אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
הורות ולידה, סרוגות, תוכן שיווקי

כיצד תוכלי לחשב את משך ההיריון?

נשים רבות חושבות בעיקר על הלידה - אך לפני שאת בוחרת את צבע השטיח בחדר, ועוד לפני שבחרת את המטפלת ואפילו לפני שצבע העיניים התחלף מהכחול התינוקי, עליך לצלוח ולעבור את חודשי ההיריון

כיצד תוכלי לחשב את משך ההיריון?
  (צילום: Pexels)

מיד כשאת רואה את הפס הקטן על מקל הבדיקה המעיד כי את בהיריון, את מתחילה לדמיין את הלידה, את חדר התינוק, את צבע העיניים שלו, את היום הראשון בגן ועוד. מחשבות רבות ומגוונות עוברות בראשך אף על פי שאת עדיין רק בתחילת הדרך. זה טבעי, הגיוני וכמובן צפוי. אך לפני שאת בוחרת את צבע השטיח בחדר, ועוד לפני שבחרת את המטפלת ואפילו לפני שצבע העיניים התחלף מהכחול התינוקי, עליך לצלוח ולעבור את חודשי ההיריון.

תשעה חודשים או ארבעים שבועות?

לפני לא הרבה שנים היו סופרים תשעה ירחי לידה, היום מחשבים ארבעים שבועות היריון. אז מהו החישוב הנכון? כיצד תדעי מתי עליך להתחיל לארגן תיק לבית החולים ומתי להודיע בעבודה שכדאי שימצאו לך מחליפה זמנית? איך תדעי מתי לסמן ביומן את היום שבו תוכלי להוסיף למגוון הכובעים שלך, גם את כובע האימא המיוחל?

חישוב ההיריון מתחיל, תופתעי לדעת, מיום המחזור האחרון שלך, ולא ממועד האיחור במחזור או מועד הבדיקה הביתית שערכת. היום הראשון של הווסת האחרונה שלך הוא היום הראשון של ההיריון הנוכחי שלך וממנו מתחילים הרופאים לספור 280 ימים עד ללידה המיוחלת. כיוון שברור שביום הראשון של המחזור עדיין לא היית בהיריון, תוכלי לקצר את הספירה ל-266 ימים, אם תתחילי את הספירה שבועיים לאחר המחזור, שזהו בעצם יום הביוץ המשוער שלך. 280 ימים אלו 40 שבועות וכך תוכלי לנהל את המעקב האישי שלך.

מדוע נדרש לחשב את משך ההיריון?

מחשבון היריון נדרש מסיבות שונות ולא רק כדי לתכנן את לוח הזמנים האישי והמשפחתי שלכם ולהתכונן לקראת הלידה המתקרבת, הוא חשוב בעיקר כדי לוודא כי ההיריון מתקדם כראוי וכי אין כל סיבה לדאגה.

נהוג לחלק את משך ההיריון לשלושה טרימסטרים כאשר התפתחות התינוק, הבדיקות השגרתיות ואפילו המשקל שלך צריכים להתאים לטרימסטר שבו את נמצאת. לדוגמה, בדיקת שקיפות עורפית ניתן לבצע בטרימסטר הראשון בין השבוע ה-11 לשבוע ה-13 להיריון. לאחר פרק זמן זה הבדיקה אינה יעילה ואינה רלוונטית. את בדיקת מי השפיר ניתן לבצע בשבועות 20-16 ואין זה מומלץ לבצע אותה לאחר פרק הזמן הזה. גם בעת בדיקות האולטרסאונד מודדים את גודל העובר ולפי נתונים אלו מחשבים האם הוא מתפתח בהתאם לשבוע ההיריון שבו הוא נמצא, וזאת כדי לאתר חריגות או ממצאים שעשויים להעיד על בעיות אחרות.

עד כמה החישוב מדויק?

לעיתים את יכולה להגיע לרופא ולומר לו במדויק מתי הייתה הפעילות המינית האחרונה שלך שבעקבותיה נוצר ההיריון, אך מועד ההתעברות המדויק הוא בלתי ידוע, שכן מועד פגישת הזרע והביצית לנצח יישאר כתעלומה. יתרה מכך, הדיוק אינו רלוונטי במיוחד. חשוב לבצע מעקב היריון בהתאם לעצת הרופא שלך, לבצע את הבדיקות השגרתיות או בדיקות נוספות אשר תופני אליהן בעת הצורך, לשים לב לשינויים, תגובות או מקרים חריגים שתחושי במהלך ההיריון וכמובן לשמור על תזונה בריאה ואף פעילות גופנית קלה. בריאות נפשית חשובה לא פחות מבריאות גופנית בדרך להיריון תקין וללידה קלה. 

בכל דרך שבה תחליטי לספור את הימים, השבועות או החודשים עד ללידה, לבסוף תופתעי, והלידה תגיע במועד לא צפוי. אם עברת היריון תקין, ביצעת מעקב רפואי קבוע ונתת לעצמך את הזמן לנוח ולהסתגל לרעיון שעוד מעט תהיי אימא טרייה, גם הלידה תגיע במהירות וסוף סוף תוכלי לחבק את תינוקך בזרועותיך. בסופו של דבר, 280 ימים, 40 שבועות או תשעה חודשים הם אותו פרק זמן, שחולף ועובר לו, ובסיומו אתם הורים לתינוק מקסים שהוא כולו שלכם. 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו