אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: 100 שנה לפטירתו של א.ד. גורדון

בכ"ד שבט תרפ"ב נפטר הצדיק ללא כיפה, האדמו"ר החילוני כפי שכונה בפי רבים - א.ד. גורדון ונקבר בדגניה. מי שראה בעבודת האדמה האדמה ערך עליון ממש וכשעבד עבד בדבקות דתית ממש

היום בהיסטוריה: 100 שנה לפטירתו של א.ד. גורדון
  האדמו"ר החילוני א.ד. גורדון

היום בהיסטוריה: 100 שנה לפטירתו של א.ד. גורדון

כשהיינו ילדים בקריית אתא, שוב חוזר לנופי ילדותי, לא רחוק מבית הספר שבו למדתי היה את בית הספר היסודי שנקרא גורדון. השם היה נראה לנו מוזר ובבית הספר כך סיפרו ישנה תמונה ענקית של מישהו שנראה כמו רב או אדמו"ר. מי הוא אותו רב שתמונתו מתנוססת בבית ספר יסודי?

אותו יהודי שע"ש הוקם בית הספר נקרא בשמו המלא אהרון דוד גורדון או הידוע בכינויו א.ד. גורדון שהיום כ"ד בשבט מלאו 100 שנה לפטירתו.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: הערבים מפוצצים את הפלסטיין פוסט

יושר וכיבוד הורים

גורדון נולד בתחום המושב של האימפריה הרוסית (בשטח אוקראינה של היום), למשפחה מיוחסת מוילנה השייכת לזרם המתנגדים, הוריו היו אדוקים מאוד ומשכילים גורדון אומנם היה הבן החמישי אך גדל כבן יחיד וקיבל טיפול מיוחד מהוריו מאחר שכל אחיו נפטרו בצעירותם.

גורדון היה ישר לב ואיש עקרונות; כך למשל סירב בצעירותו שהוריו ישלמו שוחד על מנת שלא יגויס לצבא האימפריה הרוסית, מכיוון שאז הנטל היה נופל על אדם אחר. לבסוף הוא גויס לצבא למשך חצי שנה, ושוחרר אחרי שהתברר שאינו כשיר גופנית.

צעירים רבים הצטופפו בצילו ובכל ליל שבת היו באים אליו למעין טיש: שרים ושומעים מגורדון בשבח העלייה ובעבודת כפיים, עבודת אדמת א"י.

גורדון עלה ארצה בגיל 48 גיל שנחשב מאוחר יחסית לבני העולים באותה התקופה, מכיוון שלא רצה להשאיר את הוריו ללא עזרה ורק לאחר שנפטרו עלה ארצה.

דת העבודה

למרות גילו המבוגר והיותו איש רוח והגות עבד גורדון יחד עם כל הצעירים ושותף היה איתם באסיפות ובכינוסים בין הצעירות שהושפעה ממנו רבות הייתה רחל המשוררת. שמר ברחובות, עבר לכפר אוריה ולבסוף עבד עד סוף ימיו בדגניה.

בבוקר עבד עד הצהריים  ובשעת המנוחה שוחחו איתו הצעירים וקיבלו ממנו עצה ותושייה. בערבים ישב וכתב את הגותו ומחשבותיו, ולזה הסכים לקבל קצבה נוספת של שמן שיוכל להמשיך לכתוב לתוך הלילה.

גורדון ראה בעבודת האדמה האדמה ערך עליון ממש וכשעבד עבד בדבקות דתית ממש.

בכל התמונות נראה גורדון ללא כיפה אך עדויות רבות מספרות כי הקפיד מאוד על שמירת השבת, והקפיד להתפלל עם טלית ותפילין. כשעבד ברחובות הלך לשמוע את שיעוריו של הרב קוק ואף היה מסכם אותם. מספרים כי כאשר אחד החברים נפטר רצו לקוברו ללא קבורה יהודית נעמד גורדון ואמר קדיש כי ראוי לקוברו בצורה מכובדת.

יש עוד הרבה להרחיב בהגותו במשנתו והשפעתו באתי רק לגעת בקצה של איש מיוחד זה. בכ"ד שבט תרמ"ב (22.1.1922) נפטר הצדיק ללא כיפה האדמו"ר החילוני כפי שכונה בפי רבים ונקבר בדגניה. על שמו נקראו רחובות ובתי ספר רבים ברחבי הארץ.

==

בפינה נעזרתי במחקרו של ידידי משה נחמני.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
השקר הציוני
ישראל ציוני | 26-01-2022 17:30
בגלל אחד כמו א ד גורודון רק בגיל 28 ידעתי לומר שמע ישראל כל החבורה הזאת רצתה לקבור את היהדות