אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מסכמי היהדות זוייפו: הרבנות ביטלה את הנישואין

עולה מברית המועצות הציגה מסמכים המאשרים כי היא יהודיה ובית הדין אישר לה להנשא. מספר ימים לאחר החתונה התברר כי המסמכים זויפו. האישה חויבה בקנס כספי של 10,000 ₪, אישור היהדות בוטל, והנישואין? לא תופסים

מסכמי היהדות זוייפו: הרבנות ביטלה את הנישואין
  הרבנות ביטלה את הנישואין. (פלאש90)

לאה (שם בדוי) עלתה ארצה עם הוריה בשנת 1990 מברית המועצות, ולאחר זוגיות של ארבע שנים עם בן זוגה החליטו להתמסד כדת משה וישראל. לאה החלה בהליך רישום לנישואין, במהלכו פנתה לרבנות בבקשה להינשא וביקשו ממנה להוכיח את יהדותה. לאה טענה כי בידה "תעודות לידה מקוריות ואותנטיות שלי ושל אימי בהן כתוב במפורש 'יהודית' ".

 הרבנות הפנתה את לאה לגוף בלתי מוסמך בשם 'עם לבדד' ולאחר מספר חודשים התבשרה כי אין מספיק ראיות על מנת להוכיח את יהדותה. לפיכך החליטה לפנות לבתי הדין הרבניים בבקשה לחוות דעת נוספת, בתי הדין הוציאו מידע מארכיונים ולשכת הקשר וקבעו כי למרות ספק מסוים שעדיין נותר בקשר ליהדותה של לאה, בשל פרק הזמן הקצר שנותר עד לנישואיה (פחות משבוע), יש לאשר את יהדותה וזאת בניגוד למסקנות מכון עם לבדד. בתי הדין נעזרו בחוות דעת שלישית שאיששה את מסקנות בית הדין מה שהכריע את הכף כי למעשה היא יהודייה.

אלא שלאחר מתן ההחלטה לאישור יהדות, הגיעה לבית הדין תעודה סרוקה ממשרד הפנים ובה מופיע לאום אם המבקשת – אוקראינית. בעקבות כך נפתח התיק מחדש ובית הדין הוציא החלטה על פיה נקבע מועד לדיון וניתנה הנחיה לרבנות המקומית לעכב את הנפקת תעודת הנישואין של המבקשת שנישאה לאחר ההחלטה. כמו כן בית הדין הורה לעכב את רישום הנישואין של לאה במשרד הפנים והשהה את החלטתו לאישור יהדות עד לבירור העניין.

התעודה זוייפה

בדיון שהתקיים הופיע אביה של לאה (כיוון שלאה שהתה בחו"ל וחתמה על ייפוי כח לאביה) האב נחקר אודות התעודה שנמצאה במשרד הפנים וטען כי לא ידע על כך כלל. בית הדין קבע מועד נוסף לדיון וביקש את תגובתה בעניין, לאה בקשה למשוך את בקשתה לאישור יהדות ולבטל את החלטת בית הדין המאשרת את יהדותה.

בית הדין העביר את המסמך לבדיקה ביחידת מז"פ של משטרת ישראל. דו"ח הבדיקה: "בבדיקת תעודת הלידה מצאתי כי מזויפת. טופס התעודה מקורי אך מצאתי כי הרישומים המקוריים של התעודה נמחקו ובמקומם נרשמו הרישומים הנוכחיים".

לפיכך הורה בית הדין להגיש תלונה נגד לאה במשטרת תל אביב, כמו כן לאה חויבה בקנס של 10,000 שקלים ואישור היהדות בוטל.

מנהל אגף בירור יהדות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון:"למעלה מ-90% מהפונים בבקשה לבירור יהדות בבתי הדין יוצאים מההליך כשאישור בידם. לצערנו, ישנם בודדים, כבמקרה זה, המנצלים את טוב ליבו של בית הדין ומנסים להערים בדרכים פליליות. במוקדם או במאוחר הניסיונות הללו נכשלים, לרשותנו עומדת מעבדת מז"פ של משטרת ישראל והדין יימצא בכל חומרתו עם גורמים פליליים. אני מזמין את אזרחי ישראל להקדים את פנייתם בנושא אישור יהדות, ההליך אפשרי בכל שלב בחיים ולא צריך להתבצע בהכרח לפני מועד הנישואין".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הליך בירור יהדות אפשרי בכל שלב בחיים?
דניאל | 26-12-2013 12:01
מעניין שבמציאות זה לא נכון. אי אפשר לפתוח תיק לבירור יהדות בלי הערה שזה לצורך נישואין והפניה ממחלקת נישואין של הרבנות. כלומר ע"פ נוהל של בתי הדין הרבניים ע"י משרד המשפטים אין להם אישור לפתוח תיקי בירור יהדות ללא מטרת נישואין העומדת על הפרק.