היום בהיסטוריה: הרצל מפרסם את 'מדינת היהודים' - סרוגים

היום בהיסטוריה: הרצל מפרסם את 'מדינת היהודים'

בל' בשבט תרנ"ו, היום לפני 126 שנים פירסם מקס ברייטנשטיין מוציא לאור וינאי זוטר ספרון בן ארבעה פרקים שכותרתו מדינת היהודים ומחברו תאודור הרצל. בספרון קצר זה שרטט הרצל את חזון המדינה היהודית

היום בהיסטוריה: הרצל מפרסם את 'מדינת היהודים'
  ספרון שהתניע את מדינת היהודים. הרצל

היום בהיסטוריה: הרצל מפרסם את 'מדינת היהודים'

בל' בשבט תרנ"ו (14.2.1896) לפני 126 שנים פירסם מקס ברייטנשטיין מוציא לאור וינאי זוטר ספרון בן ארבעה פרקים שכותרתו מדינת היהודים ומחברו תאודור הרצל. בספרון קצר זה שרטט הרצל את חזון המדינה היהודית.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: אילן רמון נספה בהתרסקות בחלל

הוא חלם הגה וכתב את הספר תוך חודשיים בלבד. "בכותבי את ספרי זה עבדתי עליו יום יום עד אשר כלו כל כוחותיי" כתב הרצל בספר.

בספרון זה התווה הרצל בפירוט רב תכנית פעולה להקמת מדינה. אך אף מו"ל לא היה מוכן לפרסם את הספר כולל מוציאים לאור שבדרך כלל פרסמו את כתביו ומחזותיו של הרצל שהיה מחזאי ועיתונאי בעל שם. רק אותו מו"ל זוטר הסכים להוציא את הספר לאור רק משום שהוא מצא חן בעיניו.

מדינת היהודים בגרמנית

התגובות בעולם היהודי היו ברובם עוינות ומזלזלות כינו אותו אוילי ואטום. אחד מחבריו אמר לו:

"תקשיב לי היטב ידיד, אתה חולה, לקית בהתמוטטות עצבים והדפים האלה הם פרי מצבך. עליך לקבל טיפול…"

בניגוד למקובל לחשוב הרצל לא כתב את "מדינת היהודים" בעקבות פרשת דרייפוס, אלא זה היה מצבו של העם היהודי שהטריד אותו במשך זמן רב טרם העלה לכתב את הצעתו הצנועה כפי שקרא לה בספרו "הניסיון לפתרון מודרני לשאלה היהודית".

חצי שנה לאחר פירסום הספר כינס הרצל את הקונגרס הציוני הראשון בבאזל. וחמישים ושתיים שנים לאחר פרסום הספר חלומו של החוזה ההוזה כבר לא היה לאגדה.

בספרו כתב החוזה:

"… במשך כל ליל-גלותם הארוך לא חדלו היהודים מלחלום את חלום מלוכתם. 'לשנה הבאה בירושלים!' קראנו בכל הדורות. עתה הגיעה השעה להראות, כי בידינו להפוך את החלום לרעיון בהיר כצהריים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כל,,,מתן כהנא זה לא החטא, זה העונש
עמדין | 03-02-2022 23:32
כל המצב האיום והנורא ,הן מבחינה רוחנית, שעם ישראל נמצא בו היום, הכל הוא השתלשלות מספרו של המתבולל הזב והרשע מר תיאודור הרצל,מי חלם שרבבות מזרע האבות הקדושים ביניהם רבים מאוד חובשי כיפה, יצעדו במצעד הגאווה ,,ויהיו מהמובילים של תרבות הזימה על כל גזעיה ענפיה פירותיה ועליה, שהיא לצערנו הרבה מעבר לסדום ועמורה ,הם יהיו המובילים בארץ ובעולם כולו,גם מבחינה גשמית[וזה וודאי תוצאה ישירה של המצב הרוחני]עם ישראל ואף העולם כולו עומד בפני סכנת הכחדה ,אילו הציונים היו מקבלים את הציונות הרוחנית והמסורתית יותר של אחד העם ,היינו במצב הרבה יותר טוב,אני רואה את הציונות הדתית ההסטורית שנתנה רוח גבית למתבולל הרצל ,כאשמה במידה רבה מאוד במצב השואה הרוחנית והגשמית שמאיימת לכלותינו,בנט אורבך והצורר מתן כהנא זה לא החטא, זה העונש
2
הרבי
נועם | 10-04-2022 18:07
הרבי מלובביץ'