצב של גילויי סיכון ובריונות לפנות למוקד 105".

ביחידה פועלים 24 שעות ביממה

ראש להב 433, ניצב מוטי לוי: "אנו נמצאים בפתחו של החודש הלאומי להגנה על ילדים ברשת וזו הזדמנות מצוינת להדגיש את המאבק שבו פועלת משטרת ישראל, ביחד עם כלל המערכים, לשמירה על הילדים שלנו ברשת. ביחידה 105 בלהב 433 פועלים 24 שעות ביממה למתן מענה מהיר הן במישור המודיעיני והן במישור החקירתי וקוראים להורים להיות ערניים ולדווח למוקד על כל אירוע של גילוי אלימות ברשת".

להב 433 (צילום: פלאש90)

הסקר בוצע בקרב 900 הורים לבני נוער בגילי 10–18 ו-1000 בני נוער בגילי 12–18 באוקטובר 2021.

המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – יחידה 105 הוא גוף לאומי אזרחי-משטרתי ייחודי בארץ ובעולם בהובלת המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל להב 433, ושותפים בו משרד הרווחה והביטחון החברתי, משרד החינוך, משרד הבריאות ומשרד המשפטים.

בכל מקרה של פגיעה בילדים ובני נוער ברשת – התקשרו למוקד 105 הפועל 24/7.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו